Nič vás nebaví. Všetko sa zdá byť zbytočné. Aj malé úlohy vás unavujú. Podráždenie a frustrácia narastajú. Máte pocit, že nič nemá zmysel. Ak sú vám tieto slová povedomé, možno ste k vyhoreniu bližšie, než ste ochotní si pripustiť.
Vyhorenie je stav hlbokého a dlhodobého vyčerpania. Vzniká v dôsledku opakujúceho sa psychického, telesného alebo emocionálneho preťaženia, prípadne ich kombinácie. Najčastejšie ho spôsobuje chronický stres, neustály tlak či opakované ignorovanie vlastných potrieb. Môže byť tiež dôsledkom zdravotných ťažkostí, narušeného spánkového režimu, nespavosti alebo nevyváženého pracovného a osobného života.
Pod vplyvom vyhorenia ľudia pociťujú výrazný úbytok energie a obmedzenú schopnosť regenerácie. Dlhodobé zahltenie vedie k oslabenej regulácii emócií, zhoršenej schopnosti efektívne sa rozhodovať a celkovej mentálnej únave. Oslabená sebaregulácia znamená, že človek má väčší problém s ovládaním emócií, impulzov a správania, ako aj so zvládaním stresu. Môže robiť neuvážené rozhodnutia, ťažšie udržiava pozornosť a disciplínu, a výnimkou nie sú ani problémy s dosahovaním dlhodobých cieľov.
Vyhorenie ako také sa spája aj so zvýšenými zápalovými parametrami, oslabenou imunitou a rôznymi psychosomatickými ťažkosťami. Organizmus vyhoreného človeka je preťažený a metaforicky pripomína auto, na ktorom naraz bliká viacero servisných kontroliek, signalizujúcich potrebu okamžitého zásahu.
Jednoducho povedané, na vyhorených je zrazu všetkého priveľa. Niektorí ani nevedia, kedy si naposledy oddýchli, či sa vôbec cítia bezpečne alebo čo ich vlastne napĺňa. Sú napätí, nevedia sa poriadne uvoľniť a spomaliť. Strácajú chuť do života, nič ich nebaví, veľa vecí im pripadá zbytočných a radosť a pocit zmysluplnosti sa im vytrácajú zo života. Ich emócie sú utlmené a mentálne nastavenie skôr negatívne.
Tento stav sa logicky prenáša aj na ich bezprostredné okolie. Trpia ich vzťahy, pretože ľudia prechádzajúci vyhorením sú často reaktívnejší a konfliktnejší, alebo sa uzatvárajú do seba a odcudzujú ostatným. Nemajú totiž energiu nazvyš, aby sa okrem seba dokázali starať aj o vzťahy, a tak sa nechcene stávajú viac zameranými na seba. Časté sú aj depresívne pocity či celková apatia. Cítia sa zahltení, emočne aj mentálne vyčerpaní a unavujú ich dokonca aj bežné podnety a aktivity.

Keď zo seba dávame oveľa viac, než dostávame
Vyhorenie je stav, ku ktorému dochádza, keď sa opakovane narušuje rovnováha medzi výdajom a obnovou energie. Podobne ako sa pri dlhodobom prejedaní v tele hromadí tuk, alebo ako na jeho ukladanie vplývajú metabolické faktory, aj vyhorenie vzniká, keď dlhodobo fungujeme v režime, kde míňame viac energie, než dokážeme doplniť.
Okrem prepracovania však treba brať do úvahy aj ďalšie faktory, ktoré môžu prispieť k vyhoreniu, ako napríklad chronické zdravotné problémy, hormonálnu nerovnováhu, nedostatok spánku, zlú výživu, dlhodobý stres, emocionálnu vyčerpanosť, konfliktné vzťahy, toxické prostredie či neustály tlak na výkon. Ak navyše pod vplyvom týchto okolností zanedbávame odpočinok a regeneráciu, telo a myseľ postupne vyčerpáme.
Výskumy naznačujú, že chronická záťaž vedie k dysregulácii stresových hormónov, čo negatívne ovplyvňuje nielen psychiku, ale aj imunitný systém a celkovú schopnosť zvládať náročné situácie. Môže ísť o športové pretrénovanie, workoholizmus či iné formy nadmerného vypätia. Ak zároveň zanedbávame aktivity, ktoré nám dodávajú energiu, alebo v dôsledku nedostatku času a iných problémov obmedzujeme regeneráciu, riziko vyhorenia sa výrazne zvyšuje.
V tomto texte sa zameriam na niekoľko oblastí, ktoré môžu pomôcť, ak prechádzate vyhorením, alebo poslúžiť ako prevencia. Na vyhorenie sa pozerám ako na nerovnováhu medzi výdajom a príjmom energie.
1. Nepreťažujte sa
Každý z nás má svoje vlastné limity a hranice, ktoré by sme mali rešpektovať.
Poznáte ten pocit, keď sa po dlhšom čase odhodláte na poriadny tréning alebo výlet, cítite príval energie, no nakoniec to preženiete a skončíte so svalovicou? Pri vyhorení sa deje niečo podobné, lenže nejde len o fyzické preťaženie, ale aj o mentálnu a emočnú únavu. Naučte sa vnímať a spoznávať svoje skutočné limity, aby ste vedeli, kedy je čas zastaviť sa a neprekročiť pomyselnú červenú čiaru týkajúcu sa toho, čo ešte zvládnete. Využívajte chvíle, keď máte viac energie a inšpirácie, no nechoďte až na doraz. Každé prekročenie osobných hraníc bez dostatočnej regenerácie sa môže nepríjemne vrátiť a to nielen fyzicky ale aj psychicky. Ani so svalovkou nepôjdete hneď na ďalší deň na rovnako náročnú túru. Dbajte o svoje zdravie, počúvajte signály tela, ktoré vám hovoria, že už máte dosť. A určite nepočúvajte samozvaných odborníkov, ktorí vám tvrdia, že sa musíte neustále len prekonávať.
Každý výkon je udržateľný len vtedy, ak mu dáte dostatočný priestor na regeneráciu. To platí aj v práci. Ak ste neúmerne zaťažení a preťažení, je to dlhodobo neudržateľné. Dlhodobý stres a nedostatok času na regeneráciu môžu viesť k vyhoreniu, zníženej výkonnosti a k problémom so zdravím. Pokiaľ vaša práca neumožňuje dostatočný priestor na regeneráciu a oddych, alebo ak pracovné podmienky či prostredie nevyhovujú vašim potrebám, môže byť čas na zmenu. Ak musíte neustále prekračovať svoje limity a hranice, a sústavne sa cítite byť pod tlakom, tak ste náchylní na vyhorenie. Dlhodobé preťažovanie bez dostatočnej regenerácie môže viesť k vážnym následkom pre vaše zdravie. Tak na to myslite.
2. Pozor na falošný dopamín
Obmedzte všetko, čo vás rozptyľuje, a venujte sa len tým veciam, pri ktorých nebudete nechcene strácať drahocenný čas.
Doba internetu a sociálnych sietí spôsobila, že v každej chvíli máme prístup k novým podnetom. Neustále sa objavujú nové príspevky, statusy, reelska, správy, udalosti zo sveta či možnosti na vyjadrenie názoru alebo hnev. Všetko toto nám poskytuje rýchly dopamín, ktorý síce prináša okamžité rozptýlenie, no ak si neustriehneme čas strávený pri týchto stimuloch, môže sa z toho stať návyk a závislosť. Časté sledovanie nového obsahu navyše vytvára ilúziu, že sa niekam posúvame, no v skutočnosti len plytváme energiou na pasívnu konzumáciu informácií. Ľudský mozog pritom nie je stavaný na spracovanie takého množstva informácií v krátkom čase – môže to viesť k mentálnej únave, zníženej schopnosti sústrediť sa a celkovému vyčerpaniu. Vyhraďte si preto konkrétny čas na internet (vrátane sociálnych sietí a videohier) a dopamín získavajte radšej prirodzenejšou cestou – fyzickými aktivitami, plnením stanovených úloh alebo učením sa nových vecí. Nekonečné scrollovanie a sledovanie životov iných ľudí vás mentálne vyčerpá a zoberie energiu, ktorú by ste mohli využiť na prospešnejšie aktivity. Výskumy ukazujú, že pocit naplnenia a rastu prichádza, keď sa rozhodneme vyhľadávať nové skúsenosti, ktoré nás posúvajú mimo bežnej rutiny, t. j. mimo toho, čo dôverne poznáme a čo nás už môže unavovať alebo nenapĺňať. Tento prístup je efektívnejší pre naše psychické zdravie a dlhodobú motiváciu, pretože podporuje osobný rozvoj a napredovanie.
3. Rozdeľte si veľké úlohy na menšie časti
„Nič nie je obzvlášť náročné, ak to rozdelíte na menšie časti.“ – Henry Ford
Dopamín môžete využiť aj vo svoj prospech. Predstavte si, že pred vami stojí časovo náročný pracovný projekt alebo dlhá cesta autom. Ak sa na takúto úlohu pozriete ako na jeden obrovský blok, môže vás to odradiť, zahltiť a spôsobiť, že ju budete odkladať. Lepším prístupom je rozdeliť veľké aktivity na menšie časti a sústrediť sa vždy len na najbližší krok. Ak napríklad potrebujete upratať celý byt, postupujte po miestnostiach. Každý dokončený krok vám poskytne pocit malého úspechu a aktivuje uvoľňovanie dopamínu, čo vás prirodzene motivuje pokračovať. Rovnako to platí aj pri dlhodobejšej práci na sebe – namiesto toho, aby ste sa snažili zmeniť všetko naraz, vyberte si jednu prioritnú oblasť a venujte sa jej systematicky. Rozdeľovanie veľkých cieľov na menšie úseky pomáha nielen znížiť stres, ale aj vytvoriť pravidelný tok pozitívnej spätnej väzby. Mozog totiž lepšie reaguje na menšie, postupne dosahované úspechy než na vzdialené dlhodobé ciele, ktoré sa zdajú byť príliš náročné. Tento prístup využívajú vo svojich biznisoch napríklad tvorcovia fitness programov, pracovných plánovačov alebo aplikácií na učenie sa jazykov. Ak teda máte pred sebou veľkú výzvu, skúste sa namiesto konečného cieľa sústrediť na prvý krok. A potom na ten ďalší. A ďalší.
4. Zistite, čo vám dodáva energiu
Sústreďte sa viac na všetko to, čo vás inšpiruje, motivuje a napĺňa
Nielen pri pocitoch vyhorenia, ale aj v rámci celkového zdravého a vyváženého života je dôležité uvedomiť si, že nestačí len sledovať, ako svoju energiu míňame, ale aj to, ako ju získavame späť. V praxi to znamená viac sa sústrediť na ľudí a aktivity, ktoré vás nabijú energiou. Každého človeka napĺňa niečo iné, musíte len odhaliť, čo je to vaše. Môžu to byť činnosti, pri ktorých sa cítite byť sami sebou, naladia vás pozitívne a dodajú vám chuť prekonávať prekážky. Niekto načerpá silu z času stráveného s priateľmi a rodinou, iný si najlepšie oddýchne pri dobrej knihe, šálke čaju a pri krbe. Niektorí ľudia získavajú energiu cez šport, prechádzky v prírode, čas na slnku alebo spoznávanie nových miest. Skúste si spísať na papier aktivity, ktoré vás napĺňajú, a vedome ich zaraďte do svojho života. Pravidelným venovaním sa týmto činnostiam si vytvoríte stabilný zdroj energie, vďaka ktorému budete lepšie zvládať stres a výzvy každodenného života.
5. Odstrihnite zo života upírov a iné vysávače životnej energie
...lebo im je dobre, keď vás cicajú, ale vy sa budete cítiť stále len horšie a horšie.
Toto je pomerne jasné – zbavte sa všetkého, čo vás oberá o energiu a má na vás významne nežiaduci vplyv. Môžu to byť nefungujúce alebo jednostranné vzťahy, v ktorých vždy dávate len vy, a druhá strana sa len vezie alebo vás využíva. Vyčerpávať vás môže aj monotónna, nezmyselná a nezáživná práca, alebo ľudia, ktorí komunikujú tak, že debata s nimi je vlastne len ich monológ. Ďalej sú to tí, ktorí vás zaťažujú problémami, ktoré nie sú vaše a nechcete ich riešiť, všetci katastrofisti, negativisti, podráždení alebo nepríjemní ľudia. Veľkým odčerpávačom energie sú aj tí, ktorí vás podkopávajú, nerešpektujú, nedá sa s nimi nič plánovať, alebo na vás nikdy nemajú čas. Odstrihnite zo života všetku „mŕtvu váhu“, ktorá vás drží pozadu, a zamerajte sa na ľudí, s ktorými sú vzťahy vzájomné, obojstranne prospešné a po trávení času s nimi sa cítite dobre. Pozrite sa aj na svoju prácu a voľnočasové aktivity – nájdite tie, ktoré vášmu životu prinavrátia zmysel a radosť z toho, že robíte niečo prospešné. Nebojte sa skúšať nové veci a objavovať, možno nájdete to, čo vám postupne zmení život.
6. Pravidelne zo seba skladajte záťaž
Predstavte si seba ako pohár. Stres treba pravidelne odlievať, inak vás naplní a začne sa vylievať do vašich reakcií, vzťahov a každodenných činností.
Predstavte si táborisko, do ktorého prídu pocestní, zložia z chrbta batohy a spolu s ostatnými sa v kľude navečerajú, porozprávajú a potom sa vyspia. Takúto zónu pokoja a kľudu potrebujete mať aj vy.
Každodenný stres je prirodzenou súčasťou života, ale musí byť pravidelne uvoľňovaný a emócie spracovávané, inak sa budú v tele hromadiť a postupne vás vyčerpávať. Ak to nebudete robiť, preťažíte sa a zahltení nebudete schopní pokračovať. Nakoniec vás to môže úplne zložiť. Aby ste sa vyhli tomuto neželanému stavu, identifikujte činnosti, ktoré vám pomáhajú zbaviť sa stresu. U niekoho to môže byť šport v akejkoľvek podobe, u iného sústredená práca, čas strávený v prírode, relaxácia, alebo pozretie dobrého filmu. Nájdite si tú svoju aktivitu, ktorá vám prinavráti rovnováhu a umožní vám načerpať novú energiu.
Nezabúdajte, že sme spoločenské bytosti a potrebujeme vzájomnú podporu. Nájdite si ľudí, s ktorými sa cítite bezpečne, s ktorými môžete zdieľať myšlienky a pocity, komunikovať otvorene a cítiť, že sa máte o koho oprieť. Ak takých ľudí momentálne nemáte, skúsený kouč alebo terapeut vám môžu pomôcť na začiatok.
Každý malý krok smerom k uvoľneniu pomáha vášmu telu aj mysli zotaviť sa. Skúste jemný strečing, pomalú prechádzku bez cieľa, písanie myšlienok do denníka, počúvanie príjemných zvukov prírody alebo tvorivú činnosť, ktorá vás nenúti k výkonu, ale prináša radosť (napríklad písanie, práca na záhrade, maľovanie, vyšívanie a pod.). Dovoľte si robiť aj úplne „neproduktívne“ veci, ak vám prinášajú pokoj a aspoň drobnú úľavu. Dbajte tiež na kvalitný spánok. Miesto, kde spíte, by malo byť určené výlučne na oddych a regeneráciu. Pred spaním eliminujte obrazovky, používajte filtre modrého svetla a snažte sa nastaviť si večerný režim, ktorý vám umožní naladiť sa na odpočinok. Aj keď je to náročné, najmä ak máte malé deti, aspoň pár minút pre seba si dokáže nájsť každý. Vaše telo aj myseľ potrebujú prestávku, nie neustály tlak na výkon a dosahovanie výsledkov.
7. Spracovávajte svoje emócie a vnímajte svoje telo
Emóciám sa nevyhnete. Je však lepšie naučiť sa surfovať na ich vlnách, než sa nimi nechať zaplaviť.
Dlhodobý stres a nevyjadrené emócie sa neprejavujú len psychickou únavou, ale aj telesnými prejavmi, ako sú bolesti hlavy, svalové napätie, tráviace ťažkosti či poruchy spánku. Preto je dôležité pravidelne spracovávať svoje pocity, aby sa táto záťaž nehromadila a neviedla k vážnejším problémom. Ak neviete, kde začať, skúste si pravidelne zapisovať, čo cítite, maľovať, vyskúšať jogu, dychové cvičenia alebo tráviť viac času v pohybe na čerstvom vzduchu.
Vnímajte varovné signály svojho tela. Ak ste vyčerpaní, podráždení, bez motivácie alebo máte problém so sústredením, vaše telo môže byť dlhodobo preťažované, čo môže súvisieť s nespracovanými emóciami či nevyriešenými traumami z minulosti, ktoré ovplyvňujú vaše prežívanie. Ignorovanie týchto signálov vedie k vyhoreniu, zdravotným problémom a strate radosti zo života.
Tak ako si väčšina z nás večer pravidelne umýva telo a zuby, aj naša myseľ potrebuje dennú očistu. Každý deň si nájdite chvíľu na reflexiu a spracovanie emócií namiesto ich potláčania. Jednoducho si na pár minút sadnite alebo ľahnite a pozorujte, čo sa deje vo vašom vnútri. Dovoľte si cítiť sa tak, ako sa momentálne cítite. Ak je to príliš intenzívne a sami na to nestačíte, vyhľadajte terapeuta alebo niekoho, komu dôverujete. Prítomnosť bezpečnej osoby vám poskytne komfort a odvahu priblížiť sa vlastnému vnútru. Kašlite na tých, ktorí stigmatizujú oblasť emocionálneho a psychického zdravia – starať sa o seba je prejavom zodpovednosti, nie slabosti.
Pri vyhorení môžete využiť aj cvičenia priamo zamerané na uvoľňovanie traumy a stresu z tela (tzv. TRE – Trauma Releasing Exercises). Stačí, ak zadáte TRE do vyhľadávača na YouTube a nájdete množstvo videí, ktoré vám ukážu, ako na to.
8. Sústreďte sa na prítomný moment a na to, nad čím máte kontrolu. Zjednodušte si život
„Dôležitý je len tento okamih, pretože to je jediné, čo máme." – Eckhart Tolle
Pri dlhodobej únave alebo vyhorení nemá zmysel zaoberať sa veľkými plánmi a už vôbec vám nepomôže premýšľať nad vecami, ktoré nemôžete ovplyvniť. Radšej plánujte malé, zvládnuteľné aktivity, ktoré vás nevysilia. Vašou prioritou je zotavenie, nie podávanie výkonu. Fungujete v režime prežitia, prispôsobte sa tomu. Výhovorky, že nič nestíhate alebo nemôžete, vám len priťažia. Už teraz idete len na rezervu.
Pozor na to, kam všade smeruje vaša pozornosť, pretože ak ju nemáte pod kontrolou, ľahko sa viete preťažiť a zahltiť. Každý deň sme vystavení množstvu podnetov, ktoré si nárokujú našu pozornosť, lákajú nás, aby sme im venovali čas a mentálnu energiu, ale nie všetky sú hodné našej pozornosti. Je dôležité vybrať si, na čo sa chceme koncentrovať, pretože pozornosť má len obmedzenú kapacitu, rovnako ako vnútorná energia, a ak ju miniete na zbytočnosti, nezostane vám jej dosť na ostatné veci.
Zabudnite na multitasking. Sústreďte sa na jednu činnosť alebo úlohu a eliminujte rozptýlenia. Ak jete, vnímajte chuť a vôňu jedla. Ak odpočívate, doprajte si pokoj bez výčitiek. Ak pracujete, odstráňte rušivé elementy. Vytvorte si prostredie, ktoré vám pomôže sústrediť sa a nezaťažuje váš mozog. Zjednodušte všetko, čo sa dá. Minimalizujte zbytočné povinnosti, odstráňte rušivé podnety a upracte si okolie tak, aby vás nezahlcovalo. Sústreďte sa na to, čo je naozaj dôležité, a netrápte sa tým, čo nemôžete ovplyvniť. A hlavne, dovoľte si spomaliť bez pocitu viny. Vyhorenie nie je zlyhaním, ale signálom, že potrebujete radikálnu zmenu. Namiesto boja a odporu voči svojim pocitom sa k sebe správajte, ako by ste sa správali k niekomu, kto je tak vyčerpaný, že ledva prežíva.
9. Zvýšte svoj pocit bezpečia
Pretože vyliečiť sa môžeme len vtedy, keď sme v pokoji a cítime sa bezpečne, ďaleko od všetkého, čo nás môže ohrozovať.
Pri vyhorení je kľúčové obnoviť pocit fyzického, psychického a emocionálneho bezpečia. Zakomponujte do svojho života čo najviac vecí, ktoré vám prinášajú pohodu a posilňujú váš vnútorný pocit istoty. Pomôcť môžu aj tie najjednoduchšie veci – pohodlné domáce oblečenie, zabalenie sa do deky, objatia od blízkych, pripravenie si dobrého jedla a podobne. Podporte svoj nervový systém upokojujúcimi rituálmi. Krátke prechádzky na čerstvom vzduchu, pár hlbokých nádychov pri otvorenom okne, sledovanie okolia bez hodnotenia (mindfulness) alebo len tiché sedenie s teplým čajom v rukách môžu pomôcť vášmu telu prejsť z režimu neustáleho stresu do stavu uvoľnenia.
Obmedzte sledovanie správ a negatívneho obsahu. Správy sú často plné násilia, konfliktov a zloby, čo len ďalej zahlcuje váš nervový systém a zvyšuje úzkosť. Namiesto toho sa sústreďte na pozitívnejšie veci. Hľadajte dobré správy zo sveta, nové objavy, inšpiratívnych ľudí, ktorí vás motivujú. Na istý čas sa vyhýbajte aj dramatickým a násilným filmom, seriálom či literatúre, ktoré môžu podvedome prehlbovať váš stres. Doprajte si duševný detox a venujte pozornosť tomu, čo vás posilňuje a uzdravuje. Zamerajte sa na to, čo máte pod kontrolou, čo je predvídateľné a čo môžete ovplyvniť. A aktívne sa snažte zvýšiť pocit bezpečia a komfortu.
10. Zamyslite sa, čo vo vás vyvoláva stres a strach, a čo s tým môžete urobiť
„V život ohrozujúcej situácii sa náš nervový systém aktivuje, aby sme boli plne zameraní na možnú hrozbu.“ - Peter Levine
Ak pociťujete dlhodobú únavu alebo vyhorenie, znamená to, že vo vašom živote sú prítomné chronické stresory. Identifikujete ich podľa situácií, ktoré vo vás vyvolávajú najväčšiu úzkosť, obavy, strach a napätie. Môže to byť napríklad chaotický a nepredvídateľný nadriadený, neustále preťaženie v práci alebo toxickí ľudia, ktorí negatívne ovplyvňujú vaše myšlienky, pocity a správanie — či už ide o blízkych, známych alebo kolegov. Keď si uvedomíte, čo vás najviac vyčerpáva, zamyslite sa, ako by ste mohli v tejto oblasti znížiť úroveň stresu. Možno potrebujete jasnejšie hranice v práci, lepšie si organizovať čas, obmedziť kontakt s určitými ľuďmi alebo si vytvoriť pevnejší večerný rituál na upokojenie. Ak je stresor príliš veľký na to, aby ste ho zvládli sami, požiadajte o pomoc. Môže to byť dôveryhodný priateľ, ktorý vám pomôže získať nadhľad, alebo odborník, ktorý vám poskytne nástroje na zvládanie situácie. Nemusíte na to byť sami. Dlhodobý stres narúša našu schopnosť cítiť sa bezpečne a skutočne si oddýchnuť.
Je prirodzené, že ak vnímame akútnu hrozbu, naše telo sa dostáva do stavu pohotovosti a nie je schopné sa uvoľniť. Predstavte si, že spíte v stane uprostred divočiny a viete, že okolo pobehuje nebezpečné divé zviera. V takejto situácii by ste si vôbec neoddýchli, pretože vaše telo zostáva v strehu a nedovoľuje vám prejsť do hlbokého spánku. Podobne aj v každodennom živote, ak sa neustále nachádzate v psychickom napätí, je ťažké regenerovať. Stresory, ktoré naše podvedomie vníma ako hrozbu, blokujú schopnosť tela a mysle sa skutočne upokojiť a obnoviť.
Dlhodobý stres môže narúšať nielen fyzické zdravie, ale aj schopnosť plne prežívať radosť a pohodu v živote. Preto je kľúčové vytvoriť si prostredie a životné podmienky, ktoré vám umožnia uvoľniť sa, načerpať novú energiu a regenerovať nielen telo, ale aj myseľ.
Nájdite svoj vlastný večný oheň
Starajte sa o seba. Ste najdôležitejším človekom vo svojom živote. Ak nemáte sami seba, nebudete mať ani iných. Preto je kriticky dôležité, aby ste dbali o svoje zdravie, absolvovali pravidelné prehliadky, spracovávali svoje emócie, aktívne hľadali riešenia problémov, ktoré sa vo vašom živote vyskytnú, a popri tom všetkom nezabúdali na oddych a regeneráciu.
Naučte sa povedať dosť, spoznávajte svoje hranice a robte to, čo vás dobíja a inšpiruje. Nechoďte až na doraz, nevyčerpávajte sa za hranice možností. Radšej si vytvorte udržateľný spôsob fungovania, ktorý vám dovolí žiariť dlhodobo – nie len do momentu, kým úplne vyhoríte.
Pamätajte, že prevencia aj zvládanie vyhorenia závisia predovšetkým od vášho prístupu. Dôležitú úlohu zohráva aj nastavenie mysle. Namiesto toho, aby ste vyhorenie a neustálu únavu vnímali len negatívne, skúste ich brať ako signál, ktorý vás môže posunúť vpred. Je to príležitosť identifikovať zdroje stresu a vyčerpania, zamyslieť sa nad tým, ako narábate so svojou energiou, a uvedomiť si, čo vo svojom živote už nechcete alebo čo vás nenapĺňa.
Práve v takýchto momentoch sa môžete zastaviť a ujasniť si, čo skutočne chcete a potrebujete. Čo vám prináša radosť a energiu, a naopak, čo vás vyčerpáva. Čo je pre vás dôležité a čo už možno nie. Čo vás skutočne baví a napĺňa, a čo robíte len preto, lebo musíte alebo chcete vyhovieť niekomu inému. Tento proces nemusí byť náhly ani radikálny. Stačí začať postupne, krok po kroku. Vytvárať si nové návyky, určovať si priority a robiť to, čo vám dáva zmysel.
Zamyslite sa nad tým, čo pre vás znamená slovo úspech, a vytvorte si jeho vlastnú (osobnú) definíciu, pretože každý si pod ním predstaví úplne odlišné veci. Objavte, čo vám konkrétne prináša pocit naplnenia, šťastia a spokojnosti, aké hodnoty sú pre vás kľúčové a akým smerom chcete, aby sa váš život uberal. Keď to zistíte, snažte sa každý deň konať tak, aby ste sa tejto predstave približovali, až kým sa nestane vašou realitou.
Vyhorenie je dôsledok dlhodobého preťažovania sa. Ak sa v týchto riadkoch spoznávate, neignorujte signály svojho tela a mysle. Možno je čas spomaliť, radšej teraz, než bude neskoro.
Ak nechcete, aby vám život pretekal pomedzi prsty, musíte sa o seba začať starať. Nikto iný to za vás neurobí.
Pamätajte, že zmena nezačína veľkým skokom, ale prvým krokom. Máte len jeden život. Tak ho nepremárnite a nech stojí za to.
Ďakujem za prečítanie.

____________________________________________________________________________
Blogy píšem vo svojom voľnom čase a pri písaní pijem veľa kávy. Nik ma za to neplatí. Ak sa vám môj článok páčil a chcete ma podporiť, môžete mi ju cez tento odkaz kúpiť:
Text je môj vlastný a rozhodne ho nevnímajte ako odborný článok. Je to len blog.
____________________________________________________________________________
Inšpirovali ma nasledovné zdroje:
Burnout: a comprehensive review. 2024. Dostupné online na: https://link.springer.com/article/10.1007/s41449-024-00452-3
https://hbr.org/2024/04/how-burnout-became-normal-and-how-to-push-back-against-it
https://www.nytimes.com/2024/07/09/business/work-stress-burnout-coach.html