Kde je Sulíkov štátnický rozmer?

Pred voľbami som na chvíľu zvažoval možnosť, že dám svoj hlas SaS. Napokon som ho venoval Mostu a krúžkoval OKS - a neľutujem. Pretože ak aj politik dodržiava platné zákony, to ešte nezaručuje, že koná morálne, eticky, s rozvahou a rozumnou zdržanlivosťou štátnika. Slušný a rozumný politik nemá ani len vyvolávať dojem, že ide presýpať peniaze daňových poplatníkov do vlastného vrecka. Ako potom chápať najnovšiu podnikateľskú aktivitu SaS?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Skupina poslancov SaS si založila eseročku, a obstarali si budovu, ktorú prenajímajú sami sebe ako poslancom. Poslanec, disponujúci určitým balíkom pridelených štátnych peňazí, si za ne nakupuje služby od vlastnej firmy. Zatiaľ to síce nemá ten rozmer, ako keď z pozície štátneho úradníka pridelím obrovskú zakázku bez riadneho tendra firme môjho bratanca, švagra či zaťa, s tým, že predražené to bude zámerne, a lup si rozdelíme. Ale pripomína to popísanú situáciu viac, než je zdravé - po dlhoročných slovenských skúsenostiach s tunelovaním štátnych peňazí by príčetný politik takúto aktivitu nemal vôbec riskovať, ak nechce prísť o morálny kredit.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sulík vraví, že podľa zákona je všetko O.K. Že ceny za prenájom budú trhové. Že tým vlastne štátnu kasu nepoškodia. Ak je to hneď všetko pravda, čo na tom? To mu nevadí, aký dojem u občanov - voličov vyvolal?

Doterajšie počiny SaS a osobitne jej predsedu viackrát naznačili, že Sulík ešte ako politik nedozrel a zavše sa správa ako slon v porceláne. Ale to všetko sa dalo pochopiť a prepáčiť. Ale keď pár týždňov po zložení poslaneckého sľubu podniknú takúto akciu, napriek svojim poslaneckým odmenám, napriek tomu, že do politiky nevstupovali ako chudobní ľudia a mali plno rečí o obmedzení poslaneckých privilégií, a v čase deficitu, keď politik štátnického rozmeru začne šetriť predovšetkým u seba, to pôsobí nechutne. Vrchol nevkusu a netaktnosti. Podobné pocity som mal kedysi po prvých parlamentých voľbách, keď si poslanci odhlasovali kráľovské platy (ako najsúrnejšiu legislatívnu úpravu zo všetkých) a vzápätí (bolo leto) sa rozišli dovolenkovať.

SkryťVypnúť reklamu

Bez ohľadu na to, čo hovorí platný zákon, politik by asi nemal podnikať. Už preto nie, že od neho právom očakávame plné nasadenie vo funkcii, a nie trieštenie času a energie medzi politickú a podnikateľskú činnosť. A tým viac by nemal podnikať v akejkoľvek branži, kde čosi predáva štátu, alebo jeho voleným zástupcom. Čo si máme potom myslieť, ak je tým zákazníkom on sám?

Súvisiace články:

http://www.sme.sk/c/5494887/sas-ide-zarabat-aj-na-state.html

http://tomasderer.blog.sme.sk/c/213178/Zaostale-Slovensko-a-Sulikova-ponuka.html

.

Tomáš Dérer

Tomáš Dérer

Bloger 
  • Počet článkov:  99
  •  | 
  • Páči sa:  240x

Nemám patent na pravdu, ani na múdrosť. Mnohému nerozumiem a iste sa v mnohom mýlim. Napriek tomu, zvyknem si utvárať vlastný názor sám. A občas to risknem a podelím sa oň. Dúfam, že tým nikomu nespôsobím ujmu :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu