Konečne koniec konzumnej spoločnosti.

Keď som napísal článok o pravdepodobnosti začiatku vojny kvôli rope bolo mi vytknuté, že som moc pesimistický. Tak sa pokúsim na problematiku vyčerpania ropy pozrieť optimisticky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Ropu vyčerpáme o tom niet pochýb, problém nastane už predtým ako ju vyčerpáme lebo náklady na ťažbu budú stále rásť. To je logické veď najprv sme začali ťažiť to čo išlo najľahšie a postupne ťažíme to čo ide ťažšie. Najľahšie a najskôr sa objavia veľké ložiska s ktorých sa aj najlacnejšie ťaží. Tie sme už z väčšej časti vyťažili ostávajú tie menšie a náročnejšie na ťažbu. Cena ropy bude teda rásť. Spomeňme na ropnú krízu roku 1973 keď 5% zníženie produkcie spôsobilo asi 4násobný nárast ropy.

Optimisti hovoria, že ak bude ropa drahá začneme využívať alternatívne zdroje lebo sa to vtedy už oplatí. Fajn ale tak či tak budeme za energiu platiť min.3-4krat viac ako teraz. Ale to neznamená len to že cestovanie bude drahšie. Drahšie bude všetko pri výrobe čoho sa spotrebúva energia. Čiže všetko. Takže musíme počítať s tým že oblečenie, potraviny, autá, elektronika, cestovanie, teplo budú drahšie. Keďže je tento článok optimistický tak nepočíta s tým že vznikne vojna ani obrovská hospodárska kríza. Len bude všetko drahšie, na počítač nebudeme pracovať mesiac ale 4 mesiace, na obed nie hodinu ale 3 hodiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže optimistický predpoklad znie, konečne sa skončí éra nekontrolovateľnej spotreby, bezhlavého rozhadzovanie a konzumnej spoločnosti. Zabudneme na rýchle autá, super mobily, DVD prehrávače, počítače, krásne oblečenie, večere v reštauráciach, zahraničné dovolenky a víkendové výlety do Paríža alebo Amsterdamu. Vrátime sa k práci a práci a práci bez dovoleniek a zábavy. Ale keďže práca šľachtí tak bude tak šľachetní až sa z nás bude pariť.

V skratke, s koncom lacnej ropy môžeme zabudnúť na životný štýl aký máme. A ten čas sa blíži každým dňom. Ale sme optimisti a dúfame, že nezomrieme od hladu.

Tomáš Benko

Tomáš Benko

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

autor žije od volieb v roku 2006 v politickej emigrácii, lebo sa už na to nemohol pozerať :( Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu