
Ako sa v britskom článku píše, prvý rozsudok padol pri rozhodovaní prípadu dvoch lesbičiek, ktoré si chceli adoptovať dieťa, no podľa francúzskych zákonov adopcia je umožnená iba manželskému páru. A hoci pár je v partnerskom zväzku, nepožíva práva manželského páru.
Súd vyhlásil: "Európsky dohovor o ľudských právach nevyžaduje, aby vlády členských štátov zabezpečili prístup homosexuálnych párov k manželstvu."
A ďalej: "S ohľadom na manželské páry sa súd domnieva, že vzhľadom na sociálne, osobné a právne dôsledky manželstva, právna situácia žalobcov nemôže byť považovaná za porovnateľnú so situáciou manželských párov."
A hoci sa francúzky Valerie Gas a Nathalie Dubois žijúce v registrovanom partnerstve pokúsili na základe klauzúl zakazujúcich diskrimináciu a chrániacich súkromie a rodinu donútiť Francúzko priznať im práva manželov, sudcovia v Štrasburgu povedali, že k diskriminácii nedošlo.
Originál článku možno nájsť na www.dailymail.co.uk/news/article-2117920/Gay-marriage-human-right-European-ruling-torpedoes-Coalition-stance.html?ito=feeds-newsxml
Zdá sa, že sa pomaly, ale isto predierame náročnými témami, o ktorých bude hovoriť história. Ďalšou z nich je aj nedávne kľúčové rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o tom, že ľudským embryom je každé oplodnené vajíčko. A ďalej, že na ňom nie je možné patentovať postup, ktorý v súvislosti s odberom kmeňových buniek vedie k zničeniu embrya (viac na http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2011-10/cp110112sk.pdf ).
(VÝŇATOK: "Pokiaľ ide o posúdenie pojmu „ľudské embryo“, Súdny dvor predovšetkým zdôrazňuje, že jeho úlohou nie je vyjadrovať sa k otázkam lekárskeho či etického charakteru, ale že sa musí obmedziť na právny výklad relevantných ustanovení smernice. Kontext a účel smernice podľa Súdneho dvora ukazujú, že normotvorca Únie zamýšľal vylúčiť akúkoľvek možnosť patentovateľnosti, ak by tým mohlo byť narušené rešpektovanie ľudskej dôstojnosti. Z toho podľa Súdneho dvora vyplýva, že pojem „ľudské embryo“ sa má chápať široko. V tomto zmysle Súdny dvor zastáva názor, že každé ľudské vajíčko musí byť od štádia svojho oplodnenia považované za „ľudské embryo“, keďže týmto oplodnením môže byť začatý vývoj ľudského jedinca. Ako „ľudské embryo“ treba kvalifikovať aj neoplodnené ľudské vajíčko, do ktorého bolo implantované bunkové jadro zo zrelej ľudskej bunky, a neoplodnené ľudské vajíčko, ktoré bolo pomocou partenogenézy stimulované k deleniu a ďalšiemu vývoju. Aj keď tieto organizmy neboli v pravom slova zmysle predmetom oplodnenia, sú v dôsledku techniky použitej na ich získanie spôsobilé spustiť proces vývoja ľudského jedinca, podobne ako embryo vzniknuté oplodnením vajíčka.")
Dôsledkom tohto rozhodnutia je menšia atraktívnosť embryonálneho výskumu.
Napriek tomu, že sú to kontroverzné témy, plné vášní, mal som potrebu napísať o týchto dvoch rozhodnutiach. Zdá sa mi dôležité priblížiť ich verejnosti, keďže v našich médiách som ich nezachytil. A možno som len slabo hľadal :)
Jedna prupovídka na záver: Paradoxom dnešnej doby je, že homosexuáli sa dožadujú manželstva a nechceme im ho umožniť. Pritom heterosexuáli do neho vstupujú čím ďalej, tým menej.
PS: 25. marec je deň počatého dieťaťa. Podporiť ho môžeme nosením bielej stužky, pochodom za život alebo inak. www.25marec.sk