Cestovanie časom ( fotografie )

Hneď na úvod radšej poviem, že sa nejedná o cestovanie v čase z hľadiska vedy a techniky. Ponúkam len zopár fotografií objektov, ktoré poznačil zub času - a musím taktiež povedať, že ten čas bol / je riadne nenažratý. Fotografie sú z obce Zborov. Pre tých, ktorí nevedia, kde ten Vidlákov - nech žijú diskusie je, pripájam na konci článku mapu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

1. Rákocziovský kaštieľ s kostolom sv. Žofie

Tento komplex vyhorel počas prvej svetovej vojny ( 1915 ). Kaštieľ v súčastnosti neexistuje vôbec. V 50- tych rokoch si tu socialistický poľnohospodársky podnik spravil sklad, čo urýchlilo chátranie kostola. Môžete si všimnúť, že na vrcholoch oboch veží sa nenachádzajú kríže, ale vlajky, ktoré nahradili kríže v časoch komunizmu, keď slúžil kostol ako sklad.

Kedysi:




Po požiari:





Dnes:




Tu si môžete všimnúť obrysy dreveného kríža ( viď foto vyššie ), ktorý skončil ako palivo v peci naších spoluobčanov. Taktiež zmizla z kríža ( asi 100 m za dedinou) socha Ukrižovaného, z ktorej pravdepodobne profitovali zberné suroviny.

Spomínané vlajky

Interiér kostola:



Šerédyovský kaštieľ


Najstarší kaštieľ v Zborove z polovice 16. storočia. Vyhorel v 60 - tych rokoch a odvtedy chátra.







I. svetová vojna

Kruté boje prvej svetovej vojny zasiahli aj obec Zborov. Protiútoky ruských vojsk a rakúsko-uhorských vojsk v čase od 30.11.1914 do 15.4.1915, zanechali aj veľa obetí z radov
Slovákov, Čechov, Rusov, Maďarov, Nemcov a Rakúšanov. Časť z nich je pochovaná na tomto cintoríne.





A ten sľúbený cintorín:





Cez I. svetovú vojnu bola taktiež zrovnaná so zemou ulica pod hradom ( Podhradie - nečakaný názov ). Potom sa na celej ulici vybudovali rovnaké domy. S odstupom približne 100 rokov sa zachovali iba 2 z nich. Jeden je v ruinách a zarastený burinou a ten druhý slúži naďalej svojmu účelu, aj keď, pravda, pozmenený rôznymi opravami.



II. svetová vojna

Cintorín z druhej svetovej vojny:
Plocha cintorínu sa rozdelila na štyri hrobové polia, ktoré sa zatrávnili, vysadili sa na nich stromy a boli oddelené od civilného cintorína živým plotom. Na hroboch stoja žulové kríže. Na každej strane kríža sú mená a údaje troch padlých.






(ein unbekannter deutscher soldat - neznámy nemecký vojak)

Zvonica, pod ktoru sú osadené pamatníky s menami padlých a na tomto cintoríne odpočívajúcich vojakov.



A takto vyzerajú:




Všetky tieto a mnoho iných (viď súvisiace články ) pamiatok nájdete v obci Zborov:




A sľúbená mapa:







Igor Tomaško

Igor Tomaško

Bloger 
  • Počet článkov:  158
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po každej noci svitne nové ráno.... A opäť budeme musieť vstávať do školy!Študentský časopisAnketa od BlueBoard.cz Odpoveď na otázku sa dozviete neskôr... Zoznam autorových rubrík:  Historia - ako to naozaj boloAch, tie naše...RozprávkyPolitikaSADŠkolaFotografieZážitkyPríbehy zo súdnej sieneZoznamky...trochu vtipne......trochu vážne...moje konšpirácieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu