Nedalo mi, aby som po ako prvej literatúre nesiahol po krátkom slovníku slovenského jazyka. Po vypočutí príspevku som si totiž nebol istý, čo znamená slovo trest samo o sebe.
TREST: odplata za previnenie: zaslúžený trest, odpykať si trest, byť niekde z trestu; za trest budeš sedieť doma; trest odňatia slobody, trest smrti
Myslím si, že trest má páchateľovi trestného činu obrazne povedané „osvietiť“ rozum, aby sa spamätal a pokúšal sa žiť normálne, ako sa na slušného občana patrí.
Trest by nemal brať ním postihnutý človek ako oddych od bežnej reality alebo nejaký relax. Na trest by sa človek nemal tešiť. Podľa reportáže totiž vyznel nápravnovýchovný ústav ako nejaký útulok alebo klub, kde sa chodí jednoducho pokecať, zabaviť, oddýchnuť, najesť sa ... a to všetko za peniaze daňových poplatníkov a nie za vlastné.
Človek by mal prehodnotiť svoje správanie a podstatu, svoje činy a niesť za ne patričnú zodpovednosť a primeranú odplatu.
Lenže, čo ak sa človeku za toľké roky zapáči vo väzení a pri odchode z neho povie, že mu je smutno, a že sa o chvíľu vráti späť?
Nemusí sa spoločnosť báť, že konanie tohto človeka, môže mať vážne následky na život v nej? Čo ak to nebude iba malá krádež, ale niečo oveľa závažnejšie?
Spomenutá reportáž