
V každej chatrči sa vykuruje a varí na dreve. Už o štvrtej - piatej ráno v lete ( v zime trošku neskôr ) budia obyvateľov hrkotajúce podomácky vyrobené vozíky, ktorými sa závaža drevo domov.
Obec vymenila za pomoci eurofondov ( a kadejakých iných ) komplet všetky chatrče za bytovky. Jednak zo zdravotných, antidiskriminačných a tak isto aj z dôvodu úbytku dreva v lesoch.
Ale chyba! V týchto domoch nemajú plyn (lebo by za neho neplatili) a tak drevo mizne veselo ďalej. Dovtedy sa uskladňovalo v chatrčiach ( pri chatrčiach ), no teraz ho nemali kde nechávať. A tak opäť začali stavať nové chatrče, aby im to drevo nemoklo a aby im ho lenivejší sused nepoužil pre vlastný blahobyt. V týchto podmienach sa zase množia potkany a podobné domáce zvieratka. Kultúrna úroveň teda opäť ostala tam, kde bola.
V poslednom čase sa začali v tejto veci angažovať aj policajti. Súdy začali ukladať zákazy vstupu do lesov pre tých, ktorí boli prichytení s vozíkmi plnými dreva. Ale zbytočne, ak potrebuje drevo, do lesa pôjde aj tak, a ako ho chytia, ako bonus dostane pár mesiacov ukážkovú opateru vo väzení.
Jedna fúra dreva okrem priemerne 2 starších stromov zničí aj jeden mladší, ktorý dotyčný použije na tlačenie vozíka. Vyrúbe zopár metrov dlhý rovný! strom, položí do vozíka a nahádže na neho drevo a automaticky slúži ako palica, ktorou sa vozík tlačí.
Ďalším zaujímavým aspektom je aj efektivita spotrebovania stromu. Strom rúbu/ pília zásadne meter nad zemou, pretože sa nemôžu zohýnať, lebo by ich boleli kríže. A tak je aspoň pekne vidieť, koľko stromov dokážu za určitú časovú jednotku vyrúbať.
Domy majú zdarma. Drevo si obstarávajú samy, pretože na plyn vraj nemajú peniaze. Zaujímavé je, že ich majú na autá a benzín, na ktorých sa každý deň prevážajú na nákup - pár metrov od domu.
Ak to takto pôjde ďalej, bude o chvíľu ornej pôdy o dosť viac. Stromy miznú pomerne veľkou rýchlosťou a nikto s tým nič nerobí. Ak sa niekto ozve, automaticky je rasista a diskriminuje nedotknuteľných.
Myslím, že na ochranu lesov treba spraviť niečo efektívnejšie, ako napríklad zakázať bicyklovanie. Bicyklovaním možno zničíme zopár muchotrávok, pneumatiky a 20 mravcov, ale nekontrolovateľnou likvidáciou stromov sa toho zbabre oveľa viac.