Sme národ extrémistov? Nie, len nebolo koho voliť.

Nie som politológ, ani analytik. Som podnikateľ, ktorý založil firmu už na vysokej škole, poctivo platí dane a zamestnáva desiatky ľudí. Aj keď nie som politológ, nemohli mi ujsť jasné posolstvá posledných volieb.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Neúspech etablovaných politických strán

Etablované politické strany si boli až tak isté svojou účasťou v parlamente, až zabudli na ľudí a ich reálne každodenné problémy. Najväčšou témou kampane nebol súboj volebných programov a ideí, ale súboj odpovedí, alebo skôr vykrúcania sa, či ísť alebo neísť s Ficom do vlády. Etablované strany nemali záujem otvárať nepopulárne témy, ktoré trápia polovicu Slovenska. Od rómskej otázky z osady až po ľudové lži o diktáte z Bruselu, ktoré sa nebáli populisticky otvoriť iní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štandardná strana = urážka?

Vďaka anti-systémovým jedincom sa zo spojenia „štandardná strana“ stala urážka. Prepáčte, ale aká strana má riadiť štát? Je chyba, keď má strana kvalitný program, silnú členskú základňu, spoločné hodnoty a podobný názor? Štát predsa nemôžu riadiť zoskupenia ľudí, ktorí sa pozbierali z ulice a niekto ich dal dokopy len preto, aby mu sedela matematika voličských hlasov a dostal sa tak do parlamentu. Takáto strana sa na prvom hodnotovom spore rozpadne.

Úspech anti-systémových strán

Čo iné si mal, chudák, volič vybrať? Jedni tu rozkrádajú krajinu s malou prestávkou už 10 rokov, druhí sa nevedia voči tým prvým vymedziť, tretí neriešia nič iné, len osočovanie a nahrávanie všetkých ostatných. No a potom sú tu tí štvrtí, ktorí konzistente napádajú systém, otvárajú nepríjemné témy a ponúkajú na prvý pohľad ľúbivé, ale nereálne riešenia. Ja sám, som sa rozhodol, koho voliť, až vo volebnej miestnosti. Zaťal som zuby a zavolil stranu s dobrým programom. Stovky tisíc ľudí zvolili, celkom pochopiteľne, cestu protestu a zdvihli tak prst politickým stranám.

SkryťVypnúť reklamu

Dopyt po generačnej obmene a zodpovednej politike

O generačnej obmene politikov sa síce hovorí pri každých voľbách, ale takýto silný dopyt sme mohli vidieť až teraz. Bohužiaľ, skončili sme tak na polceste. Síce s novými tvárami, ale bez obsahu, vízie a svetlej budúcnosti. Svetlú budúcnosť síce generačná obmena priniesť môže, ale musí ju sprevádzať zodpovedná politika a vízia, ktorú tu od reformných vlád nikto neponúkol.

Milí politickí priatelia, ak sa nespamätáte z toho, čo sa práve stalo, skončíme oveľa, oveľa horšie. Anti-systémové a extrémistické strany budú rásť, ľudia sa budú búriť a protestovať a zavládne skepsa, ktorá môže zničiť život nie jednej, ale hneď viacerým generáciám Sloveniek a Slovákov, ktorí si zaslúžia nádej na lepšiu budúcnosť. Jediným východiskom z tejto krízy je generačná obmena so skúsenými a dôveryhodnými ľuďmi so silnou víziou.

SkryťVypnúť reklamu

Sme národ extrémistov? Vôbec nie, len ľudia stratili nádej na zodpovednú politiku tvorenú zodpovednými stranami.

Tomáš Smutný

Podnikateľ a predseda združenia mladých aktívnych ľudí – Nová Generácia

PS: našu prácu môžete sledovať aj na Facebooku

PS1: ak sa Vám článok páčil, podporte ho, prosím, aj na vybrali.sme.sk

Tomáš Smutný

Tomáš Smutný

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kandidát na poslanca NRSR strany ZA ĽUDÍ s číslom 27.Absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave, manažér zubnej kliniky a aktívny človek so záujmom o politiku, podnikanie a vzdelávanie.Viac informácii nájdete na: www.tomassmutny.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu