

Pôvodne čisto poľnohospodárska usadlosť, mesto bolo založené v roku 1912 a ešte v roku 1980 malo len 30-tisíc obyvateľov. Dnes ich tam žije vyše 240-tisíc a Chandler sa stal súčasťou metropolitnej oblasti Phoenix. Tento dramatický nárast nastal hlavne po príchode veľkých IT firiem ako sú Intel, Motorola alebo Orbital Sciences. 90 % prostrie dkov z daní v rozpo čte mesto čerpá z vlastných daní mesta. Zvyšných 10 % mu prerozde ľuje zo spoločných daní štát Arizona. Chandler je teda viac-menej finančne nezávislý od štátu a federálnej vlády vo Washingtone D.C.. Mesto totiž okrem ekvivalentu dane z nehnuteľností vyberá tiež určité percento DPH zo všetkých predaných tovarov a služieb na území mesta.

Mestský úrad má spolu 1500 zamestnancov. Celá budova úradu vrátane priľahlých budov boli dokončené a otvorené v roku 2010. Napriek krízovému obdobiu postavili krásnu a ekologickú budovu v hodnote 70 miliónov dolárov za hotové peniaze. Tie si na tento účel starostlivo šestrili 20 rokov vďaka predchádzajúcim starostom a poslancom, ktorí mali spoločný cieľ. Systém samosprávy jednotlivých štátov USA sa môže aj podstatne líšiť. V Chandleri majú zavedený tzv. systém silného prednostu – manažéra mesta, ktorého si vyberá starosta s poslancami mesta. Takmer štvťmiliónové mesto má iba 6 poslancov a jedného primátora. Zástupca primátora je zároveň poslanec.
Primátorom na 2 obdobiaPrimátor je v Chandleri volený na maximálne dva 4-ročné obdobia po sebe. Potom musí odísť a po prestávke môže

kandidovať znova. Funkcia primátora je predovšetkým reprezentatívna, keďže väčšinu rozhodnutí robí prednosta [ city manager ], ktorému sa aj priamo zodpovedajú všetci zamestnanci mesta. Prednostu si vyberajú a najímajú poslanci mesta na čele s primátorom a delegujú mu skoro všetky právomoci. Primátor vykonáva predovšetkým reprezentatívnu funkciu a spolu s poslancami dostáva na americké pomery iba symbolický plat.
Otvorená samospráva
Všetky zasadnutia parlamentu sú vysielané naživo aj zo záznamu v mestskej televízii a na internete. Zároveň majú vytvorené pravidlo pre otvorené stretnutia poslancov a primátora s občanmi. Všetky stretnutia pokiaľ ich predmetom nie sú utajované skutočnosti, musia byť verejné.

Mestský úrad sa snaží intenzívne pracovať na službách poskytovaných obča nom a na celkovom rozvoji mesta a zároveň verejnosť o všetkom aktívne informovať . Majú samostatné komunikačné oddelenie, ktoré zodpovedá za komunikáciu a informácie poskytované občanom cez mestskú webstránku, Facebook a Twitter. Všetci poslanci vrátane primátora majú tiež vlastný Facebook a Twitter, cez ktoré pravidelne komunikujú s verejnosťou. Zamestnanci úradu im s tým pomáhajú. Zároveň komunikačné oddelenie aktívne komunikuje s médiami bez ohľadu na negatívne alebo pozitívne správy. Podľa nich je lepšie dopredu poskytnúť médiám všetky informácie, ktoré majú o prípade (hoci aj negatívnom), ako zakrývať informácie, zavádzať a nechať tak médiá živiť kauzy oveľa dlhšie. Komunikačné oddelenie sa tiež snaží neustále zlepšovať komunikáciu a informovanosť vnútri úradu, čo je pri 1500 zamestnancoch nevyhnutné.
Pokračovanie nabudúce.