Ako pomôcť tehotným ženám v núdzi a ich deťom? Aj takto.

22. septembra bude v Košiciach Národný pochod za život. A tí, čo ho podporia, pomôžu núdznym a tým najzraniteľnejším, ktorí sa nevedia brániť. Konkrétne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Národný pochod za život je verejné celoslovenské podujatie, ktorým vyjadríme túžbu po spoločenskej zmene (najmä v oblasti ľudských práv, legislatívy, školstva, zdravotníctva a médií). Chceme, aby bol život každého z nás chránený. Od počatia až po prirodzenú smrť.

Žiaľ, už nestačí byť za život iba doma pri peci s tým, že ja nikomu neubližujem. Príliš veľkarát stačilo, že väčšina mlčala a nedopadlo to dobre. Aj v súčasnosti sme zašli tak ďaleko, že sa treba verejne vyjadriť za ochranu každého človeka a vyžadovať zmeny vedúce k ochrane života. Podobne, ako sa to deje aj v iných krajinách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako organizátori sme sa rozhodli, že pochod bude mať aj konkrétny praktický dopad - časť z toho, čo vyzbierame ako podporu podujatia, dáme na pomoc tehotným ženám a ich deťom v ťažkej sociálnej situácii cez projekt Zachráňme životy. Naviac, počas samotného pochodu bude prebiehať zbierka, ktorej celý výťažok pôjde na ochranu života.

Toto rozhodnutie je odpoveďou na príliš časté výčitky zástancom života, že iba moralizujú a konkrétna pomoc nikde. Nie je to pravda (viď anoprezivot.sk, zachranmezivoty.sk, alexisporadna.sk, Fórum života atď.), len sa o tom nehovorí a média toto konkrétne dobro ignorujú. Podpora z Národného pochodu je ďalším dôkazom toho, že chceme a vieme skutočne pomáhať.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi nás potešila reakcia na našu iniciatívu: „V mene žien, ktoré nemôžu dopriať svojim deťom tie najzákladnejšie potreby, aj v mene mojom sa chcem poďakovať organizátorom Národného pochodu za život. Mimoriadne ma potešila správa, že sa rozhodli podporiť náš projekt, ktorý poskytuje pomoc tehotným ženám, mamám, ktoré sa ocitli v krajnej životnej núdzi a napriek zložitej situácii sa rozhodli dať šancu na život svojmu dieťatku." [Mária Demeterová, koordinátorka projektu Zachráňme životy]

Vždy, keď vidím niektorého z krpcov sa usmiať, poháňa ma to ešte viac pomáhať týmto najzraniteľnejším. Či sú to finančné problémy, neporozumenie v rodine, násilie, alkoholizmus, znásilnenie alebo čokoľvek iné. Vždy je na nás, či podáme pomocnú ruku, sme psychickou oporou, či odvedieme tehotné dievča z prostredia, kde sa cíti zahanbená a tlačená k potratu, nedovolíme buranom nútiť ženy "vyriešiť si svoj problém", pomôžeme zaviesť podporu študujúcich matiek ako ho majú v Nemecku, podporujeme centrá pomoci, aby mohli stáť pri týraných a utláčaných... Alebo prídeme na Národný pochod za život a povieme nahlas, že stojíme pri tých, ktorým je ubližované - ženám a ďeťom.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Kováčik

PS: Počas svojej niekoľkoročnej existencie pomohol projekt Zachráňme životy 70 tehotným ženám v ťažkej životnej situácii a vďaka nemu bolo zachránených 61 bábätiek. Projekt funguje výlučne na báze darcovských príspevkov. Do 30. apríla 2013 prispeli darcovia celkovou sumou 152.000 €. Všetky peniaze do posledného centa boli investované do priamej pomoci núdznym.

Tomáš Kováčik

Tomáš Kováčik

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  0x

postupne ma skvelí ľudia navôkol priviedli k rozhodnutiu snažiť sa meniť veci k lepšiemu, nezostávať pasívny, bojovať za dobré veci, pomáhať ľuďom čo najviac to ide Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu