Možno, no vtedy som si z toho veľkú hlavu nerobil. Teraz však, ako jedinec profesionálne deformovaný, vidím za každou namejkapovanou tváričkou hrozbu vážnej choroby.
Ženy žijú na Slovensku o 7 rokov dlhšie ako muži (očakávaná dĺžka života 77, oproti 70 rokom), vo svete je tento vekový rozdiel podobný. Veľkým ochrancom žien sú pritom látky, ktoré robia ženu ženou - ženské pohlavné hormóny. Zatiaľ čo stretnúť muža – štyridsiatnika s infarktom myokardu je dnes už takmer bežné, ženy o ateroskleróze (t.j. kôrnatení tepien), ktorá je hlavnou príčinou kardiovaskulárnych chorôb, zväčša začínajú chyrovať až po prechode.
V súvislosti s ohrozením zdravia našich dievčat a mladých žien ešte spomeniem zdanlivo nesúvisiacu vec, o ktorej sa hovorí veľa a často, zásadne však nikdy nie v zlom - hormonálna antikoncepcia. Spomínam ju preto, že uvedené dva „módne trendy“, teda hormonálna antikoncepcia a fajčenie, tvoria zvlášť nebezpečnú kombináciu rizikových faktorov. Ich spolupôsobením účinok pohlavných hormónov svoju ochrannú funkciu ľahko stráca. Takto nevinne potom môže teenegerka prísť k masívnej trombóze dolných končatín, z ktorej je už iba malý krôčik k nebezpečnej pľúcnej embólii. Rovnako aj u spomínaných štyridsiatničiek je výskyt infarktov, cievnych mozgových príhod a vôbec kardiovaskulárnych ochorení spôsobených aterosklerózou omnoho vyšší, pričom prichádzajú v oveľa skoršom veku.
Zatiaľ čo riziká fajčenia na nás zízajú z každej cigaretovej škatuľky, pri niektorých reklamných kampaniach na hormonálnu antikoncepciu mám pocit, že žena ktorá ju neužíva, snáď ani nemôže byť normálna. Farmaceutické firmy sa v honbe za ziskom nezastavia pred žiadnym balamutením verejnosti.
Určite nechcem nikoho strašiť a nikoho odsudzovať. Veľká väčšina žien z jej užívania nikdy žiadne problémy mať nebude, mnohým sa dokonca zlepší pleť. Uvedené riziko však treba mať na pamäti, a najmä ženy s poruchou zrážanlivosti krvi, či hoci len s drobnou poruchou funkcie pečene, by mali jej užívanie zodpovedne zvážiť. Ja osobne totiž nikdy nezabudnem na nemo prosiacu tvár 20-ročnej dievčiny, ktorej už ani urýchlená transplantácia pečene život nezachránila. O tom sa však v novinách zrejme nedočítate.
Hovoriť o ostatných negatívnych účinkoch fajčenia na naše nežné polovičky by bolo nosením dreva do lesa. Za všetko spomeniem len pľúcne nádory – kedysi u žien vyslovene raritné, dnes po tumoroch prsníka vôbec najčastejšie zhubné ochorenia.
Na záver snáď len toľko – milé slečny a milé dámy. Nepridávajte nám, slovenským lekárom prácu. Určite vás, my slovenskí muži, budeme radšej obdivovať vo večernom prítmí barovej lampy, ako v šere vybitej nemocničnej neónky. Kľudne naše oči aj naďalej oblbujte holými pupkami a bedrovými nohavicami, my sa určite hnevať nebudeme. Ak nás však chcete urobiť naozaj štastnými, myslite občas aj na svoje zdravie.