Etika - Uväznení v názore

Väzenská cela s bazénom alebo otázka svetonázoru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Vyjadrujem, 

Vyjadruješ,

Vyjadruje vlastný názor.

Väzenie. Väzenie s veľkým počtom ciel, kde môžeme stretnúť všetkých našich známych. Cela so sklenenými nepriestrelnými stenami, s výhľadom na krajinu, s bazénom, kde sa kúpe skupina našich spoluväzňov a pritakávajú si, lebo všetci sedíme za to isté. 

Je dôležité, správne, vyzreté, vedieť vyjadriť svoj názor, ale aj krásne mať možnosť sa prejaviť. Je to dôkaz slobody spoločnosti, v ktorej môže byť názor vyjadrený. 

Otázka znie, čo s názorom, s ktorým nesúhlasime? Podľa výroku:"Nesúhlasím s Tebou, ale budem sa biť do poslednej kvapky krvi o Tvoju možnosť vyjadriť sa." Je to, ale dosť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedna vec je názor, druhá je presvedčenie, tretia čin. 

Príklady vyjadrených názorov:

"Myslím si, že decentralizácia moci by bola oveľa efektívnejším radením."

"Chceme trvaloudržateľný rast!"

"Budete znižovať výrobu áut? Zatiaľ si to nepripúšťame." (hovorca Škoda-Auto, október2008)

"Hnevá ma, že astronómia, ten vedecký odbor má len pomenovanie nomos, kde astrológia, tá paveda šarlatánov, má pomenovanie logos." diskusia Pod lampou, o vede a viere

"Čas je cyklický a môžeme ho vnímať trojrozmerne."

"Umenie je in!"

"Z ticha vzniká najdokonalejšia hudba."

"Viera je pre ľudí nad určitú vekovú hranicu." jeden môj hyperinteligentný známy

SkryťVypnúť reklamu

"Príde koniec sveta."

"Finančná kríza prehrmí do leta 2009."

"História sa neopakuje."

"Svet je ikosaéder."

Diskusné krúžky, fóra, či relácie sú dokonca aj povinné na miestach, kde človek verejne vyjadruje svoj názor. Vyjadrujeme názory na všetko čo sa okolo nás deje. Priam nevieme prekusnúť, keď je nám odopreté vyjadriť sa vo chvíli, keď to naozaj chceme. 

Diskutujeme najradšej so skupinou, ktorá má podobné zmýšlanie ako my sami, lebo tam máme najväčší predpoklad, že diskusia bude plodná a dostaví sa progres. Ale naozaj je to tak? Výber diskutujúcich je čisto subjektívna záležitosť a hľadanie naozaj opačného názoru je väčšinou kontraproduktívne, lebo pocit z potreby vysvetlenia celého nášho svetonázoru od piky nemá zmysel a nikam by neviedlo.

SkryťVypnúť reklamu

"Svetonázor pozitívne a definitívne určuje súcna (hovorí čo sú) vrátane človeka, usporadúva skúsenosť celkom určitým smerom a tomu všetko podriaďuje. Tým zužuje a uzatvára ľudský život a odníma mu jeho nesamozrejmosť. Svetonázor konzervuje, uzatvára možnosti, je koncom, a to aj tam, kde ako liberálny svetový názor požaduje, aby každému bolo ponechané jeho mienenie." zdroj wikipedia

Dnešný "civilizovaný a informovaný svet" je rozdelený na okruhy odborníkov, ktorí spolupracujú a rozvíjajú sa v rámci svojich ciel. V prípade návštevy zástupcov iných ciel, prejavujú aj radosť z návštevy, ktorá rýchlo prejde, keď sa návšteva prestane "vedieť správať" a začne hovoriť proti mysleniu obyvateľov konkrétnej cely. 

SkryťVypnúť reklamu

Problémom ľudstva je, že odkedy sme sa pozatvárali do väzenia názoru, nedokážeme sa pohnúť ďalej. Každý si chŕli zo svojej cely svoje názory a my v tej svojej dobrovoľne zostávame, lebo nám dáva pocit bezpečia pred potrebou obhajovať svoj názor a dokázať jeho pravdivosť. 

Filozofická škola vznikla práve na dokazovaní a vyvracaní si opačných názorov aj nedokázateľného charakteru. Pravidlá boli jasné, musí zvíťaziť pravda a porazený ju prijme, najlepšie s pochopením, že sa mýlil a vďakou za opätovné správne nasmerovanie v ďalšom uvažovaní; samozrejme za prítomnosti publika, ktoré malo overovaciu hodnotu. 

Filozofia nevznikla ako myslenie odtrhnuté od skutočnosti, ale PRÁVE NAOPAK, vznikla zo skutočnosti a jej odtieňov. Postihovala všetko myslenie, ktoré pretrváva až dodnes, len sa postupne začalo oddeľovať na vlastné smery (náboženstvo, veda) a dnes už tieto smery odmietajú filozofiu, ako niečo mimo reality, ako keď sa deti začnú hanbiť za rodičov. Tak isto potupné to je. Áno, filozofia ako láskavá matka prepustila miesto rozvoju svojím deťom, a tie ju zavrhli a odsúdili ako bláznivú a odtrhnutú od reality. Našťastie ju nemôžu ohroziť, ani jej ublížiť! 

"Keď sú predstavy o filozofii a filozofovaní akékoľvek, považujeme filozofovanie za vonkoncom neoddeliteľné od vedeckosti. Veď filozofia má skúmať predmet v jeho nevyhnutnosti, a to nielen v jeho subjektívnej nevyhnutnosti alebo vonkajšom poriadku, klasifikácii atď., ale má svoj predmet rozvinúť a dokázať ako nevyhnutný podľa jeho vlastnej vnútornej povahy. Iba takýto výklad tvorí vôbec vedeckosť nejakého skúmania." G.W.F.Hegel, Estetika

"V devätnástom a v dvadsiatom storočí sa však prírodné vedy stali pre filozofov a všetkých ostatných s výnimkou špecialistov príliš technicky náročné a matematizované. Filozofi natoľko zredukovali rozsah svojho skúmania, že Wittgenstein, najslávnejší filozof tohto storočia povedal: "Jedinou úlohou, ktorá zostáva filozofom, je analýza jazyka." Ó, aký ústupok od veľkých filozofických tradícií, Aristotelom počnúc a Kantom končiac!" Stephen Hawking, Stručná história času

Ponaučenie: Dôležité okrem počúvania a príjímania druhého názoru, je nájsť jeho pravdivé hľadisko, či ten názor nie je len ďalšou teóriou, ktorá vznikla na základe aktuálnej situácie. Ako sa vec alebo myšlienka má v skutočnosti. Všetko so všetkým súvisí. 

Ďakujem za inšpiráciu Vladovi. 

Tomas Bily

Tomas Bily

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  171x

záhradník snažiaci stať sa učiteľom, učiteľ snažiaci sa záhradníčiť. Zoznam autorových rubrík:  Medicína inakStretnutiaEtika

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu