Cestovanie časom ( fotografie )

Hneď na úvod radšej poviem, že sa nejedná o cestovanie v čase z hľadiska vedy a techniky. Ponúkam len zopár fotografií objektov, ktoré poznačil zub času - a musím taktiež povedať, že ten čas bol / je riadne nenažratý. Fotografie sú z obce Zborov. Pre tých, ktorí nevedia, kde ten Vidlákov - nech žijú diskusie je, pripájam na konci článku mapu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

1. Rákocziovský kaštieľ s kostolom sv. Žofie

Tento komplex vyhorel počas prvej svetovej vojny ( 1915 ). Kaštieľ v súčastnosti neexistuje vôbec. V 50- tych rokoch si tu socialistický poľnohospodársky podnik spravil sklad, čo urýchlilo chátranie kostola. Môžete si všimnúť, že na vrcholoch oboch veží sa nenachádzajú kríže, ale vlajky, ktoré nahradili kríže v časoch komunizmu, keď slúžil kostol ako sklad.

Kedysi:




Po požiari:





Dnes:




Tu si môžete všimnúť obrysy dreveného kríža ( viď foto vyššie ), ktorý skončil ako palivo v peci naších spoluobčanov. Taktiež zmizla z kríža ( asi 100 m za dedinou) socha Ukrižovaného, z ktorej pravdepodobne profitovali zberné suroviny.

Spomínané vlajky

Interiér kostola:



Šerédyovský kaštieľ


Najstarší kaštieľ v Zborove z polovice 16. storočia. Vyhorel v 60 - tych rokoch a odvtedy chátra.







I. svetová vojna

Kruté boje prvej svetovej vojny zasiahli aj obec Zborov. Protiútoky ruských vojsk a rakúsko-uhorských vojsk v čase od 30.11.1914 do 15.4.1915, zanechali aj veľa obetí z radov
Slovákov, Čechov, Rusov, Maďarov, Nemcov a Rakúšanov. Časť z nich je pochovaná na tomto cintoríne.





A ten sľúbený cintorín:





Cez I. svetovú vojnu bola taktiež zrovnaná so zemou ulica pod hradom ( Podhradie - nečakaný názov ). Potom sa na celej ulici vybudovali rovnaké domy. S odstupom približne 100 rokov sa zachovali iba 2 z nich. Jeden je v ruinách a zarastený burinou a ten druhý slúži naďalej svojmu účelu, aj keď, pravda, pozmenený rôznymi opravami.



II. svetová vojna

Cintorín z druhej svetovej vojny:
Plocha cintorínu sa rozdelila na štyri hrobové polia, ktoré sa zatrávnili, vysadili sa na nich stromy a boli oddelené od civilného cintorína živým plotom. Na hroboch stoja žulové kríže. Na každej strane kríža sú mená a údaje troch padlých.






(ein unbekannter deutscher soldat - neznámy nemecký vojak)

Zvonica, pod ktoru sú osadené pamatníky s menami padlých a na tomto cintoríne odpočívajúcich vojakov.



A takto vyzerajú:




Všetky tieto a mnoho iných (viď súvisiace články ) pamiatok nájdete v obci Zborov:




A sľúbená mapa:







Igor Tomaško

Igor Tomaško

Bloger 
  • Počet článkov:  158
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po každej noci svitne nové ráno.... A opäť budeme musieť vstávať do školy!Študentský časopisAnketa od BlueBoard.cz Odpoveď na otázku sa dozviete neskôr... Zoznam autorových rubrík:  Historia - ako to naozaj boloAch, tie naše...RozprávkyPolitikaSADŠkolaFotografieZážitkyPríbehy zo súdnej sieneZoznamky...trochu vtipne......trochu vážne...moje konšpirácieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu