Populárna vláda
Je celkom prirodzené, že popularita novej vlády rastie. Vláda využila svojich prvých 100 dní na čiastočnú realizáciu svojich volebných sľubov - čo je jej legitímna možnosť. Išlo o populárne opatrenia - odpustenie platieb u lekára, vianočný darček dôchodcom, príspevok na prvé dieťa a ďalšie. Opatrenia tohto typu samozrejme ihneď zarezonujú u voličov, ktorí boli sklamaní z toho, že nepocítili pozitívne výsledky reforiem. Pozitívny efekt na rast popularity vlády majú aj vyhlásenia o znížení počtu štátnych úradníkov a šetrení s verejnými financiami. To poteší každého potenciálneho voliča, ktorí si povie - konečne.
Prekvapením by bolo, ak by popularita vlády klesala...
Populárny premiér
Robert Fico má nepochybne charizmu. Je mladý, rozhodný, odvážny, nevystatuje sa svojim majetkom - a záleží mu na chudobnejších občanoch Slovenska. Taký je Robert Fico - alebo taký je obraz, ktorý si na verejnosti pestuje. Ruku na srdce - komu by sa nepáčil mladý a rozhodný premiér, ktorý navyše bojuje proti nechutným a rozťahovačným nadnárodným monopolom? Pozitívnemu obrazu premiéra prispieva aj fakt, že je kritizovaný zo zahraničia. To vyvoláva doma ochranné pudy - však nič zlého ešte neurobil a už na neho útočia.
Prekvapením by bolo, ak by popularita premiéra klesala...
Nepopulárna opozícia
Rastúca popularita vlády ma netrápi. Trápi ma však letargia opozičných strán, pričom sa obávam, že súčasné opozičné strany nebudú schopné ponúknuť dostatočne atraktívnu alternatívu. Zdá sa, že SDKU je tiež unavené z reforiem a v súčasnosti stavia iba na kritike vlády. Ak chce byť táto strana naozajstným súperom SMERu v nasledujúcich voľbách, musí sa obnoviť. Ja osobne by som si vedel túto obnovu predstaviť aj vo vedúcej pozícii strany.
Potenciál strany KDH bol a stále je limitovaný. Strana sa uzatvára a iba ťažko získa ďalší voličský potenciál. KHD unikajú najmä mladý voliči, ktorý inklinujú skôr k SDKU, SMERu alebo dokonca aj k SNS. Strana maďarskej koalície nikdy neprekročí svoj tieň a zostane stranou zameranou na maďarskú menšinu, čo znamená síce stabilný ale značne obmedzený potenciál. Obávam sa, že SMK nešikovnými krokmi v kauze Malinová stratila dôveru časti svojich slovenských sympatizantov.
Hodnotiť popularitu vlády je ešte priskoro. Treba počkať niekoľko mesiacov, možno najlepšie rokov...Nedá sa vždy vládnuť populárne, niekedy treba siahnuť na nepopulárne riešenia. A potom sa uvidí...
Popularita novej vlády rastie...A čo teraz?
Včerajšou hlavnou správou bola v takmer každých správach rastúca popularita strany SMER a celej vládnej koalície. Prieskumy verejnej mienky so stranou SMER sympatizuje 43,7 % občanov a premiérovi Robertovi Ficovi dôveruje 46 % opýtaných obyvateľov. Moja otázka je - no a čo teraz? Výpovedná hodnota týchto čísiel je po 100 dňoch nízka...zaujímavejšie to bude o niekoľko rokov.