Niektoré vysoké školy, o ktoré je aj tak dosť veľký záujem, v kritériách pre prijatie do prvého ročníka na bakalárske štúdium zverejnili, že študenti stredných škôl s celkovým priemerom 1,00 a maturitou z požadovaných predmetov môžu nastúpiť na štúdium bez vykonávania prijímacej skúšky.
Zopár šťastných to potešilo a tých, ktorí sa vykašľali na známky so slovami, že aj tak sa nebudú brať do úvahy, to mierne vyviedlo z rovnováhy. Mnohí učitelia zastávajú názor, že podmienky prijatia na VŠ by sa mohli zverejňovať povedzme 4 roky dopredu, aby ten, ktorý ide študovať na strednú školu vedel, čo má robiť pre najjednoduchšie získanie miesta na vysokej škole. Viem, že mnohí, ktorí prichádzajú na stredné školy ešte nie sú rozhodnutí, kam chcú ísť ďalej. No utvorili by si aspoň základný obraz o tom, čo by mali robiť, aby mali potom čo najširší výber. No nie o tom som chcel.
Existuje potom ešte jedna skupina študentov - množstvo ľudí, ktorí majú počas celého stredoškolského štúdia „čisté“ no na ich vysvedčení sa objaví dvojka z nejakej výchovy.
Automaticky, títo študenti nespĺňajú kritéria pre prijatie na VŠ a pre jednu zlú známku, ktorá je pre ich zameranie irelevantná, musia robiť prijímacie skúšky.
Keďže v poslednom čase sa už výchovy ako estetická, výtvarná, hudobná... ( podľa typu škôl samozrejme) neznámkujú, najčastejším kameňom úrazu sa stala práve telesná výchova. Mnohí majú menšie alebo väčšie problémy pri zvládaní jednotlivých disciplín. Človek, ktorý chce ísť študovať medicínu podľa mňa nepotrebuje vedieť skákať cez kozu na jednotku, budúci právnik vrhať guľou niekoľko metrov, ekonóm zabehnúť 3 km za pár minút... Nie všetci preukazujú rovnakú fyzickú zdatnosť, ale v tom, čo chcú ísť študovať, môžu vyniknúť. No na školu sa nedostanú len preto, lebo nemali priemer 1,00 a miesto im obsadili tí, ktorí ho mali a možno nie sú až takí zanietení pre tento smer, ktorý si vybrali...
Nevýhodou oproti ostatným predmetom je aj to, že je to čisto praktická hodina. Ak niečo pokašlete na laboratórnej práci, opravíte si to odpoveďou alebo písomkou. Lenže ako opravíte beh na 3 km, keď ste radi, že ste pri prvom pokuse po ceste nezomreli?
Prečo sa teda musia výchovy známkovať?