Hádajte, kto kúpil najdrahšie auto za tejto vlády

Od vstupu Slovenska do eurozóny pred 4 rokmi je práca našej centrálnej banky v úzadí. Už len počuť vyjadrenia jej šéfa Jozefa Makúcha k vývoju ekonomiky je veľkou raritou. No z pohľadu míňania verejných peňazí sa NBS-ku stále sledovať oplatí. Na svoju správu minie ročne 50 miliónov eur. Zamestnáva cez tisíc ľudí - jej celkové mzdové náklady sú vyššie ako na ministerstve hospodárstva, kultúry, kancelárie prezidenta a úrady vlády dokopy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (104)

Sledovanie výdavkov banky by nemal byť problém, veď aj ona musí podľa infozákona povinne zverejňovať svoje zmluvy a faktúry. Navyše, k transparentnosti sa sama hlási na svojej webstránke:

"Transparentnosť znamená, že centrálna banka širokej verejnosti a trhom otvorene, zrozumiteľne a včas poskytuje všetky podstatné informácie o svojej stratégii, hodnoteniach, politických rozhodnutiach a postupoch."

Bohužiaľ NBS v základnej transparentnosti o svojich výdavkoch zaostáva za väčšinou štátnej správy. Spomínané zmluvy nezverejňuje v Centrálnom registri, kde si ich viete vyhľadať podľa dodávateľa, sumy či dátumu, ale na vlastnej webovej stránke. Robí to tak nešikovne, že v tabuľke nezverejňuje zmluvné ceny, takže z ich prehľadu netušíte, na ktoré zmluvy ide najviac peňazí a ktoré sa tak oplatí bližšie preveriť. Nehovoriac o tom, že v zozname zmlúv neviete ani vyhľadávať. Ak chcete len zistiť, či firma XY pre NBS niečo dodáva, môžete stráviť dlhý čas klikaním na webe centrálnej banky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Zmluvy_auta
Zmluvy_auta 

Pozitívom zverejňovania NBS aspoň je, že faktúry a objednávky sú prepojené na príslušné zmluvy. Hoci, ani tam si nevyhľadáte podľa zvoleného predmetu, firmy či dátumu.

Santa bankári

Pri listovaní v zozname zmlúv natrafíte na časté darovacie zmluvy. Len tento kvartál banka darovala peniaze 36 subjektom. Napríklad 5 tisíc eur súkromnej klinike HEDAK, dvetisíc eur komore audítorov pre ich konferenciu, 1500 eur na oslavy výročia narodenia Andreja Hlinku pre mesto Ružomberok, 1400 eur na lokálny volejbalový klub v Bratislave či 1100 eur matičiarom na futbalový turnaj "o pohár kráľa Rastislava." Minulý rok NBS rozdala 429 tisíc eur, od roku 2007 viac ako 3,7 milióna.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci aj o smerovaní charity NBS by sa dalo polemizovať, hlavným problémom je, že neexistuje žiadny prehľadný systém žiadania a prideľovania darov. Aké sú termíny a ako sa žiada o dary? Podľa odpovede NBS na našu infožiadosť sa "formálne požiadavky na žiadosť o dar nezverejňujú." Nikde na webe nenájdete, že existuje možnosť darovania a že aké vlastne kritériá sú. Naďalej to odmieta vysvetliť aj banka, pridáva len nič nehovoriace vysvetlenie:

Infoziadost_odpoved
Infoziadost_odpoved 

O daroch podľa NBS rozhoduje sám guvernér "na základe odporúčania komisie," ktorých členov banka nezverejňuje. Navyše NBS tvrdí, že "efektívnosť daru sa osobitne nevyhodnocuje." A nakoniec - keď sme si pýtali zoznam všetkých obdarovaných od roku 2004 v tabuľke, vrátane počtu žiadateľov a celkovej darovanej sumy, NBS nám odpovedala, že niečo také v evidencii nemá a teda ani neposkytne. Mená darovaných od roku 2011 si vraj máme vyhľadať na webe medzi zmluvami a celkové sumy darov od roku 2007 vo výročných správach...

SkryťVypnúť reklamu

Grantové schémy ministerstiev dnes bežne zverejňujú prehľadné zoznamy dotácií a darov, vrátane jasných kritérií, termínov či bodového hodnotenia podaných a úspešných žiadostí. No NBS rozdáva peniaze podľa systému akoby z minulého storočia. A to nehovoriac o dileme, či by vôbec mala banka dávať peniaze mimo veľkých verejných grantových schém pre šport či kultúru, kde sú práve sústredení odborníci, ktorí vedia - v súťaži prihlášok- určite lepšie posúdiť, kto za peniaze viac podporí verejný záujem v krajine.

Najdrahšie autá za Fica II.

Keď sme na jeseň hodnotili, aké drahé autá sa vo verejnej správe kupujú, všimli sme si, že tie najdrahšie sa v posledných rokoch kupujú v nevolených funkciách. Teda tam, kde je tlak voličov na funkcionárov najslabší. Luxusné autá tak kupovali v Štátnych hmotných rezervách, na Univerzite Komenského, na Finančnom riaditeľstve či v Správe ciest. Po prezretí tendrov a faktúr za ostatný polrok musíme rebríček poupraviť. Najdrahší nákup - čierny Mercedes S 350 s vybavením vrátane chladničky a zásuvky na iPhone spolu za 89 tisíc eur - spravila práve Národná banka Slovenska. Okrem toho NBS kúpila šesť ďalších Volkswagenov po 42-44 tisíc eur za kus.

SkryťVypnúť reklamu
Auto_NBS
Auto_NBS 

 Top nákupy áut štátu od roku 2012

Cena a typ auta

Inštitúcia

Šéf

89 tisíc eur - Mercedes S350

Národná banka Slovenska

Jozef Makúch

67 tisíc eur - Mercedes E400

Štátne hmotné rezervy

Kajetán Kičura

63 tisíc - Mercedes E350

Univerzita Komenského

Karol Mičieta

48 tisíc - Volvo CX60, 2ks

Slovenská správa ciest

Roman Žembera

47 tisíc - VW Sharan Highline, 2 ks

Finančné riaditeľstvo

František Imrecze

46 tisíc - VW CC

Všeob. zdravotná poisťovňa

Marcel Forai

44 tisíc - VW Passat Highline, 2ks

Národná banka Slovenska

Jozef Makúch

42 tisíc - VW Passat Highline, 4ks

Národná banka Slovenska

Jozef Makúch

42 tisíc - VW Passat Highline, 2ks

Finančné riaditeľstvo

František Imrecze

Zdroj: Transparency International Slovensko, otvorenezmluvy.sk. nbs.sk, foto - mercedes-benz.sk, nbs.sk

Gabriel Šípoš

Ak sa Vám článok páčil a chceli by ste od nás viac takejto kontroly nákupov štátu, prispejte na naše pátranie v štátnych zmluvách. Nezabudnite sa k nám pridať  na Facebooku. Vďaka!

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho aj navybrali.sme.sk

Transparency International Slovensko

Transparency International Slovensko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  189
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovenská pobočka najväčšej svetovej organizácie pre boj za viac transparentnosti a menej korupcie.Sledujte nás na Facebooku: Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

63 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu