Kde hľadať úspory
Podľa návrhu vlády musia najviac ušporiť nasledujúce rezorty:
Ministerstvo obrany - 883 miliónov
Ministerstvo dopravy , pôst a telekomunikácií - 762 miliónov
Ministerstvo školstva - 724 miliónov
Ministerstvo vnútra - 456 miliónov
Ministerstvo hospodárstva - 234 miliónov
Ministerstvo financií - 226 miliónov
Prečo školstvo?
Keďže pracujem na Ekonomickej univerzite, školstvo patrí medzi oblasti, ktoré aktívne sledujem. Kto robí v školstve, asi vie, že sa školy netopia vo finančných zdrojoch. Preto ma celkom prekvapuje, že školstvo je rezortom, ktorý musí ušetriť takmer toľko ako rezort dopravy. Keď sa nad tým zamyslíme, rezorty musia ušetriť 10 %, čo je viac než zdroje na jeden mesiac. Chápem, že zdroje z rozpočtu sa nečerpajú lineárne, ale aj tak sa mi to zdá priveľa.... So záujmom budem sledovať, kde sa tých zbytočných vyše 700 miliónov nájde. Na našej fakulte isto nie.... Ak by sme sa nezapájali do projektov EÚ a iných grantových schém a nemali darcov, hádam dodnes používame písacie stroje. Situácia na základných školách je podobná, potvrdila mi to jedna moja bývalá spolužiačka - dnes zástupkyňa riaditeľa základnej školy. A nezabúdajme - školstvo je podľa vládneho programu jednou z najdôležitejších priorít novej vlády...
Čo ostatné rezorty?
Sporenie v rezorte obrany dokážem akceptovať, aj keď musíme mať na pamäti, že sme sa zaviazali NATO a EÚ, že výdavky na obranu budeme postupne navyšovať. Úspory v sektore dopravy budú asi znamenať spomalenie alebo zastavenie istých investičných projektov, čo asi vyvolá silnú reakciu stavebnej loby. 456 miliónov v rezorte vnútra sa mi tiež nezdá málo, predpokladám, že sa zrušia isté verejné obstarávania. Ministerstvo hospodárstva patrí podľa mňa medzi najviac prebujnené inštitúcie, takže tých 234 miliónov sa tam isto nájde. To je ten rezort, v ktorom by som si vedel predstaviť aj vyššiu mieru úspor.
Prečo nešetrila vláda Mikuláša Dzurindu?
Zaujímavé je to, že zrazu sa v štátnom rozpočte nájde 4,5 miliárd. Prečo teda vláda Mikuláša Dzurindu tieto prostriedky nenašla a neušetrila? Odpoveď na túto otázku by sme mohli odbiť jednoduchým tvrdením - Lebo nechcela rozdávať. Nie je to však celkom pravda a bolo by to aj nefér voči novej vláde. Podľa mňa je najväčší rozdiel medzi minulou a súčasnou vládou v postavení jednotlivých koaličných strán. V minulej vláde mali všetky štyri strany pomerne vyrovnané postavenie a akékoľvek nezhody mohli koalíciu vážne poškodiť. Aj keď Ivan Mikloš by vedel tiež ušetriť, nemohol asi siahnuť na rezorty pod dohľadom SMK, KDH alebo ANO.
V súčasnej vláde je jednoznačná dominancia SMERu, ktorá obsadila všetky kľúčové posty a dotlačila svojich partnerov do úlohy štatistov. Obe menšie strany sú radi, že sú vo vláde, takže veľmi neoponujú. Ak predseda vlády zavelí že sa ide šetriť, tak sa šetrí... Podobným faktorom je aj to, že aj ministrami za SMER sa stali viaceré neznáme alebo slabé osobnosti, ktorých ďalšia kariéra v zamatovom kresle závisí od premiéra Roberta Fica. Ak predseda zavelí, ani oni nekladú prekážky... Jediným faktorom, ktorý môže podľa mňa plánované sporenie zmariť, je veľký vplyv rôznych lobistických skupín, ktoré sú napojené na jednotlivé rezorty.
Držme palce vláde, aby dokázala naozaj ušetriť....aj keď základný motív šetrenia viac než pochybný.
Vláda sa rozhodla šetriť...
...čo ma nesmierne teší. Vláda plánuje ušetriť v jednotlivých kapitolách rozpočtu ne rok 2006 asi 4,3 mld. SKK, čo je nepochybne pozitívnym impulzom. Neteší ma však dôvod tohto šetrenia. Ak by išlo o ďalšie zníženie deficitu verejných financií, bolo by všetko v najlepšom poriadku a nič by som nenamietal. Vláda však ide šetriť, aby mohla rozdávať....vianočné príspevky dôchodcov zhltnú hneď 2 miliardy, príspevky pri narodení dieťaťa ďalších cca 300 miliónov a zrušené poplatky v zdravotníctve ďalších 2,5 miliárd.