
Mohol by som menovať ďalších X vecí...ale načo? Veď situáciu sledujete. Najnovší výskum však ukázal, že dôveryhodnosť politikov aj tak stúpa. To aspoň dokazuje, že sú samostatní a neovplyvňovaní klesajúcim kurzom väčšiny mien ako Euro, dolár... ( zhodou náhod dnes stúpli len maďarské forinty ).
Teda prečo tá dôveryhodnosť stúpa aj napriek udalostiam, ktoré sa dejú?
Narazil som na jeden celkom zaujímavý pokus. Myslím, že tá vec je už trošku staršia a niektorí ju budú asi poznať. ( Nevylučujem ani fakt, že ide o hoax). Volá sa to: Korporatívna teória.
Tento krátky text celkom výstižne poukazuje na možnosť, prečo preferencie stúpajú.
1. Zatvorte do jednej prázdnej miestnosti 20 opíc.
2. Do stredu miestnosti pod strop zaveste banán a prisuňte k nemu rebrík tak, aby sa dal dočiahnuť. Treba to však urobiť tak, aby sa k banánu nedalo dostať nijakou inou cestou, len po rebríku.
3. Nainštalujte na strop systém, ktorý vždy, keď nejaká opica začne vyliezať po rebríku, spusti na celú plochu miestnosti ľadovú sprchu (niečo na spôsob hasenia požiaru).
4. Opice sa rýchlo naučia, že nie je možné vyliezať po schodoch, aby sa zároveň nespustila ľadová sprcha.
5. Potom nahraďte jednu z 20 opíc novou opicou. Tá sa ihneď skúsi priblížiť k rebríku a dostať sa tak k banánu, na čo sa na ňu zvyšný kŕdeľ okamžite vrhne a začne ju mlátiť, hoci tá chudera absolútne netuší prečo.
6. Následne vymeňte ďalšiu starú opicu za novú. Ostatné sa na ňu opäť vrhnú, pričom najviac ju bude mlátiť tá, ktorú tam "dodali" tesne pred tým.
7. Pokračujte vo výmene opíc podľa predošlého vzoru, až kým nebudú všetky "nové".
8. Teraz sa už žiadna z opíc neodváži priblížiť k rebríku a navyše, ak by to aj niektorú z nejakého dôvodu napadlo, ostatne ju zmasakrujú a najhoršie na veci je, ani jedna z opíc nebude tušiť dôvod.
Teda je možnosť, že ľudia nevedia, prečo dôverujú, ale riadia sa tým, že dôveruje niekto iný, kto taktiež nevie prečo dôveruje. A tak tých, ktorí dôverujú je väčšina, a kde je väčšina, je aj možnosť, že majú správny úsudok, dôsledkom ktorého sa k nemu pridávajú ďalší. To je skôr ta lepšia stránka.
Tá horšia by mohla prameniť z histórie a to konkrétne z čias protihabsburských povstaní. Z tohto obdobia poznáme pre náš národ veľmi dôležitú a kľúčovú postavu. A totižto zbojníka. Čo na tom, že robil presne opačné veci, ako by klasický zbojník robiť mal? Slovníky sa menia, definície tiež. A tak má národ za hrdinu zbojníka, ktorý je vzorom ostatným. Len tí ostatní robia zbojníctva, ktoré robí ten klasický - nejánošíkovský zbojník. Jánošík sa musí v hrobe obrácať, že jeho odkaz ľudu ktosi opäť domotal. Sorry Jánošík... Autor nemá politicky vyhranený názor. Nenapáda a ani sa nezastáva tejto, ani minulých vlád. Len sa trochu zamyslel nad spoločenskou situáciou. To, že sú to použité udalosti z blízkeho obdobia je len preto, lebo autorovi sa nechcelo rozpamätávať sa na tie neskoršie. Zdroje:
Korporatívna teória:
http://vtipy.netroof.eu/item/1439/korporativna-kultura/
Dôveryhodnosť vlády:
http://www.sme.sk/c/3932726/Najdoveryhodnejsi-su-Fico-Gasparovic-a-Slota.html