Poplatky v zdravotníctve - alebo paralely vlád Fica a Gyurcsánya

Zrušenie poplatkov v zdravotníctve patrilo medzi hlavné slogany SMER-u vo volebnej kampani a realizácia tohto sľubu patrila medzi prvé rozhodnutia novej vlády. Smer je ľavicová strana - (zatiaľ) člen Socialistickej internacionály. Maďarská vláda vedená MSZP práve naopak rozhoduje o zavedení poplatkov v zdravotníctve. MSZP je pritom tiež lavicová strana a člen tej istej Socialistickej internacionály. Niečo tu zjavne nesedí...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)

O jeden cyklus popredu
Hlavný rozdiel spočíva v tom, že gyurcsányova vláda je už pri moci druhý krát, a práve teraz rieši dedičstvo prvého vládneho cyklu. V roku 2002 vyhrali totiž socialisti voľby populistickými sloganmi - a začali rozdávať. Vláda pod vedením Petra Medgyesiho (a neskôr Ferenca Gyurcsánya) pridala dôchodcom, zvýšila minimálnu mzdu, zvýšila štátne investície, dorovnala farmárom a zvyšovala štátne výdavky ako sa dalo. Výsledok sa samozrejme dostavil...

Good bye euro
Deficit verejných financií sa v Maďarsku od roku 2003 postupne zhoršuje a posledné dva roky trhá všetky rekordy. Podľa údajov portfolio.hu sa deficit štátneho rozpočtu na tento rok plánuje na 1 767 mld. HUF, čo je asi 7,6 % ročného hrubého domáceho produktu. Alarmujúce však je, že už po siedmych mesiacoch dosiahol deficit rozpočtu 71 % koncoročného plánu. Samozrejme, s takým deficitom štátneho rozpočtu sa vidina prijatia eura v Maďarsku vzďaľuje, už sa spomína odklad na roky 2012 až 2013.

Gyurcsányov balíček
Poďme ale naspäť k poplatkom v zdravotníctve. Maďarská vláda si uvedomila vážnosť situácie a Gyurcsány zavelil do šetrenia. Už si nikto nespomína na sľuby pred voľbami, keď sa sľubovali 13. a 14. dôchodky. Nuž, pred voľbami sa socialisti dušovali, že zdravotníctvo bude naďalej zadarmo...Teraz je už všetko inak, zavedenie poplatkov je takmer isté. Menší spor je medzi vládnymi stranami iba o tom, či vyberať pevný poplatok pri návšteve lekára alebo či bude pacient hradiť isté percento nákladov daného lekárskeho úkonu (podľa predpokladov 1 až 10 %).

Ponaučenie?
Slovenská vláda sa pohybuje na nebezpečnej dráhe, ktorá je veľmi podobná dráhe maďarskej - chce pridať dôchodcom, farmárom, školám, nemocnicám, chce postaviť viacej diaľnic, odškodniť "obete" nebankových subjektov a mohol by som pokračovať... Hovoríme o výdavkoch na úrovni desiatok miliárd korún. Na príjmovej stránke rozpočtu však tieto zdroje nevidno (plánované zvýšenie daní toľko zďaleka neprinesie) a ušetriť 10 % v každom rezorte je podľa mňa iba ťažko zrealizovateľné (apropo, prečo musí šetriť aj školstvo, kam malo ísť viacej zdrojov?). Bol by som rád, keby som sa mýlil, ale 3 %-ný deficit štátneho rozpočtu bude za týchto okolností iba veľmi ťažko udržateľný.

Slovenská vláda by mala byť veľmi opatrná...len aby sa o štyri roky nemusel aj u nás prijímať úsporný balíček a zdravotníctvo ešte výraznejšie spoplatniť.

A ešte zaujímavosť na záver - Peter Pažitný z tímu nenávideného Rudolfa Zajaca v súčasnosti začal pôsobiť ako poradca maďarského ministra zdravotníctva... Zaujímavé, že?

Tomáš Dudáš

Tomáš Dudáš

Bloger 
  • Počet článkov:  133
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonóm, manžel, otec a vášnivý čitateľ kníh Zoznam autorových rubrík:  Čo čítamSvet internetuČo sa deje...VíkendovkyMaličkosti okolo násSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu