Na severozápadnom cípe Írska, pri ústi rieky Moy do Atlantického Oceánu obdivujú turisti ale aj domáci jednu zvláštnosť. Je ňou železobetónový trup lode vyčnievajúci z rieky – The Creetboom.
Železobetónové lode sa vyrábali počas prvej svetovej vojny, aby sa ich stavitelia vyhli nedostatku ocele. Creteboom – tento vlečný čln je pozostatok 12 člennej flotily ktorú postavili vo Veľkej Británii aby vozila železnú rudu zo severného Španielska. Nedostatková ruda sa mala potom použiť na stavbu ďalších vojenských zariadení. Prv než však bola flotila hotová, vojna skončila a plavidlá nikdy neplnili svoj pôvodný účel. Creetboom spustili na vodu az roku 1919, čiže rok po vojne.
Loď počas svojej služby brázdila vody medzi kontinentálnou Európou a Britskými ostrovmi. Veľa času strávila v Baltiku a párkrát zavítala do Petrohradu. V roku 1924 sa prevádzka betónovej flotily stala neefektívnou. Stúpajúce prevádzkové náklady a vysoké prístavné poplatky spôsobili, že lode stáli na rieke Wear v severo-východnom Anglicku bez využitia. Postupne boli očistené od všetkých železných častí a zošrotované.
Creteboom bola roku 1937 kúpená Ballinským prístavným komisariátom. Zámer bol použiť ju ako zábranu proti prenikaniu piesku z pobrežia oceánu pri prílivových vlnách ktoré siahaju daleko proti prúdu rieky.
Loď nebola používaná dlho. Dodnes je však miestnou zaujimavosťou malého mestečka na západnom pobreží Írska. Keď príliv vrcholí, vyzerá akoby chcela vplávať do prístavu. Keď však voda opadne, dá sa prísť až celkom k jej trupu a vtedy si človek uvedomí tú obrovskú betónovú masu ktorá kedysi plávala na vode.
Tomas Tornyos