Na rozdiel od komiksového sveta, kde by táto aliancia vzniknúť nemohla (Bruce Wayne/Batman je výtvorom DC Comics a Tony Stark/Iron Man je zas výtvorom konkurenčného Marvel Comics), tak v reálnom svete sa to podarilo a spolu s mnohými ďalšími faktormi to prinieslo politický comeback epických rozmerov.

Predtým než sa Donald Trump stal prvýkrát americkým prezidentom v roku 2016, tak bol najprv hlavne v New Yorku a neskôr aj celosvetovo známy ako vplyvný a verejne angažovaný podnikateľ, developer, miliardár, playboy, filantrop - presne ako komiksový Bruce Wayne. Dokonca predlohou a inšpiráciou pre mesto Gotham, miesto pôsobenia Batmana bolo vzhľadom a atmosférou mesto New York, ktorého živým symbolom bol niekoľko dekád aj Donald Trump (pozri napríklad jeho asi najznámejšiu cameo rolu z filmu Sám doma 2 tu).
Elon Musk je zas vnímaný a označovaný ako skutočný Tony Stark. Obaja sú inžinierski géniovia, inovátori, technologickí miliardári, komplexné a verejne známe osobnosti, ktoré si nedávajú servítku pred ústa aj za cenu kontroverzie a pre niekoho urážlivých výrokov (pozri napríklad rozhovor tu, kde Musk odkazuje inzerentom „go f*** yourself“ po tom, ako prestali zadávať reklamu na jeho sociálnej sieti X).
Nezvyčajná aliancia, ktorá vznikla medzi Trumpom a Muskom niekoľko mesiacov pred poslednými americkými voľbami je však zaujímavá nielen tým, že obaja pripomínajú známe komiksové postavy, ale zároveň predstavujú typické školské a nielen americké stereotypy: cool kid a nerd. Na oba výrazy by sme s ťažkosťou hľadali jednoslovné slovenské ekvivalenty. Dnešná mladá generácia ich používa bežne ako anglicizmy.
Cool kid je niekto, zvyčajne vekom mladší, kto je svojimi rovesníkmi vnímaný ako populárny, trendy a všeobecne obdivovaný pre svoj vzhľad, spoločenský status, športové výsledky, atď. Poznáme ich aj ako časté stereotypy z amerických filmov a seriálov. Donald Trump bol do momentu ohlásenia kandidatúry na prezidenta za Republikánsku stranu všeobecne obľúbený, obdivovaný a uznávaný masami, umelcami a médiami. Cool kids sú však často spájaní aj s negatívnymi vlastnosťami ako je narcizmus (samoľúbosť) a sklony k agresivite a šikane druhých. Zaujímavosťou je, že priveľa asertivity a sklony k agresivite priznáva aj samotný Donald Trump, ktorý o sebe tvrdí, že práve vojenská stredná škola, ktorú navštevoval od 13 rokov mu výrazne pomohla naučiť sa rešpektovať autority, sebadisciplíne a zodpovednosti za druhých (bol kapitánom jeho ročníka kadetov).
Výraz nerd by sme mohli jednoducho preložiť ako bifľoš, avšak tento jednoslovný preklad dostatočne nevystihuje podstatu tohto anglického výrazu. Ide skôr o osobu, zvyčajne mladého chlapca alebo neskôr mladého muža, ktorý je považovaný za až príliš intelektuálneho, spoločensky nešikovného alebo posadnutého špecifickými záujmami, najmä v technických oblastiach, ako sú počítače, veda alebo s typickými koníčkami, ako sú komiksy a fantasy alebo SCI-FI žáner kníh, filmov a seriálov. Taktiež sú častým terčom výsmechu a stereotypom v amerických filmoch a seriáloch. Seriál Teória veľkého tresku je na nich postavený a sám Elon Musk si v ňom zahral cemeo rolu (pozri tu). Mimochodom, ďalšiu cameo rolu má priamo s Tony Starkom vo filme Iron Man 2 (pozri tu).
Cool kids a nerds sú svojím spôsobom protipóly, podobne ako Donald Trump a Elon Musk. Prví sú obľúbení a väčšina chce byť ako oni. A druhí sú zas predmetom výsmechu, uzavretí do seba, schovaní v kúte, alebo preferujúci online život a komunikáciu s podobnými „nerdmi“ ako sú oni. Skvelá akčná komédia 21 Jump Street je založená práve na týchto dvoch stereotypoch a protikladoch hlavných hrdinov.
Elon Musk sa z pôvodne podporovateľa Demokratov stal podľa jeho slov nielen MAGA Republikán, ale dokonca Dark MAGA (MAGA = Make America Great Again). Trump vo víťaznej reči venoval najviac času práve Muskovi a niektorí komentátori opisujú ich súčasný vrúcny vzťah ako vzťah otca a „adoptovaného syna“. Zaujímavosťou je, že Elon Musk nemá na svojho otca najlepšie spomienky, takže psychológovia by v jeho vzťahu s Trumpom mohli nájsť aj niečo hlbšie.
K Muskovej politickej evolúcii však nedošlo len tak. Cenzúra a ohrozenie slobody slova, nelegálna migrácia vedúca podľa neho k ovládnutiu krajiny jednou politickou stranou importovaním budúcich voličov, a „woke mind vírus“, kvôli ktorému podľa jeho slov prišiel o syna (ten sa stal transrodovou osobou a exkomunikoval svojho otca), boli len niektoré z hlavných dôvodov prečo nielen prestal podporovať Demokratov a začal podporovať Donalda Trumpa, ale zároveň prečo sa v kampani tak výrazne angažoval – nielen finančne ale aj časovo. Odmenou za to bolo nielen víťazstvo jeho kandidáta, ale zároveň VIP vstupenka, alebo ak chcete, neobmedzený skipas do Trumpovej blízkosti a aj s tým spojený významný vplyv. Trump už napríklad plánuje Muska poveriť riadením nového ministerstva vládnej efektivity.
Kritici a komentátori sa preto obávajú až prílišného vplyvu Elona Muska na Donalda Trumpa a možného konfliktu záujmov z hľadiska dotácií a kontraktov jeho firiem SpaceX a Tesla od americkej vlády. Uvidíme, či najbližšie 4 roky tohto nezvyčajného spojenectva budú skôr akčnou buddy komédiou, alebo prinesú drámu antihrdinov.