Parazitizmus

Parazitizmus prenesene znamená „príživníctvo“. Parazitizmus alebo cudzopasníctvo je vzťah, v ktorom jeden organizmus, tzv. „parazit“ (alebo "cudzopasník"), odoberá živiny (organické a anorganické látky) pre svoju existenciu druhému, tzv. „hostiteľovi“, prípadne v ňom žije, a tým ho oslabuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Do tela hostiteľa často parazit vylučuje jedovaté látky nazývané toxíny. Príkladom parazitov sú vírusy, baktérie, huby, parazitické rastliny (haustóriá), živočíchy. Podľa priestorových vzťahov delíme prarazitov na:

ektoparazity – žijú mimo hostiteľa, alebo na jeho povrchu. Parazitické živočíchy sú napríklad komár, blcha, pijavice, parazitické rastliny Imelo biele, záraza, kukučina, zubovník šupinatý.
endoparazity – žijú v organizme, vnútri t. j. tkanivách, bunkách, tráviacom trakte, orgánoch atď. hostiteľa (toxoplazma, pásomnice, hlísta detská).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa časových vzťahov k hostiteľovi sa parazity delia na dočasné, stále a periodické. Zvláštnym prípadom parazitizmu je hniezdny parazitizmus vtákov.

Parazitizmus, zdroj Wikipédia

Byť v politike prenesene znamená „príživníctvo“. Robiť politiku znamená vytvárať vzťah, v ktorom skupina politikov, tzv. „parazitov“ (alebo "cudzopasníkov"), odoberá živiny (prostriedky, chuť do života) pre svoju existenciu občanovi, tzv. „hostiteľovi“, žije z neho a tým ho oslabuje.

Do tela hostiteľa často parazit vylučuje jedovaté látky nazývané drísty. Príkladom kde je možné nájsť parazitov sú miesta ako národná rada, Grasalkovičov palác, ministerstvá, vily / jachty finančných skupín a mecenášov. Podľa priestorových vzťahov delíme prarazitov na:

SkryťVypnúť reklamu

extroparazit – neskrývane žije na výslní spoločnosti a vôbec sa netají, že je parazit. Z denníkov a bulvárnych plátkov sa rehoce do xichtov hostiteľov, má nahrabané, dávno je "za vodou" (čím viac tým lepšie) a synonymom jeho celkového prejavu smerom k hostiteľovi je päsť so vztýčeným protredníkom
introparazit – nechce byť na dennej báze videný hostiteľom. Túži skryte odoberať hostiteľovi živiny (čím dlhšie tým lepšie) a zanovito smeruje za svojím cieľom - stať sa extroparazitom. Čo mu bráni vo väčšom parazitovaní je chamtivosť a nenažranosť extroparazita v štruktúre nad ním

Podľa časových vzťahov k hostiteľovi sa parazity delia na dočasné (väčšinou introparazity, ktoré extroparazitom dostatočne nelezú do zadku), stále (extroparazity, ktoré opantali hostiteľa natoľko, že bez neho už nedokážu žiť) a periodické (alebo aj kométy, ako by ich nebolo dosť, stále sa vracajú a miznú). Zvláštnym prípadom parazitizmu je hniezdny, alebo lokálny parazitizmus, kedy extroparazit nedokáže znechutiť život všetkých hostiteľov, ale zato na malom území pije hostiteľom krv poriade (regionálne zastupiteľstvá).

SkryťVypnúť reklamu

... samostatná časť je: Prejavy hostiteľa napadnutého parazitom (hnačky, dávenie, apatia, pocity bezradnosti a zúfalstva - odporúčam, veľmi komplexne spracované a trefné)

... čo som ale nikde nevedel nájsť, je odpoveď na otázku: Ako sa ich zbaviť? Biológovia totiž tvrdia, že kmeň parazitov sa podľa výskumov dokáže asimilovať natoľko, že akonáhle sa jedného zbavíš, okamžite ho nahradí druhý.

Tento článok týkajúci sa biológie je zatiaľ „výhonok“. Pomôž Wikine tým, že ho doplníš a rozšíriš. Je totiž možné, že autor vynechal niektoré miesta zamorené parazitmi, alebo mu vypadla jedna z dôležitých skupín. V zhromažďovaní vedeckého materálu sa samozrejme bude pokračovať aj naďalej.

Peter Tomašovič

Peter Tomašovič

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Strelec s chuťou trafiť sa do čierneho Zoznam autorových rubrík:  CESTOVANIE - DOPRAVAĽUDIAŠPORTTOTO SME CHCELI?ZAMESTNANIEZDRAVOTNÍCTVO

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu