Sloboda, da-da,

alebo lepšie yes-yes, lebo o frídome sa toho natalkovalo nemnóžka bóleje kak o svabóde. A to prevažne z perspektívy jedinca, čo nemusí byť vždy a všade úplne najperspektívnejšie. Prečo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Po prvé, perspektív (=hierarchických úrovní) slobody ľudí je asi viac. Asi toľko a takých významných, ako je rozvrstvená ľudská identita. Nad slobodou jedinca tak v niektorých situáciach môže stáť napr. sloboda jeho rodiny, sloboda obce (polis), regiónu, národa, súvercov, dokonca i súdruhov/súdružiek z jednej triedy:) (Prípadne môžu byť tie úrovne či rozmery slobody celkom iné a usporiadané celkom ináč, možných kombinácií sú kilá.) Po druhé, na každej slobode je asi najzaujímavejšie — alebo "prevádzkovo" najdôležitejšie — to, odkiaľ až pokiaľ siaha. Čiže jej hranice, medze, obmedzenia. (Ďalšia pocta hraniciam a tlmené che-che quiddam in pectore:). Hranice nesú o. i. zásadnú informáciu o povahe a obsahu slobody tam vnútri. Bez hraníc je sloboda bezmedzná (=svojvôľa) a beztvará. Až hranice dávajú slobode tvar, dovoľujú ju rozoznať, zorientovaťpohybovať sa v nej. Nakladať — operovať s ňou, a skladať ju do čoraz zložitejších kontinentálnych a globálnych skladačiek. A skladať z nej účty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uznávam, toto tu o hraniciach asi neznie tak skvele znele ako tie Jerryho Bruckheimera & spol. oódy na slobody z hollywoodskych luhov & hájov. Ale tuším o to viac to platí — a o to viac sa platí, ak sa už nejakú tú päťročnicu tvárime, že to neplatí. Ako nám bude asi ešte nejakú tú päťročnicu pomerne citeľne ukazovať naša milá kríza Líza — samozrejme čisto finančná a hospodárska a ani trošku nesúvisiaca s naším chápaním a uplatňovaním="užívaním si" slobody:/.

Takže keď nabudúce uvidíte niekde vo výšinách Yellowstonu — alebo Tatier — tak štýlovo "free" kolotať nejakého erbového vtáka z rodu orliak — alebo orol — a začnete snívať nejaký "orlí sen o slobode:)", myslite pls aj na to, že ten veľký dravý vták má niekde aj niečo ako hniezdo (ktoré si btw nijak zvlášť nebráni:), okolo neho nejaký nie neobmedzený domovský okrsok, v tele nejaké nie neobmedzené rezervy energie, v mozgu nejaké nie neobmedzené kapacity vnímania, pamäti, pudov, učenia sa ... a hrču iných podedených i naordinovaných ne-slobôd. (No ničmenej stále aj nie málo "stupňov voľnosti", aby som upozornil na takého Sira Ronalda Aylmera Fishera a skrze neho na jeden z pomerne nehollywoodskych — no možno o to zaujímavejších — druhov slobody.)

Jano Topercer

Jano Topercer

Bloger 
  • Počet článkov:  301
  •  | 
  • Páči sa:  4x

nezávislý vedec - ekológ Zoznam autorových rubrík:  EkoblógiaQvety kalamityEva-Lucia & Filová ŽofiaZOO PoliticoĽudmila PopulovnaAforizmyPoetreeIraciolMikrozprávkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu