Tomáš Dérer
Prečo treba predčasné voľby
Na vládu, akú by zostavila dnešná opozícia, nemožno mať prehnané nároky/očakávania. Predsa je dobrý dôvod, aby vznikla.
Nemám patent na pravdu, ani na múdrosť. Mnohému nerozumiem a iste sa v mnohom mýlim. Napriek tomu, zvyknem si utvárať vlastný názor sám. A občas to risknem a podelím sa oň. Dúfam, že tým nikomu nespôsobím ujmu :-) Zoznam autorových rubrík: Súkromné, Nezaradené
Na vládu, akú by zostavila dnešná opozícia, nemožno mať prehnané nároky/očakávania. Predsa je dobrý dôvod, aby vznikla.
Už asi vo všetkých merateľných parametroch sme na chvoste EU, pomaly aj celej Európy okrem kúska Balkánu. Čím to je?
Ľudia nikdy nebudú rovnakí, a teda ani v každom ohľade rovní. Darmo sa večne objavujú snahy, dosiahnuť tento stav.
V našej civilizácii platí takmer od nepamäti, že ľudia sa delia na pastierov a ovce. U nás platí i dnes.
Som dlhoročný volič SaS. A ako taký, dávam do diskusie jeden podnet.
Len žiadnu paniku. Tá vyhovuje politikom, ak chcú manipulovať občanov. Kríza nám hrozí, ale nie klimatická.
Dejinné udalosti, i v skromných slovenských dejinách, mávali nejaké svoje heslo. Jednoduché, aby i ľud chápal.
Ako by mal vyzerať koniec vojny na Ukrajine? Zdá sa, že rozličných predstáv je neúrekom.
Minulý blog som písal pred ruským vpádom na Ukrajinu, keď už bolo jasné, že nastane. To bol začiatok.
Prvých asi 25 rokov života som žil vo svete, kde bola hrozba tretej svetovej vojny niečím dlhodobým. Len sme si odvykli.
"Viac ako 25-tisíc ľudí sa zíde na 26. výročnej konferencie zmluvných strán dohovoru OSN pre klimatickú zmenu." Odľahlo mi, tentoraz už našu planétku určite zachránia. (Pôvodne diskusný príspevok som si dovolil upraviť na blog.)
Keď som si pozrel vynikajúci televízny miniseriál od HBO s názvom Černobyľ, uvedomil som si, že tento príbeh jadrovej katastrofy má silu metafory. Podobnosť s tým, čím žije svet dnes, nie je náhodná.
Rád sa tu podelím s čerstvou skúsenosťou, keď mi exekútor bez výstrahy a akéhokoľvek varovania zablokoval účet. Ak ste zažili niečo podobné, rád si prečítam v diskusii. Ak ste nezažili, buďte radi.
Typický znak náboženskej totality je: vytvoriť taký zložitý systém príkazov a zákazov, že obyčajný smrteľník žije v neustálom pocite viny a obavy, či niečo neporušil, hoci nevedomky a nechtiac.
Žiadne kaviarenské úvahy. Živý príbeh zo života dokáže povedať viac. Má nejakú pointu? Neviem, posúďte sami.
Život našej etnickej menšiny a spolužitie s ňou sú aj na blogu častou témou. Ak je to problém - a podľa mnohých je - pre mňa je isté len to, že jednoduché riešenie neexistuje.
Stáva sa na Slovensku čoraz častejšie. Lekár vám diagnostikuje chorobu, predpíše liek. V lekárni sa potom dozviete, že liek nemajú, prípadne už ani mať nebudú, a niet zaň rovnocennej náhrady. Niekde je chyba.
Najstaršie remeslo nikdy nevymrie. Ako povedal klasik, kým ostatní zamestnaní ľudia sa predávajú celí, prostitútka predáva iba svoje telo.
Máme chápať náš ľudský život ako odmenu či trest? Ak je pre vás merítkom Biblia, spomína vyhnanie prvých ľudí z raja. Záver jasný: sme na tomto svete za trest. A za trest väčšinu z nás vychovávajú k nejakej viere.
Je vedomie prirodzenou vlastnosťou atómov a molekúl, ak sú v dostatočne hojnom počte usporiadané do dostatočne zložitého celku (akým je trebárs človek, jeho mozog)? Alebo ho dodá nejaká vyššia moc?