Severná Kórea - stalinistický skanzen
Severná Kórea je pritom štátom, v ktorom sa zastavil čas. Ide o posledný socialistický štát stalinistického typu, v ktorom je strana (a jej najvyššie vedenie) pánom života a smrti v krajine. Nefunkčný socialistický systém a medzinárodná izolácia urobili zo Severnej Kórei jednu z najchudobnejších štátov na svete. Keďže Severná Kórea nepublikuje žiadne ekonomické údaje, je pomerne ťažké odhadnúť ozajstný stav jej hospodárstva - jej hospodárska úroveň sa však pohybuje niekde na úrovni afrických štátov.
Je však všeobecne známe, že krajina trpí už viac než jedno desaťročie chronickým nedostatkom potravín. Len málokto však vie, že v 90. rokoch krajina prežila tragický hladomor , v ktorom podľa odhadov zomrelo asi 3 až 5 % obyvateľov. Vedenie štátu považuje za dôvod hladomoru prírodné nešťastia - analytici sú však toho názoru, že základom neskutočného utrpenia bol chybný ekonomický manažment miestnych stalinistov. V súčasnosti je už situácia lepšia, ľudia však prežívajú len vďaka potravinovej pomoci Južnej Kórei a medzinárodných humanitárnych organizácií (UNICEF, World Food Programme atď.). Podľa údajov týchto organizácií je však stále asi 37 % obyvateľov trvale podvyživených.
Koncentračné tábory
Násilie je základom socialistických režimov a neprispôsobiví občania sú často odvlečení na nútené práce do koncentračných táborov. Takého tábory existujú aj v Severnej Kórei, o ich existencii sa svet dozvedel od emigrantov, ktorí prežili neľudské podmienky týchto táborov a následne z krajiny utiekli. Ich svedectvá sú otrasné - hovoria o náhodnom zabíjaní väzňov dozorcami, o ženách donútených k potratom, o zabíjaní novorodencov alebo popravách detí pred očami ich rodičov.
Zdroje idú do vojenského komplexu
Klasickým znakom socialistických režimov bolo (a je), že veľká časť dostupných zdrojov smeruje do vojenského komplexu a potreby obyvateľov sú potlačené. S trochou zveličenia - tieto štáty dokážu vyrobiť atómové zbrane, ale nedokážu vyrobiť mikrovlnku. Severná Kórea nie je preto ničím výnimočná, svoje výrazne obmedzené zdroje smeruje do výroby zbraní a do armády. CIA World Factbook odhaduje, že ročné výdavky Severnej Kórei na armádu predstavovali v roku 2005 asi 5 mld. USD - je to asi tretina HDP. To nie je rozhodne málo v krajine, ktorej obyvatelia žijú na pokraji hladomoru.
Odkiaľ má režim zdroje?
Odkiaľ má vôbec Severná Kórea zdroje, keď domáca ekonomika takmer neexistuje a export je nulový? Odpoveď je jednoduchá - z nelegálnych aktivít. Vedenie Severnej Kórei je zapletené do ilegálneho obchodu s drogami, s falšovaným tovarom a zbraňami . Najvážnejším problémom pre svetovú bezpečnosť je práve predaj kórejských zbraní a technológií do štátov, ktorým civilizované krajiny zbrane nedodávajú. Severná Kórea dodávala podľa dostupných údajov raketové technológie napríklad do Iránu, Sýrie, Zaire, Jemenu alebo do Pakistanu.
Severná Kórea má teda k dispozícii funkčnú jadrovú technológiu... Predstavte si, že Severná Kórea bude dodávať túto technológiu pochybným režimom alebo teroristickým skupinám.
Nie je to príjemná predstava...
Poznáte Severnú Kóreu?
Severná Kórea včera uskutočnila jadrový test, čím sa zaradila do klubu atómových veľmocí. Krajina vedená čudáckym socialistickým diktátorom Kom Čong-Ilom úspešne zavŕšila desiatky rokov trvajúci atómový výskum a odolala tlaku OSN a všetkých svetových veľmocí a svetovej verejnosti. Severná Kórea je pritom štátom, o ktorej vieme len veľmi málo. Politické vedenie Severnej Kórei je výrazne paranoidné a preto sa od ostatného sveta dôkladne izoluje. Zahraničné médiá nie sú v krajine vítané a reálne informácie dostáva svetová verejnosť iba od občasných politických utečencov.