Novembrové impresie po litri vína

Tak nám zvolili Obamu. Teda, Amíci sebe, ale vlastne celému svetu, čiže aj nám. Dúfam, že Američania počúvajú rádio a počuli aj Fica, keď sa vyjadril, že "rozhodnutie amerického ľudu rešpektujeme". Tú ich úľavu som priam cítil až sem. Za naše silnejúce euro som rýchlo nakúpil šampanské a udalosť primerane oslávil. Teda, oslavoval by som rovnako, aj keby vyhral henten Mitt, hlavne, že niekto vyhral. Aj ma teší, že takú zodpovednú funkciu nemám ja, lebo mať kasu v mínuse a musieť ďalej rozhadzovať, z toho by som bol trochu nervózny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ono, americká kasa nepustí, domáce problémy tiež nie (ešteže vďaka hurikánu vznikli nové pracovné miesta, lebo treba upratovať). Daktorí vravia, že Európa sa o svoju bezpečnosť bude musieť starať čím ďalej, tým viac sama. Žiadny problém - ako to Európa skvelo zvládala v oboch svetových vojnách, to skvelo zvládne sama ďalej, veď ak by nás nedajbože chcel ohrozovať jadrový Irán, alebo si cár Putin zmyslí, že chce sovietske kolónie späť, tak mierové sily OSN všetkých agresorov hravo utlčú čapicami. Ukázali nám pred 10-15 rokmi v bývalej Juhoslávii, no nie? Žiadne obamy, ehm, obavy!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Smolou Američanov je, že nemajú eurozónu. Ak narobia americkí politici dlhy, musia zdvihnúť dane a tlačiť inflačné peniaze, a to sa vraj niektorým zastaralo zmýšľajúcim občanom nepáči, lebo nie každý má naštudovaného Keynesa a nechápe, že všetko je to pre ich blaho. Staromódne názory, že ak človek pracuje ale neutráca, tak si môže rokmi našetriť značné hodnoty (a spoliehať sa na ne v starobe, napríklad), sme už my v Európe úspešne prekonali. Na istoty občanov sa nešetrí, istoty platia tí, ktorí akurát nejaké peniaze majú, lebo veď solidarita, nie? Keby boli Amíci v eurozóne, tak sa im na dlhy poskladajú menšie a chudobnejšie štáty, ktoré potrebu solidarity pochopili (nebudem tých užitočných blbov menovať), a nemuseli by americkí politici nasierať vlastných - amerických voličov. Ešteže aspoň tú marišku im povolili, vraj zatiaľ pokusne v dvoch štátoch USA, a ešte nie je isté, čo na to federálni.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte aj to povinné zdravotné poistenie, ktoré nemali a už majú - nie aby to ocenili, niektorí nadávajú, že sú slobodná krajina a chcú si slobodne vyberať, či sa poistia, a tí už poistení nadávajú, že platia viac ako predtým. (Keby videli, koľko platím ja, hádam by sa ukľudnili.)

Obamu som dooslavoval, na čo si pripijem najbližšie? VOSR už bolo a to je už out, aj keď niektorí podvratníci vravia, že by sa zišiel nejaký dobre mierený výstrel z Aurory, napríklad do okien Najvyššieho súdu či GP. Že za toto vraj 17. novembra (23 rokov dozadu) neštrngali. Nuž, keď vtedy len kľúčami štrngali, ťažko to teraz doháňať. To ako keď Amíci za Busha staršieho vyhnali Saddáma z Kuvajtu, ale nedotiahli vec do konca. Muselo prejsť desaťročie, kým sa do Saddáma obul Bush mladší, a dodnes to tým imperialistom americkým pol zemegule vyčíta. (No, to viem aj ja, že demokracia sa nedá exportovať na tankoch, a keď Amíci odtiahnu, bude na tom Blízkom Východe zas všetko plus mínus po starom.) My sme tiež všeličo nedotiahli do konca, a tak nám dnes vládne jedna strana, sudca, prokurátor a pár majetných ľudí, ktorí sa všetci navzájom držia za gule a držia, nech si národ robí, čo chce. Síce máme demokraciu, ale máme tu zase raz november, už neviem koľký, tak stojí za úvahu, čím by bolo treba štrngať najbližšie.

SkryťVypnúť reklamu

Veci treba dotiahnuť do konca, vravím si a dopíjam posledný pohár vína, ktorého posledná fľaša sa mi akurát minula. Aspoň niečo je dotiahnuté.

.

Tomáš Dérer

Tomáš Dérer

Bloger 
  • Počet článkov:  91
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Nemám patent na pravdu, ani na múdrosť. Mnohému nerozumiem a iste sa v mnohom mýlim. Napriek tomu, zvyknem si utvárať vlastný názor sám. A občas to risknem a podelím sa oň. Dúfam, že tým nikomu nespôsobím ujmu :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu