Počas svojho života som sa vždy zaujímal o verejné dianie, avšak tak ako väčšina z nás, len z pozície „diváka“. Bolo to koncom roku 2013, keď som sa po prvýkrát stretol s Radom Procházkom na debate v jednej nitrianskej kaviarni počas jeho prezidentskej kampane. Práve tá debata bola impulzom, ktorý ma naštartoval vstúpiť do sveta politiky a keď o pol roka neskôr vznikala nová politická strana #SIEŤ, povedal som si, že chcem byť pri tom. Samotná názorová blízkosť bola jednou motiváciou, nemenej dôležitou však bola aj príležitosť pokúsiť sa zmeniť pomery na Slovensku s novou generáciou ľudí, ktorí sú názorovo kompatibilní, takmer všetci bez politickej minulosti (rovnako ako ja), zdieľajúci názor, že základnými predpokladmi pre výkon verejnej služby sú predovšetkým odbornosť a zodpovednosť.
Začínali sme v Nitre dvadsiati, dnes je nás tu viac ako dvojnásobok a po celom Slovensku viac ako dvetisíc. Na ustanovujúcom sneme som sa stal členom predsedníctva #SIETEe, pôsobím aj ako predseda Miestneho centra Nitra a predseda Oblastného centra Nitra – Tekov, kam patria Miestne centrá (okresy) Nitra, Levice, Topoľčany a Zlaté Moravce.
Za oblasti, ktoré sú zásadné pre fungovanie štátu, považujem predovšetkým bezpečnosť, zdravotníctvo, školstvo a spravodlivosť (bez toho, aby niektoré z nich boli dôležitejšie ako tie ostatné).
Vymožiteľnosť práva a viera ľudí v spravodlivosť sú základnými predpokladmi fungovania dobrého štátu. Pravidlá sú vtedy pravidlami, keď platia pre všetkých, tým viac pre samotný štát a jeho orgány. A právo musí byť vymožiteľné v primeranom čase. Neskorá spravodlivosť už totiž nie je skutočnou spravodlivosťou. Ak ľudia neveria, že sa na polícii alebo súde môžu domôcť svojich práv, deformuje to samotné základy spoločnosti. Prirodzene a z logiky ľudskej povahy to vedie ku korupcii i k hľadaniu iných, právom nedovolených spôsobov, ako sa domôcť toho, čo mi patrí.
Po 15-tich rokoch práce v advokácii som, žiaľ, stratil pocit, že sa ľudia vedia domôcť svojich práv spravodlivo a v primeranom čase, a že majú reálnu možnosť vyžadovať zodpovednosť, ak niekto koná nezákonne alebo svojvoľne. Je až zarážajúce, že vieru ľudí v spravodlivosť dokázala zdeformovať alebo dokonca celkom potlačiť malá časť úradníkov, policajtov, vyšetrovateľov, prokurátorov alebo sudcov. Som totiž presvedčený - a viem to aj z osobnej skúsenosti z dnes už stoviek súdnych a iných konaní po celom Slovensku - že prevažná väčšina z nich je kvalifikovaných a aj morálne spôsobilých.
Čo absentuje, je vyvodzovanie skutočnej zodpovednosti u tých, ktorí zlyhali (či už z nedbanlivosti alebo úmyselne). Niektorí aj opakovane, avšak znova bez primeraného potrestania. My všetci ostatní máme zodpovednosť v osobnom i pracovnom živote a sme sankcionovaní, ak pravidlá porušíme. Len ťažko však niekedy hľadáme motiváciu dodržiavať pravidlá, ak vidíme, že zodpovednosť za ich porušovanie nie je vyžadovaná u každého rovnako. Bez vyžadovania zodpovednosti a bez uplatňovania sankcií za porušovanie pravidiel, totiž samotné pravidlá nemajú veľký význam. Sú len na papieri. Súčasný neuspokojivý stav však trvá už príliš dlho a nemám pocit, že by sa veci menili k lepšiemu.
V roku 2015 ma predsedníctvo #SIETe vymenovalo za vedúceho stálej pracovnej skupiny Spravodlivosť. Spolu so mnou je v pracovnej skupine niekoľko desiatok šikovných ľudí, odborne zdatných a s potrebnou životnou skúsenosťou. Máme príležitosť pripraviť plán toho, ako dosiahnuť zmenu neuspokojivých pomerov v justícii na Slovensku, ale aj legislatívy v širšom zmysle, tam, kde je to potrebné. Niekoľko ostatných mesiacov sme pracovali na tom, aby sme naše vízie pretavili do konkrétnych návrhov. Aby sme mali svoj plán, ktorý, ak k tomu dostaneme príležitosť, budeme vedieť uviesť do života.
Mojou ambíciou nie je nič menej, ako zmeniť pomery na Slovensku k lepšiemu. Mnohé už bolo za uplynulé roky k týmto témam napísané a povedané. Ale ako človek orientovaný na výsledky som presvedčený, že o veciach sa zmysluplne nedá stále len diskutovať. Treba ich realizovať. Úsiliu mať príležitosť presadiť náš plán zodpovedá aj moja kandidatúra v nadchádzajúcich marcových voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky, v ktorých kandidujem za stranu #SIEŤ. Akými konkrétnymi krokmi chceme zmenu súčasných pomerov dosiahnuť, Vám predstavím v ďalších príspevkoch v nasledujúcich týždňoch.
JUDr. Tomáš Stoklasa, 39 rokov.
Som advokátom a členom predsedníctva strany #SIEŤ.