Vláda ma chce ochraňovať. Ďakujem, neprosím...

Vláda plánuje zmeny v Zákonníku práce, ktorým chce zvýšiť ochranu zamestnancov. Jedným z príkladov je obmedzenie týždenného pracovného času na 48 hodín, a to aj v prípade ak má človek viacero úväzkov. Ďakujem pekne, ja si takúto ochranu neprosím...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (56)

Osobná rovina

Ja napríklad pracujem na vysokej škole a moje ohodnotenie s PhD. a ďalším diplomom sa pohybuje po siedmych rokoch praxe tesne nad priemernou mzdou. Mohli by ste povedať, tak prečo neodídem a nenájdem si lepšie platené miesto? Mohol by som, ale mňa moja práca baví... Čiastočným riešením - ktorý mimochodom využíva väčšina mojich kolegov - je práca na viacerých univerzitách alebo iných inštitúciách. Väčšinou sa to deje cez druhý skrátený úväzok alebo prácu na dohodu, ale videl som už aj obskúrnejšie schémy. Ak vláda obmedzí týždenný pracovný čas na 48 hodín, vyrobí mi (a mnohým ďalším - a to nielen na vysokých školách) dodatočné problémy...Nehovorím, že to nevyriešime, ale ide o úplne zbytočné komplikácie.

Slovenská rovina

Ľudia chcú zarábať...tak nechápem, prečo im chce vláda hádzať polená pod nohy? Ak sa toto opatrenie presadí, prinesie to navyše aj nežiaduce vedľajšie účinky. Už v súčasnosti mnohí zamestnávatelia kvôli vysokým odvodom tlačia na svojich zamestnancov, aby pracovali pre nich ako živnostníci (poznám napríklad aj viacerých novinárov). Ak sa presadí maximálny týždenný pracovný čas, tlak na prechod na živnosť ešte zosilnie. Paradoxom je pritom, že ochrana zamestnancov tým nenarastie, ale poklesne. Ak ľudia budú chcieť pracovať - nájdu si určite konštrukciu, pomocou ktorej obmedzenia Zákonníka práce obídu.

Európska rovina

Na záver, prílišná regulácia pracovného trhu škodí ekonomickému prostrediu a hlavne zamestnanosti. Ak sa dnes pozrieme na úroveň nezamestnanosti v západnej Európe, zistíme, že najmenšia nezamestnanosť je v štátoch, kde je trh práce najviac flexibilný (napr. Holandsko). Naopak, najviac preregulované pracovné trhy v Nemecku a vo Francúzsku plodia vysokú nezamestnanosť. Ak sa v Nemecku uskutoční prieskum medzi podnikateľmi o ich problémoch, vždy sa do popredia dostanú problémy prílišnej regulácie trhu práce. Stačí sa tiež pozrieť pokus Francúzska, keď sa snažili nezamestnanosť riešiť znížením týždenného pracovného času na 35 hodín. Samozrejme sa nepodarilo a samotná vláda musela neskôr uznať, že išlo o chybný krok.

Takže, predtým než začneme robiť rôzne pokusy, mali by sme sa obzrieť okolo seba a učiť sa z úspechov a neúspechov iných štátov.


Tomáš Dudáš

Tomáš Dudáš

Bloger 
  • Počet článkov:  133
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonóm, manžel, otec a vášnivý čitateľ kníh Zoznam autorových rubrík:  Čo čítamSvet internetuČo sa deje...VíkendovkyMaličkosti okolo násSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu