Dobrý, lepší, žiadny zákon o preukazovaní pôvodu majetku.

My taký zákon chceme, ale za podmienky, že bude efektívny. Táto reč predsedu vlády Roberta Fica je samozrejme o zákone o preukazovaní pôvodu majetku. Výsledok poznáme: vláda v stredu schválila legislatívny zámer takéhoto zákona. Mimochodom - až na druhý pokus. Ten prvý z mája tohto roku neprešiel vládou. Podľa premiéra nebol Harabinov návrh prijateľný preto, lebo by nebol dostatočne účinný. Nezasahoval by politikov. Predseda vlády preto požadoval návrh lepší. A to aj za cenu, že do konca jeho vlády nebude žiadny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (50)
cas.sk
cas.sk 

Svojho času si z presadzovania zákona o preukazovaní pôvodu majetku urobil vtedajší opozičný politik Fico jeden zo stĺpov svojej kariéry. Už vtedy sa ozývali hlasy, že ide o divadlo: ak bude Smer-SD v takej pozícii, že zákon dokáže presadiť (teda ak bude členom vládnej koalície), tak zákon neuzrie svetlo sveta. Strana predsa nebude komplikovať život svojim vlastným. Nakoniec zákon v roku 2005 prešiel, keď za návrh, pripravený šéfom opozičnej (!) strany hlasovali aj poslanci vládnej koalície. Lenže zákon nikdy nezačal pôsobiť: Ústavný súd SR pozastavil jeho platnosť. Len na osvieženie pamäti: na ústavný súd sa obrátila skupina poslancov za ĽS-HZDS, teda terajší spojenci premiéra Fica.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi tým ubehlo pár rokov, parlamentom sa prehnal jeden z pokusov problém vyriešiť prijatím ústavného zákona. Lenže čo bolo v roku 2005 možné, v roku 2007 už možné nebolo. Návrh podávali opoziční poslanci - a už to stačilo, aby bol zmetený zo stola bez ohľadu na jeho obsah. O tom sa prakticky nikto nebavil. Samozrejme, oficiálnym odôvodnením bolo čakanie na rozhodnutie ústavného súdu. To napokon padlo: zákon bol označený za protiústavný.

Myslím, že mnohým vtedy odľahlo. Nie že by sa zákona naozaj báli - ale takto sa ani nemuseli začať trápiť so špekuláciami, ako mu uniknúť. Načo vymýšľať (právom podozrivé) špekulácie s pôžičkami zo zahraničia, ktoré sa zaplatia predajom bližšie neurčiteľných majetkových práv a zázračne zhodnotených akcií, načo prepisovať vily, jachty a lietadlá na príbuzných a spriatelených podnikateľov. A načo tajiť hodinky, ktorých cena mnohonásobne prevyšuje priemernú mzdu slovenského pracujúceho, o blaho ktorého nám ide najviac zo všetkého. Naopak, hrdo ich vystavíme na obdiv. Hoci aj na sebaoslavnom sneme svojej najsociálnejšej strany.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že prijatie účinného zákona o preukazovaní pôvodu majetku je jedným z predsavzatí Programového vyhlásenia vlády SR z roku 2006, vláda si s prípravou takejto normy dala poriadne načas. Tak, aby parlament zákon už v tomto volebnom období nestihol schváliť. Premiér si aspoň nemusí kasať rukávy na boj s koaličnými partnermi a dokonca sa v záujme prijatia zákona spájať s opozíciou. Vládny program sem, vládny program tam.

A z naozaj efektívneho návrhu zákona, ktorý by mal pozametať na našej politickej scéne, bude materiál na nové medové motúzy pred ústami voličov.

Tomáš Galbavý

Tomáš Galbavý

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalý poslanec NR SR. V súčasnosti bez politickej príslušnosti. Zoznam autorových rubrík:  Tlačový zákon a Lisabonská zmlMoje návrhyPolitika

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu