Odkiaľ prišiel impulz?
Asi z dôchodkových správcovských spoločností... Ak sa pozrieme na údaje posledného roku , sú DSS, ktoré na prestupoch výrazne získali (napr. Aegon cca. 61 000 sporiteľov), sú však aj také, ktoré stratili desiatky tisícok klientov (Allianz alebo Winterthur). Ostré konkurenčné prostredie sa asi niektorým DSS veľmi nevonia, viacej im bude vyhovovať stav, keď bude prechod medzi DSS obmedzený rôznymi potvrdeniami a poplatkami. Viem si predstaviť dohodu - štát administratívne sťaží prechod klientov medzi DSS a tie na oplátku o niečo znížia poplatky za vedenie účtov sporiteľov.
Rast byrokracie
Štát teda rozhodol o zavedení mierneho poplatku za zmenu DSS (500 SKK). To by som bol ešte ochotný akceptovať...Štát však okrem toho plánuje aj to, že ak budete chcieť zmeniť DSS, budete musieť navštíviť Sociálnu poisťovňu a vybaviť si tzv. akceptačný list. Čo je to iné, než zvyšovanie byrokracie a "buzerácia občanov" ako to trefne pomenoval Martin Chren? Čo má Sociálna poisťovňa spoločné s tým, že si sporiteľ chce zmeniť DSS?
Mimochodom - Sociálna poisťovňa si strháva poplatky od sporiteľov len za to, že do nej prídu vaše zdroje určené pre druhý pilier, ktoré potom jednoduchým prevodom prevedie do príslušnej DSS. Tomu hovorím "Easy money". Nie je pritom výnimkou, že peniaze meškajú aj niekoľko týždňov, počas ktorých s nimi môže Sociálna poisťovňa manipulovať.
Opäť raz sa trochu zmenšuje sloboda občanov a rastie štátna byrokracia. Ja som doteraz DSS nikdy nemenil a ani v blízkej budúcnosti neplánujem. Ide však o princíp slobody ako takej...
Štát sa nás chystá opäť obmedzovať
Štátni úradníci najnovšie zistili, že dôchodkovú správcovskú spoločnosť zmenilo príliš veľa (cca. 150 000) sporiteľov. Destabilizuje to vraj systém a zvyšuje to jej náklady. Teda s tým treba niečo robiť...najlepšie je to pre istotu dôkladne obmedziť štátnou reguláciou...