Obmedziť priestor
Prvou rovinou je obmedzenie priestoru pre korupciu. V jednotlivých oblastiach spoločenského a ekonomického života sa treba snažiť vytvoriť také podmienky, v ktorých by na korupčné praktiky jednoducho nebol priestor. Extrémne zlým príkladom je napríklad súčasný model slovenskej futbalovej ligy, kde rozdelenie mužstiev do dvoch skupín nahráva vzniku korupcie. Rozdiel medzi 8. a 9. miestom je priepastný - kým 8. hrá s atraktívnymi mužstvami o titul, 9. bojuje o prežitie s dravými druholigistami. Motivácia získať 8. miesto je teda vysoká, čo nahráva vzniku rôznych korupčných praktík.
V ekonomickej oblasti vzniká korupcia najmä v oblasti štátnej správy. Ak úradník rozhoduje o veľkých hodnotách, automaticky tam vzniká priestor pre korupciu. Licencie, štátne zákazky alebo štátne podniky sú najlepším príkladom... Ak je teda možné, treba odstrániť vplyv štátu v ekonomike - a nahradiť ho trhovým prostredím. Ak to možné nie je, treba pripraviť taký systém, v ktorom sú možnosti korupcie minimálne (napr. anonymné elektronické aukcie). Dobrým príkladom je systém elektronickej podateľne v súdnictve, ktorá jednotlivé spisy rozdeľuje medzi sudcov náhodne. Kým to robil predseda súdu, možnosti korupcie boli oveľa vyššie.
Exemplárne trestať
Druhou rovinou boja proti korupcie sú prísne a exemplárne tresty pre prichytených vinníkov. Exemplárne postihy majú odstrašujúcu povahu - ak je možnosť odhalenia vysoká, mnohých by to určite odradilo. Zdá sa, že na Slovensku sa odhaľuje iba zlomok korupčných prípadov, preto by mala byť táto oblasť jednoznačnou prioritou orgánov činných v trestnom konaní. Ja viem, že často je ťažke korupciu odhaliť, keďže je obklopená múrom mlčania - treba preto zvýšiť nasadenie agentov a využiť všetky ďalšie dostupné možnosti. A nesmieme sa báť ani veľkých firiem a dôležitých osôb... Ako príklad možno uviesť prácu nemeckej polície, ktorá v súčasnosti rieši korupciu v najväčších a najváženejších nemeckých podnikoch (VW alebo Siemens).
Vychovávať
Treťou rovinou je výchovná rovina, s ktorou už treba začať doma v rodine. Rodičia by mali ísť príkladom a naučiť svoje deti tomu, že korupcia je nemorálna praktika a je to vlastne trestný čin. Samozrejme, nie je to jednoduché a je to problém najmä v prípade, ak sú rodičia sami zaangažovaní do korupčných praktík. Protikorupčnú výchovu by preto mali presadzovať aj školy - už v rannom veku napríklad v rámci vlastivedy. Vo všeobecnosti treba vytvoriť taký stav, aby spoločnosť vnímala korupciu ako nemorálny a odsúdeniahodný čin. V súčasnosti je korupcia v spoločnosti hlboko zakorenená a ľudia už len ľahostajne myknú plecom ak počujú o korupcii... Príkladom pre Slovensko môžu byť severské štáty, ktoré každoročne figurujú na čele rebríčkov vnímania korupcie v spoločnosti.
Korupcia je z ekonomického hľadiska jednoduchou vecou - ak sú možné výhody z korupčného konania vysoké (napr. prijatie alebo neprijatie na VŠ) a riziko postihu nízke, vytvára sa priestor pre korupčné praktiky. Treba teda znížiť možné výhody (napr. brať každého uchádzača) a/alebo zvýšiť riziko postihu.
Ako som však už písal, je to beh na dlhé trate...
Korupcia naša každodenná
Vďaka slovenskému futbalu sa problematika korupcie opäť dostala do pozornosti médií. Množia sa výpovede (nielen) futbalových rozhodcov a hľadá sa vinník za súčasný stav v slovenskom futbale. Je to správne, ja osobne považujem korupciu za jeden z najväčších problémov na Slovensku a tiež aj v celej strednej Európe. Je pravda, že korupcia vždy bola a vždy aj bude - ale dôležité je, ako ju vníma spoločnosť a ako sa ku nej stavajú štátne orgány. Problém korupcie treba jednoznačne riešiť. Je to však beh na dlhé trate... Ja osobne vidím riešenie tohto problému v troch rovinách...