Pri hľadaní odpovede na tieto otázky som si pomohol tabuľkou, ktorá pochádza z článku Olgy Gyárfášovej - Retrospektívny pohľad na správanie voličov, ktorý vyšiel v SME dňa 10.8.2006.

Táto tabuľka obsahuje údaje o demografickej štruktúre voličov jednotlivých strán na Slovensku. Nás zaujíma najmä posledný riadok v časti Voliči podľa veku - voliči nad 60 rokov. Z tohto riadku je viditeľné, že až 27 % týchto voličov by volilo stranu SMER. Táto skupina voličov je pritom veľmi stabilná a s vysokou pravdepodobnosťou sa dostaví k urnám. Ak k tomu prirátame aj voličskú základňu HZDS a SNS, zistíme, že až takmer polovica dôchodcov by volila vládne strany.
Zaujímavé môže byť aj vekové pásmo 50-59 rokov. Časť ľudí je už aj v tomto pásmu na dôchodku a časť je už veľmi blízko. V tejto skupine je podpora SMERu pritom ešte silnejšia, túto stranu by volilo až 30,8 % voličov v tomto pásme. Spoločná voličská základňa vládnych strán v tomto pásme predstavuje 51 % celej skupiny.
Samozrejme, strana SMER si veľmi dobre uvedomuje silnú podporu u starších vekových vrstiev obyvateľov. Práve preto časť volebných sľubov smerovala k tejto vekovej skupine (napr. aj zrušenie poplatkov u lekára a v nemocniciach). Vo voľbách prišiel čas plniť sľuby - a vláda sa úlohy chopila rýchlo a rozhodne. Zavedenie vianočných príspevkov pre dôchodcov teda presne zapadá to kontextu odmeňovania vernej voličskej základne.
P.S. Viete, ktorá skupina občanov je na Slovensku najviac ohrozená chudobou? Nie, nie sú to dôchodcovia....
Sú to mladé rodiny s malými deťmi (hlavne ak je matka na materskej)