Najlepší dôkaz sa dal vidieť tento týždeň. Celá pondelková relácia bola venovaná jedinej téme: obhajobe súčasného vedenia STV. Presne podľa hesla terajšej štátnostraníckej verchušky „útok je najlepšia obrana“ sa našiel vinník súčasnej televíznej mizérie: bývalý generálny riaditeľ STV Richard Rybníček. Ten totiž v rámci šetrenia prepustil probližne 1200 zamestnancov, preto – podľa Nižňanského – odišlo dosť kvalitných ľudí a dokonca chýbajú niektoré televízne profesie. Tým sa evidentne má vysvetliť, prečo program STV tvoria z veľkej časti reprízy repríz, a možno aj to, prečo klesá sledovanosť spravodajstva, ktoré by malo byť výstavnou sieňou verejnoprávneho média: nie obsah, ktorý sa svedomito vyhýba pálčivým témam, nie spracovanie, ktoré je fádne – ale prepúšťanie spred siedmich rokov...
Samozrejme, ani za šéfovania Richarda Rybníčka nebolo všetko ideálne. Aj vtedy sa STV dalo kdečo vyčítať – po stránke riadenia aj vysielaného obsahu. Ale STV naštartovala procesy zmien, ktorých súčasťou bolo aj ozdravenie financovania a snaha hospodáriť bez štátnych dotácií. Na rozdiel od súčasnosti, kedy sa v STV strácajú ako v bezodnej studni peniaze z poplatkov od občanov aj zo zmlúv so štátom – ale čo sa skladby programov týka, ostalo to ako za Rybníčka v krízových rokoch. Teda v časoch vymetania archívov. A neobstojí snaha váľať to všetko na fakt, že pred siedmimi rokmi odišli mnohí tvoriví pracovníci. Pretože vedenie STV, dosadené súčasnou koalíciou, je už pri kormidle bezmála štyri roky a teda malo dosť času na nápravu.
Tu sa oddá pohovoriť niečo o odchodoch zamestnancov. Áno, za Rybníčka bolo prepustených asi 1200 zamestnancov. Nie vždy citlivo a nie vždy boli tí ľudia naozaj nadbytoční. Ale výpovede pokračovali aj za jeho nástupcov – a nie pre nadbytočnosť. Stačí si spomenúť na niekoľko vĺn odchodov práve z redakcie reportérov....vrátane tých, ktorí boli za svoju prácu ocenení úspechmi v súťažiach a anketách. Lenže za nimi zrejme súčasnému vedeniu STV ľúto nie je. Pretože čo s odborníkmi, ktorí stále nie a nie pochopiť, čo si žiada doba a podľa toho si majú vyberať témy?
Je trápne, ak sa generálny riaditeľ verejnoprávneho média po vyše dvoch rokoch vo funkcii vyhovára na predchodcu svojho predchodcu (Branislava Záhradníka netreba brať do úvahy, pretože nebol riadne zvoleným šéfom STV). Je veľmi trápne, ak si takúto obhajobu objedná v organizácii, ktorú riadi, a pretože ide o verejnoprávne médium, tak za peniaze občanov – platiteľov.
Pondelkoví Reportéri ukázali, ako veľa je toho v STV zhnitého a ako hlboko je tá špina zažraná. Že na jej vyčistenie nebude stačiť kozmetická úprava v podobe menších úprav zákonov a výmeny zodpovedných. Zrejme bude treba prikročiť k radikálnym zákrokom. A zamyslieť sa nad celou legislatívou, týkajúcou sa verejnoprávnych médií do miery, hraničiacej s ich zrušením a opätovnom vybudovaní na úplne nových základoch.