reklama

Mám si šetriť na súkromného psychiatra vo Viedni?

Slovensko má konečne peniaze na výstavbu nových nemocníc, ale nedokážeme ich aj tak postaviť.

Mám si šetriť na súkromného psychiatra vo Viedni?
Keď odídu, tak máme odísť za nimi? Foto: Luis Melendez
Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Popri fetiši z Fica, pokračujúcich hororoch na Ukrajine a klasických kultúrno-etických virtuálnych vojnách, ste si asi minulý týždeň nevšimli správu, ktorá má a bude mať vplyv na to, čo sme si aj vďaka COVIDu uvedomili, že je naozaj najdôležitejšie – zdravie nás a našich blízkych a to, čo ho okrem nás samotných chráni – systém zdravotníctva na Slovensku.

Foto: Piron Guillaume
Foto: Piron Guillaume 

Kvalitné zdravotníctvo ako konkurenčná výhoda

V čase, keď zamestnávatelia umožňujú stále viac a viac zamestnancom pracovať z domu, v čase keď generácia Z už ani inak ako z domu pracovať nechce a každým dňom vznikajú nové pracovné miesta, na ktoré vám stačia iba dve veci – počítač a rýchly internet, môže byť Slovensko rajom na zemi nielen pre našincov ale napríklad aj pre digitálnych nomádov. To sú ľudia pracujúci na diaľku vďaka informačným technológiám. Sú nezávislí na lokalite z ktorej pracujú a chcú sa neustále presúvať z jednej krajiny do druhej – prácu spájajú s cestovaním, zbieraním zážitkov a spoznávaním nových ľudí a kultúr. Jedným z faktorov pri výbere krajiny sú okrem prírody, lacného bývania a rýchleho internetu aj kvalitné verejné služby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Alebo by Slovensko mohlo byť rajom na zemi pre bohatších ľudí z celého sveta, ktorí chcú mať 2 domovy: jeden pre letnú a druhý pre zimnú sezónu. Medzi Američanmi sú napríklad najpopulárnejšie štáty Arizona, Florida a Kalifornia ako preferované miesto pre ich druhý dom (zdroj tu).

Viktor Orbán sa rád chváli, že mnoho ľudí si volí práve Maďarsko a Budapešť ako miesto pre ich druhý domov alebo miesto, kde chcú žiť na dôchodku – podľa neho pre jeho úspešnú konzervatívnu politiku. Podľa niektorých cestovateľských portálov, youtuberov a iných webov (napríklad tu), je to však vďaka bohatej kultúre, parkom, krásnym domom, reštauráciám a v neposlednom rade a pre seniorov hlavne vďaka kvalitnej a cenovo dostupnej zdravotnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Foto: Sven Mieke
Foto: Sven Mieke 

Zdravotníctvo na Slovensku ako konkurenčná NEvýhoda

Dovolím si paušalizovať: každý máme či už priamo alebo sprostredkovane nejaký negatívny zážitok zo slovenského zdravotníctva. A nemyslím tým veci typu Kniha plesní bývalého premiéra Pellegriniho. Ak sú tu nejaké jednorožce medzi nami, ktoré nemali nikdy žiadny negatívny zážitok, tak nech sa páči, tu je – aj keď staršia – a na vlastné riziko traumy z prečítania - drsná realita slovenského zdravotníctva:

Všetky články sú už takmer 10 rokov staré, avšak z pravidelných skúseností stoviek ľudí, ktorých ako vysokoškolský učiteľ stretávam z celého Slovenska a aj na základe vlastných skúseností, nemám pocit, že by sa to radikálne za posledných 10 rokov zlepšilo. Prestarnutá populácia zdravotníckeho personálu, tisíce chýbajúcich lekárov a sestier, vyhorenosť zamestnancov, chátrajúca a zastaraná infraštruktúra, odchádzajúci personál do zahraničia, polročné a ešte dlhšie čakacie doby k špecialistom a zdravotným úkonom. Toto nespôsobil COVID-19. Toto COVID-19 iba zhoršil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčšina zdravotníkov však - pevne verím tomu - robí to, čo môže a v podmienkach, aké sú. Nielen počas pandémie ale dennodenne zachraňujú naše životy a starajú sa o naše zdravie. Ale rovnako ako aj medzi nami učiteľmi sa nájdu devianti (môj starší blog tu), tak aj v našom zdravotníctve máme čo zlepšovať – nielen v infraštruktúre, ale aj v ľuďoch.

Foto: Mulyadi
Foto: Mulyadi 

Prečo nestaviame nové nemocnice, aj keď peniaze sú?

Vďaka Martine Antošovej (rozhovor tu, video tu) a viacerým expertom (článok tu a tu) sme sa tento týždeň dozvedeli pre mňa šokujúcu správu: že síce máme z plánu obnovy EÚ miliardu eur (!) na nové nemocnice a chceme postaviť päť nemocníc a výrazne vynoviť ďalšie do roku 2026 – ale je to nereálne. Ešte viac nereálnym to však zdá sa robia ľudia, ktorí to celé manažujú a na procese participujú. Napríklad bývalému ministrovi Krajčímu zostáva aspoň viera a podľa neho došlo k nedostatočnej kontinuite a minister Lengvarský má „iné noty“ (rozhovor s Krajčím tu). Poviem to slušne a v skratke pre tých, ktorým sa články vyššie nechce čítať: nevedia sa dohodnúť, spolupracovať a rozhodnúť. Môj zdroj v slovenskom zdravotníctve mi to len potvrdil. Napísal som mu preto dve otázky:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Čo s tým bude robiť?

  • A čo s tým môžem robiť ja?

Na druhú otázku mi odpísal: „Rob osvetu a o 2 roky voľ štandardné strany, ktoré majú aj reálnych odborníkov.“

To, koho budem voliť o 2 roky ešte neviem. Keďže som ale človek netrpezlivý pokiaľ ide o zdravie, tak nateraz skúsim aspoň tú osvetu. Preto tento blog.

Dúfam len, že namiesto „šetrenia na úplatky“ - ako mi povedala položartom a polovážne pri mojom platení nájmu jedna majiteľka bytu, ktorej manžel sa liečil na rakovinu - si nebudem musieť šetriť na lekárov v Rakúsku – či už psychiatra alebo otorinolaryngológa. Viacerí naši politici vraj využívajú zdravotnícke služby v zahraničí. Asi vedia prečo a asi nato majú.

Výzva na záver

Prosím pán Heger, pán Lengvarský, pán Matovič, pán Krajčí, vaši poradcovia a poradkyne, analytici, agentúry a neviem ešte kto všetko na tomto pracujete a máte vplyv a moc rozhodovať. Odhoďte svoje egá, minimalizujte svoje ješitnosti, liberálno-konzervatívne preká(s)račky a spojte sa pre spoločný záujem nás všetkých. Aj keď pandémia už nekosí, ľudia neprestali umierať ani trpieť.

Blog venovaný PM, pamiatke Rasťa N. a pamiatke všetkých tých, ktorí nás navždy opustili – aj keď nemuseli.

Foto: Olga Kononenko
Foto: Olga Kononenko 

Tomáš Jacko

Tomáš Jacko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  149x

Pracujem ako konzultant a školiteľ v oblasti boja proti korupcii. Lektor na Ekonomickej univerzite v Bratislave (Katedra verejnej správy a regionálneho rozvoja). Linkedin: https://sk.linkedin.com/in/tomas-jacko-b2781329 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu