Sme národ extrémistov? Nie, len nebolo koho voliť.

Písmo: A- | A+

Nie som politológ, ani analytik. Som podnikateľ, ktorý založil firmu už na vysokej škole, poctivo platí dane a zamestnáva desiatky ľudí. Aj keď nie som politológ, nemohli mi ujsť jasné posolstvá posledných volieb.

Neúspech etablovaných politických strán

Etablované politické strany si boli až tak isté svojou účasťou v parlamente, až zabudli na ľudí a ich reálne každodenné problémy. Najväčšou témou kampane nebol súboj volebných programov a ideí, ale súboj odpovedí, alebo skôr vykrúcania sa, či ísť alebo neísť s Ficom do vlády. Etablované strany nemali záujem otvárať nepopulárne témy, ktoré trápia polovicu Slovenska. Od rómskej otázky z osady až po ľudové lži o diktáte z Bruselu, ktoré sa nebáli populisticky otvoriť iní.

Štandardná strana = urážka?

Vďaka anti-systémovým jedincom sa zo spojenia „štandardná strana“ stala urážka. Prepáčte, ale aká strana má riadiť štát? Je chyba, keď má strana kvalitný program, silnú členskú základňu, spoločné hodnoty a podobný názor? Štát predsa nemôžu riadiť zoskupenia ľudí, ktorí sa pozbierali z ulice a niekto ich dal dokopy len preto, aby mu sedela matematika voličských hlasov a dostal sa tak do parlamentu. Takáto strana sa na prvom hodnotovom spore rozpadne.

Úspech anti-systémových strán

Čo iné si mal, chudák, volič vybrať? Jedni tu rozkrádajú krajinu s malou prestávkou už 10 rokov, druhí sa nevedia voči tým prvým vymedziť, tretí neriešia nič iné, len osočovanie a nahrávanie všetkých ostatných. No a potom sú tu tí štvrtí, ktorí konzistente napádajú systém, otvárajú nepríjemné témy a ponúkajú na prvý pohľad ľúbivé, ale nereálne riešenia. Ja sám, som sa rozhodol, koho voliť, až vo volebnej miestnosti. Zaťal som zuby a zavolil stranu s dobrým programom. Stovky tisíc ľudí zvolili, celkom pochopiteľne, cestu protestu a zdvihli tak prst politickým stranám.

Dopyt po generačnej obmene a zodpovednej politike

O generačnej obmene politikov sa síce hovorí pri každých voľbách, ale takýto silný dopyt sme mohli vidieť až teraz. Bohužiaľ, skončili sme tak na polceste. Síce s novými tvárami, ale bez obsahu, vízie a svetlej budúcnosti. Svetlú budúcnosť síce generačná obmena priniesť môže, ale musí ju sprevádzať zodpovedná politika a vízia, ktorú tu od reformných vlád nikto neponúkol.

Milí politickí priatelia, ak sa nespamätáte z toho, čo sa práve stalo, skončíme oveľa, oveľa horšie. Anti-systémové a extrémistické strany budú rásť, ľudia sa budú búriť a protestovať a zavládne skepsa, ktorá môže zničiť život nie jednej, ale hneď viacerým generáciám Sloveniek a Slovákov, ktorí si zaslúžia nádej na lepšiu budúcnosť. Jediným východiskom z tejto krízy je generačná obmena so skúsenými a dôveryhodnými ľuďmi so silnou víziou.

Sme národ extrémistov? Vôbec nie, len ľudia stratili nádej na zodpovednú politiku tvorenú zodpovednými stranami.

Tomáš Smutný

Podnikateľ a predseda združenia mladých aktívnych ľudí – Nová Generácia

PS: našu prácu môžete sledovať aj na Facebooku

PS1: ak sa Vám článok páčil, podporte ho, prosím, aj na vybrali.sme.sk

Skryť Zatvoriť reklamu