Má byť voda z vodovodu v reštauráciách zadarmo?

Nikoho zrejme neurazí, keď mu v kaviarni len tak prinesú ku káve pohárik vody – hoc aj z vodovodu. Naopak – je to taký príjemný kaviarenský zvyk. Problém môže nastať v situácii, keď si hosť objedná „len tak“ a zadarmo povedzme 3 deci vody a „len tak“ si v kaviarni posedí. Toto už väčšina reštaurácií a kaviarní  odmieta, ale napriek tomu sa niekedy stávajú terčom kritiky. Vraj prečo nedoprajú ľudom „len tak“ právo posedieť si v kaviarni a vypiť pohár vody. Diskusie o tomto probléme sú niekedy až prekvapivo vášnivé a to najmä v susednom Česku.  Ani u nás na Slovensku nie je v tomto smere úplne mŕtvo. Ponúkam Vám dva extrémne prípady.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (111)

Extrém prvý (Slovensko)

Nedávno sa v jednom slovenskom denníku objavila zaujímavá správa o najdrahšej vode z vodovodu na celom Slovensku. Denník si všimol, že jedna bratislavská reštaurácia ju predáva v rámci ponuky nealko nápojov za cenu 0,20,- €/1 dcl. To znamená, že liter vody si tu kúpite za 2 €, čiže za viac ako 60 korún. Aj keď daná reštaurácia je na kopci nad Bratislavou – asi sa zhodneme na tom, že takáto vysokohorská prirážka je už ozaj priveľa.

Oveľa zaujímavejší je však ešte jeden fakt. Pod ponukou vody z vodovodu liter/2€ sa skvie nápis: vodu z vodovodu odporúča aj Ministerstvo zdravotníctva SR.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred časom sme ako Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd (AVNM) zaslali  na MZSR list v ktorom sme vyjadrili znepokojenie nad faktom, že MZSR ako najvyššia autorita v oblasti ochrany zdravia obyvateľstva jednostranne a celoplošne odporúča pitie vody z vodovodu na úkor ostatných minerálnych a pramenitých vôd. Takáto, čo i len „morálna“ podpora produktu komerčných subjektov, akým vodárenské spoločnosti jednoznačne sú, totiž môže, a aj narúša princíp rovnosti v podnikaní a pravidlá hospodárskej súťaže ako také.  MZSR sa vyjadrilo, že nikdy nepodporilo, a ani nebude podporovať komerčné aktivity -  bodka. Podľa hovorkyne Asociácie vodárenských spoločností, však kampaň na podporu pitia vody z vodovodu, produktová bola, čo otvorene priznala, rovnako ako fakt, že bola zameraná primárne na deti. Vyberte si. Môj záver bol, je a zostane ten istý – MZSR by nemalo podobné kampane podporovať a ak už tak urobilo, malo by to minimálne priznať. Pretože okrem slov hovorkyne vodárenských spoločností ich z tohto prešľapu usvedčuje aj vynaliezavá reštaurácia, ktorá sa ani netají tým, že hlavné posolstvo kampane (ministerský citát) používa ako marketingový nástroj na podporu pitia vody z vodovodu. Že za liter pýta 2 € je už iba smutno smiešna koncovka.

SkryťVypnúť reklamu

Extrém druhý (Česká republika)

Už som spomínala, že u susedov v Česku je diskusia o vode z vodovodu v reštauráciách dynamickejšia. Najväčší český denník MF DNES nedávno (7.apríla 2010) zverejnil výsledky redakčného prieskumu medzi českými reštauráciami (celé územie ČR) o tom, ako ponúkajú, respektíve neponúkajú vodu z vodovodu hosťom. Zistil zhruba to, čo by sme všetci normálne očakávali. Väčšina kaviarní a reštaurácií donesie hosťovi ku káve pohárik vody z vodovodu. Rovnako tak väčšina kaviarní a reštaurácií odmieta nosiť vodu z vodovodu zadarmo „len tak“ na požiadanie hosťa.

Extrémny názor však v rámci celého článku prezentoval známy český šéfkuchár a majiteľ viacerých reštaurácií Zdeněk Polhreich. Aj na Slovensku ho mnohí môžu poznať, pretože na jednej českej TV stanici radí kuchárom a majiteľom pohostinských zariadení (ak o to majitelia prejavia záujem) ako sa správať k hosťom, ako variť....atď. Polhreich povedal toto: „Bez peňazí nechoď do krčmy. Pre hosťa som schopný urobiť prvé aj posledné, ale jednu vec nechcem. Aby mi hosť diktoval, koľko má platiť za moje služby. V Čechách je vôbec národným športom chcieť všetko zadarmo a otravovať s tým druhým život. Debata o vode z vodovodu je scestná, pretože sa tu bavíme o pár korunách. Kým mi to nenariadi zákon, vodu z vodovodu nebudem hosťom v mojich reštauráciách nalievať nikdy“.

SkryťVypnúť reklamu

Je zrejmé, že pán Polhreich Vám ani ku káve v jeho reštaurácii nenaleje pohárik vody z vodovodu, pretože si myslí, že to nie je správne. Nič proti tomu – je to jeho vec a nakoniec najmä vec jeho hostí. Podľa toho čo viem, je sieť jeho reštaurácií veľmi úspešná a obľúbená, takže chýbajúci pohárik vody z vodovodu ich zrejme nepoloží. Považujem to však za zbytočne extrémny názor.

Podľa mňa by si skôr kaviarne a reštaurácie mohli uchovať  „dobrý zvyk“, keď sa ku káve pohár vody zdarma podáva. Zákazník to napr. môže oceniť ako bod k dobru a v podobnom zariadení si rád vypije kávičku znovu. Čo sa ponúkanej vody zdarma týka, niekedy to je a niekedy to nie je voda z vodovodu. Zrejme závisí aj od kvality vody a úrovne danej kaviarne. Sú kaviarne, ktoré odmietajú podávať vodu z vodovodu, s odôvodnením, že nechcú niesť zodpovednosť za prípadné zdravotné problémy. Pretože iba pri balenej vode od dodávateľa majú zaručenú jej kvalitu a bezpečnosť  Je to právo každého prevádzkovateľa, ktorý nesie zodpovednosť za kvalitu toho čo zákazníkovi podáva.

SkryťVypnúť reklamu

Určite však v poriadku nie je, podávať vodu z vodovodu za 2€/liter, rovnako ako nie je správne, ani slušné, domáhať sa vody z vodovodu v reštaurácii a kaviarni „len tak“ zadarmo a v neobmedzenom množstve.

Lucia Tomišová

Lucia Tomišová

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ako riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, sa snažím vysvetľovať, ktorá voda, je kedy a prečo zdravá. Inak sa už 17 rokov venujem modernému tancu, ktorý je nielen zábavný, ale aj zdravý. Prakticky celý môj život sa točí okolo zdravia:-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu