Garancie Alebo otvorenie DSS je nezmysel.

Jednou z príčin nízkych výnosov sú už zavedené garancie a druhou, ešte podstatnejšou je nemožnosť vystúpiť.Nie je možné uvažovať systémom buď alebo. Garancie sú pochybné z princípu investovania ako takého a o možnosti vystúpiť nie je čo uvažovať. Tá musí byť vždy daná, inak ide o výpalníctvo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Investovanie v DSS je nevyhnutne spojené s rizikom. Kto nie je ochotný podstúpiť riziko, nemôže dosiahnuť ani zisk. To je základné pravidlo kapitalizmu. Kto je pripravený niesť vyššie riziko, teda investovať do akcií, dlhopisov má predpoklad vyššieho zisku (ale aj straty). Kto chce byť super bezpečný bez rizika, musí byť pripravený na minimálne výnosy.

Preto zavádzanie garancií len obmedzuje možnosti sporiteľov kvalifikovane sa rozhodnúť a znižuje možné výnosy.

Oveľa horším faktorom je však nemožnosť vystúpiť.
Robí to z ľudí totálnych rukojemníkov DSSiek, ktoré nemajú absolútne žiadnu motiváciu zhodnocovať ich finančné prostriedky.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to výpalnícky systém, ktorý automaticky generuje neefektívnosť. DSS majú garantovaný príjem za nič. Preto sa aj tohto pravidla držia zubami nechtami a snažia sa oblbovať národ rečami o stabilite. Iste, ide o stabilitu ich ziskov, za ktoré nemusia poskytovať takmer žiadnu protihodnotu.

Jedinou skutočnou motiváciou pre DSS a šancou pre sporiteľov na aké také zhodnotenie je:

- Permanentné otvorenie II.piliera

- Zavedenie informovanosti o očakávanom dôchodku podľa doterajších výnosov a daných predpokladov inflácie, rastu miezd a očakávanej annuity.

Informovanosť o budúcom dôchodku je to, čo na Slovensku totálne absentuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes len ľudia so špecifickou znalosťou ekonomiky dokážu vypočítať koľko asi môžu očakávať na základe daných parametrov, pričom to vôbec nie je zložité(ak to viete).
Toto je potrebné zmeniť. Zaviesť povinnosť pre DSS informovať sporiteľov o budúcich dôchodkoch na základe presne definovných predpokladov, rovnakých pre všetky DSS a sporiteľov.

Potom sa budú môcť sporitelia kvalifikovane rozhodnúť či zostať alebo vystúpiť, aký typ fondu je pre nich výhodný (vzhľadom na očakávaný výnos). Je nevyhnuté, aby takúto informáciu našiel každý na internetovej stránke svojho fondu, prepočítanú na jeho špecifické platové podmienky a aby táto informácia bol distribuovaná minimálne polročne aj listom, ako je bežné v západných ekonomikách.

Skryť Vypnúť reklamu

Toto by mala byť prvá úloha vlády v oblasti DSS. Skutočná informovanosť sporiteľov.
( a splniť ju nie je vôbec zložité)

Druhou úlohou je prehodnotiť pomer 9:9 na niečo medzi 12:6 a 14:4. V súčasnej podobe je 9:9 neudržateľný a iba spôsobuje vznik obrovských strát v Sociálnej poisťovni, ktoré musia byť kryté pôžičkami s oveľa vyšším úrokom ako je výnos DSS. Toto je čisto stratový systém.

Tomáš Kurian

Tomáš Kurian

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonóm, finančný analytik, priateľ všetkých čestných ľudí. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu