Kauza č. 1: Slovnaft - čistý zisk v roku 2005 8,99 mld. korún
Slovnaft je samozrejme zodpovedný za vysoké ceny benzínu na Slovensku, keď zdiera všetkých domácich motoristov. Výsledkom takéhoto konania je ročný zisk na úrovni 9 miliárd korún. Na prvý pohľad situácia vyzerá jednoducho - Slovnaft je vinný. Pravda je však vždy zložitejšia ako sa to zdá... Po prvé, svetové ceny ropy neurčuje Slovnaft a ceny sa v posledných rokoch sa pohybujú na rekordnej úrovni. Samozrejme, zarábajú na tom všetky ropné spoločnosti na svete. Stačí sa pozrieť na zoznam najziskovejších podnikov na svete podľa časopisu Fortune - Exxon Mobil mal v roku 2005 zisk vo výške 36 mld. USD, British Petrol 22 mld. USD a Shell 25 mld. USD. Ropa je komodita, ktorej dopytová elasticita je nízka - ekonomika bez nej nemôže fungovať ani pri vyšších cenách. Je teda celkom logické, že rastúce ceny ropy zvýšili aj tržby a zisky ropných spoločností. Netvrdím, že je to v poriadku, ale také sú špecifiká trhu s ropou...
Zaujímavá je v prípade Slovnaftu iná vec - táto spoločnosť v roku 2005 spracovala 5,4 milión ton ropy a 74 % vyrobených ropných produktov predala na zahraničných trhoch. Slovnaft v roku 2005 predala viacej motorových palív než na Slovensku a dokonca aj predaj v susednom Rakúsku dosiahol asi 3/4 slovenského predaja. Podobná je situácia aj v prípade petrochemických výrobkov, keď najväčším trhom týchto výrobkov je Maďarsko.
Takže zisk spoločnosti Slovnaft nemohol byť vytvorený len na úkor slovenských motoristov, keďže väčšina motorových palív a petrochemických výrobkov sa predalo v zahraničí. To je fakt, ktorý vláda zabúda prezentovať.... (už nehovoriac o tom, že asi 50 % ceny benzínu tvoria dane)
Kauza č. 2: SPP - čistý zisk v roku 2005 20,5 mld. korún
SPP je asi najväčším tŕňom v očiach novej vlády. Ide o mimoriadne ziskovú spoločnosť, ktorú navyše riadia zahraničné subjekty napriek väčšinovému štátnemu vlastníckemu podielu (51 %). Táto spoločnosť dosahuje nehorázne zisky a ešte má odvahu navrhovať zvýšenie cien plynu o 15 % . Verdikt je jasný - SPP je vinný. Ani tu nie je všetko také, ako sa to na prvý pohľad zdá...
Treba sa pozrieť na to, odkiaľ pochádza zisk SPP. Rozhodujúca časť zisku sa tvorí z tranzitu zemného plynu, keď SPP prepravuje plyn pre spoločnosti Gazexport (Ruská federácia), VerbundnetzGas (Nemecko), Wintershall (Nemecko), Transgas (Česká republika), INA (Chorvátsko), alebo Geoplin (Slovinsko). Zisk SPP z predaja zemného plynu domácim subjektom je asi 17 halierov na jeden kubík . To asi nie je zdrojom zisku vo výške 20 mld. SKK...
Prečo teda nekompenzuje SPP prípadnú stratu z predaja plynu domácim subjektom ziskami z tranzitu? Odpoveď je jednoduchá - Krížové dotácie nie sú v súlade s hospodárskou súťažou ani s pravidlami Európskej únie. Práve preto sa k 1.7.2006 uskutočnilo vytvorenie dvoch dcérskych spoločností SPP - SPP-preprava (medzinárodný tranzit) a SPP-distribúcia (distribúcia plynu v rámci SR). Ide o proces, ktorý museli uskutočniť všetky energetické spoločnosti v EÚ v záujme posilnenia transparentného a nediskriminačného prístupu do plynárenskej siete tretím stranám.
Záverom treba dodať ešte jeden fakt (ktorý vláda tiež nerada prezentuje) - SPP v roku 2005 cez daň z príjmov a dividendy prispela do štátnej pokladne sumou 15 mld. SKK. Štát teda získal 3/5 hrubého zisku SPP...Zďaleka nejde teda o spoločnosť, ktorá "takmer neplatí dane".
Záverom by som chcel dodať, že nie som vôbec zástancom monopolov v ekonomike. Nepáči sa mi však falošná rétorika súčasnej vlády...Na monopoly máme predsa štandardné inštitúcie, ktoré ich môžu regulovať. Alebo...ešte lepšie výsledky prináša liberalizácia trhov.
Môj pohľad na miliardové zisky Slovnaftu a SPP
Nová vláda vyhlásia križiacku výpravu proti monopolom pôsobiacim na Slovensku. Odvolávajúc sa na ich miliardové zisky a nízke dane vláda postavila monopoly pred ultimátum - buď sa budú regulovať sami alebo vláda voči nim zakročí. Za najväčších nepriateľov občanov sa pritom vykresľujú dve spoločnosti - Slovnaft (ktorý zdiera motoristov) a najmä SPP (ktorý zdiera všetkých občanov Slovenska). Vláda pritom pri svojom ťažení využíva rôzne polopravdy...Stiahol som si teda výročné správy týchto dvoch spoločností, aby som sa bližšie pozrel na tie miliardy.