Túto myšlienku doniesol z Peru môj učiteľ (ktorý je mojím priateľom a sám som si ho vybral za učiteľa. To pre tých, ktorí by sa nad tým pozastavili), za ktorú som mu veľmi vďačný, lebo keby len tú získal na svojej ceste, stála by za to.
Aká je hodnota etiky? Aká je hodnota výchova k etike? No predsa nesmierna.
Etika je stav ducha s ktorým narábame.(predstavme si ju ako rastlinu, ktorá vyrastá zo semienka) Nech to znie akokoľvek neuveriteľne, všetky naše myšlienky, skutky a skúsenosti, ale aj sny a hodnoty, formujú nášho ducha, ktorým sme a ako sa následne prejavujeme. Naše myslenie podmieňuje naše správanie, vedomie podmieňuje myslenie, podvedomie podmieňuje vedomie, nevedomie podmieňuje celok.
Vedomie označím ako telo a myseľ,
podvedomie označím ako telo a duša,
nevedomie označím ako telo a duch.
Všetky časti spolu tvoria našu jedinečnú osobnosť, ale jednotlivé časti možem schematicky rozdeľiť a porovnať s inou osobou. Na tomto princípe funguje psychológia.
Význam etiky nastupuje v bežnom nenarušenom živote, kde sa vieme a môžeme rozhodovať samostatne. Z tejto myšlienky vyplýva, že ani dieťa sa nemôže do plnej miery správať eticky, lebo sa nerozhoduje samostatne. Preto je dôležité vedieť stanoviť pravidlá (zvyk/tradícia/pôda), aby sa v nich etika mohla zakoreniť. Etiku každý necháva rásť sám, nikto iný ju nemôže polievať za nás, ale pôdu kypria dobrými príkladmi aj iní a vysušujú zlými. O to viac vody potom musí prilievať jedinec sám, čo je samozrejme vždy energeticky náročnejšie.
Základné pravidlá etiky: Zametaj pred vlastným prahom! Ak chceš pohnúť svetom, pohni sám sebou!
Nič iné nie je v etickom myslení tak dôležité ako dokazovanie na vlastnom príklade, neoblomne a neustále.
Orgánom etiky je svedomie, ktoré môže takisto ochorieť a takisto vyzdravieť ako iné orgány. Máme aj orgán, ktorý dokáže nazrieť do svedomia, ale o tom v ďalších lekciách.
Aké dávaš, také dostávaš.- Nevyvrátiteľné ako viera.
Význam etiky sa zväčšuje priamoúmerne vnímaním zbližovania národov do väčších skupín; príchodom rôznorodosti