Výpadok lieku. Slovenská špecialita?

Stáva sa na Slovensku čoraz častejšie. Lekár vám diagnostikuje chorobu, predpíše liek. V lekárni sa potom dozviete, že liek nemajú, prípadne už ani mať nebudú, a niet zaň rovnocennej náhrady. Niekde je chyba.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Ukážkovým, hoci nie ojedinelým prípadom je liek Rivotril (generickým názvom klonazepam). Patrí do skupiny benzodiazepínov, podobne ako Diazepam, alprazolam (Xanax, Neurol), či bromazepam (Lexaurin), liekov určených hlavne na potláčanie stavov úzkosti a paniky, na úpravu porúch spánku, alebo - práve v prípade Rivotrilu - aj na prevenciu epileptických záchvatov. Túto skupinu liečív uviedla na trh v 50-tych rokoch 20.storočia švajčiarska firma Hoffmann - La Roche, ktorá je dodnes základným výrobcom týchto užitočných prostriedkov v rukách psychiatrov a neurológov (hoci patentová ochrana vypršala, a na trhu existujú generické produkty s identickou účinnou látkou, napr. od firmy TEVA). 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvlášť v dnešnej stresujúcej dobe, keď sú na ľudí kladené čoraz väčšie nároky a často sú pod tlakom v práci, súkromí či v živote všeobecne, pribúda takých, čo svoj život bez rôznych tabletiek nezvládajú. Lekárske odporúčania ohľadom zdravého životného štýlu a relaxu namiesto liekov sú pacientovi často na dve veci, pretože až príliš často mu okolnosti nedovoľujú viesť odporúčaný zdravý životný štýl. Niet času, málo peňazí, dôvodov je viac. Každopádne, v istej fáze problémov (záchvaty úzkosti čiže panická porucha, nespavosť, ...) je už ochorenie v štádiu, kedy samotná zmena životného štýlu nestačí, a pacient bez liekov jednoducho nie je v stave viesť normálny život, makať, starať sa o rodinu, splácať hypotéku a všetko súvisiace. V horšom prípade sa nervovo zrúti a môže sa dostať aj do život ohrozujúceho stavu. V tomto zmysle sú bezodiazepíny skutočné požehnanie pre milióny ľudí na planéte, zachraňujú kvalitu života a zavše i život sám.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé lieky z tejto skupiny sa smú užívať len krátkodobo (týždne až mesiace), inak sa vytvára závislosť, a náhlym vysadením lieku by sa pacient mohol dostať do horšieho stavu, než pred začatím liečby. Ale predovšetkým, vyvíja sa tolerancia, teda na dosiahnutie rovnakého účinku musí pacient užívať stále väčšiu dávku. Niekomu stačí tých pár mesiacov terapie benzodiazepínmi, aby sa psychicky pozbieral a mohol dávky pomaličky znižovať až do vysadenia. Ale mnohí pacienti sú odkázaní na dlhodobé užívanie liekov. Ak začali s benzodiazepínmi, lekár sa obvykle snaží prestaviť ich na liečivá, ktoré možno užívať dlhé roky; niekedy je zámena úspešná, a niekedy sa ukáže, že za benzodiazepíny niet pre konkrétneho pacienta rovnocennej náhrady.

SkryťVypnúť reklamu

Práve v tejto súvislosti je klonazepam (Rivotril) pomerne jedinečným liečivom. Pomáha uvoľňovať pocity strachu a úzkosti, pomáha k normálnemu spánku, ale navyše - ako bonus - sa osvedčil aj u epileptických pacientov, potláča riziko záchvatu (prípadne záchvat zmierňuje). Na rozdiel od iných bezodiazepínov, ako napr. alprazolam (Xanax, Neurol), klonazepam nielenže účinkuje v nízkych dávkach (čo znižuje riziko vedľajších účinkov, napr. "chemickú" záťaž organizmu pri metabolizme liečiva), vylučuje sa pomaly (čo znamená, že stačí si dať tabletku ráno, a chráni vás pred návalmi paniky po celý deň), ale hlavne, tolerancia sa vyvíja pomaly. Takže kým užívanie alprazolamu či diazepamu by ste mali po pár mesiacoch postupne ukončiť, klonazepam možno užívať roky. Ak niekto na začiatku liečby bral povedzme dávku 2 mg denne, o nejakých 10 rokov mu bežne stačí 3-4 mg denne. Keďže maximálna denná dávka je 16 mg, ostáva rezerva na celé desaťročia. 

SkryťVypnúť reklamu

A tento liek vlani na Slovensko prestali dovážať (viď napr. https://www.slovenskypacient.sk/rivotril-je-nedostupny-v-lekarnach-ake-maju-pacienti-moznosti/). U ľudí, ktorí ho berú roky až desaťročia, neprichádza náhle vysadenie do úvahy - zosypali by sa. Skutočným problémom je, že za liek nie je na trhu rovnocenná náhrada. V tomto sa zhoduje väčšina psychiatrov i neurológov, ktorí majú s Rivotrilom dlhoročné dobré skúsenosti. A zhodujú sa tiež, že niet medicínskeho dôvodu, prečo by tento liek nemal byť ďalej dostupný pre pacientov. O pozadí sa možno len domnievať, že ide (ako obvykle) o biznis; Rivotril je lacný liek a pre obchodné spoločnosti či zastúpenia farmafiriem je skrátka málo lukratívny. Zaujímavé v kauze je, že tento problém postihol špecificky Slovensko. V Česku či Rakúsku je liek stále v predaji, takže zúfalí pacienti si ho chodia kupovať tam (jedno balenie Rivotrilu s obsahom 2 mg klonazepamu v tablete, 30 tabiet v balení, stojí napr. v Českej republike 44 korún českých, ak si ho pacient hradí v plnej výške). To pacient rád obetuje, viac ho stojí cesta. Pravdaže, potrebuje recept, keďže liek je len na predpis. Ešte šťastie, že v EU zatiaľ u nás vystavené recepty akceptujú, len si musíte liek zaplatiť a následne s účtom skúsiť šťastie u slovenskej zdravotnej poisťovne, ktorá by (teoreticky) mala liek preplatiť. Liek, nie čas a cestovné náklady.

Pokiaľ platí stanovisko Štátneho úradu pre kontrolu liečív (ŠÚKL): "Štátny ústav pre kontrolu liečiv zodpovedá za to, aby lieky na trhu boli bezpečné, kvalitné a účinné. Za dostupnosť liekov a ich distribúciu zodpovedá držiteľ registrácie a výrobca." (čo v tomto prípade znamená spoločnosť Roche, konkrétne jej obchodné zastúpenie na Slovensku, spoločnosť Roche Slovensko s.r.o.https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/media/tlacove-spravy/nedostupnost-lieku-rivotril?page_id=4997, potom vzniká otázka, KTO je zodpovedný za to, aby mali pacienti prístup k liekom, ktoré sa po desaťročia používali, osvedčili, a na ktorých (či už je to dobre alebo zle) sú dnes mnohí pacienti závislí? Ak aj švajčiarsky gigant prestal s výrobou liečiva (informácie na nete sú trochu zmätočné), má zrejme zásoby na roky a trh zásobuje selektívne. Keďže patentová ochrana dávno skončila, otázkou je dostupnosť tohto liečiva od iných výrobcov. (Prípadne výroba u slovenskej firmy, lenže tej by sa to muselo oplatiť.)

Ale keďže ide len o bezvýznamných slovenských pacienotv a klonazepam možno nie je dosť lukratívny biznis, kompetentní neriešia. Napokon, ak by niekto z nich potreboval akýkoľvek na Slovensku nedostupný liek, iste mu nerobí problém zohnať si ho inde. Pre slovenského proletára naopak platí: táto krajina je len pre zdravých a/alebo bohatých. Ak si chudobný a chorý, koho to trápi?

Tomáš Dérer

Tomáš Dérer

Bloger 
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  80x

Nemám patent na pravdu, ani na múdrosť. Mnohému nerozumiem a iste sa v mnohom mýlim. Napriek tomu, zvyknem si utvárať vlastný názor sám. A občas to risknem a podelím sa oň. Dúfam, že tým nikomu nespôsobím ujmu :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu