V tejto súvislosti si hneď spomínam na spolužiaka z gymnázia, ktorý na lyžiarskom zájazde, mýliac si významy určitých cudzích slov, skonštatoval, že sa mu na tvári cez noc vyhodil poriadny menzes..
Pri odoberaní anamnézy od pacienta sa hneď po prebratí aktuálnych ťažkostí opýtate, na čo všetko sa už lieči, či s akými ochoreniami mal v minulosti problémy. Tak som sa napríklad dozvedel, že jedna babička mala kvôli bolestiam a opuchu nohy minulý mesiac robenú geografiu (angiografiu). Inej zasa kvôli neustálemu tlaku na hrudníku museli urobiť bajfas (bypass). Hneď niekoľkých pacientov zas trápil vysoký biely rubín (bilirubín), popritom mali dokonca aj vyššiu asimentáciu (sedimentáciu). Možno ste ani netušili, že pankrác nie je len prvý z „ľadových mužov“, ale aj rozšírený názov pre podžalúdkovú žľazu (pankreas). Pri potrebe podať antibiotikum som bol raz pacientom upozornený, že na penicilín je veľmi energický (alergický). A neverili by ste, koľko ľudí si z jednotky intenzívnej starostlivosti – tzv. JIS-ky, urobilo jednoducho Ixku.
Liekov na trhu stále pribúda. Jednak vznikajú nové, s vylepšenými účinkami, jednak sa určitá účinná látka predáva pod viacerými firemnými názvami (tzv. generiká). Niet preto divu, že aj s názvami liečiv majú pacienti nemalé ťažkosti. Asi najčastejšou a stále aktuálnou skomoleninou je Kardinál (miesto Cardilan). V minulosti bol obľúbeným preparátom na ukľudnenie meprobamat, komolený na metrobombat. Môjmu otcovi zas pred časom pacient prezradil, že na choré srdce mu kardiológ predpísal acedzigal (acedigal).
Nezastupiteľné miesto medzi tvorbou medicínskych novotvarov majú naši rómski spoluobčania. Mojej mamke, bývalej detskej nefrologičke, sa opakovane stávalo, že chlapčekove vajíčka rodičia považovali za vaječníky. Raz jej na ambulanciu hlasno zabúchala hneď celá rómska rodinka – hľadali totiž hitlerológiu! Až po hodnej chvíli vysvitlo, že ich cieľom bola hematológia. Ja osobne som už tiež bol svedkom premenovania nášho pána primára na primerosa..
Občas majú Rómovia menšie problémy otázky počas vyšetrenia správne pochopiť. Pýtam sa spoluobčana v strednom veku: „pane, a nebolí vás pri prehĺtaní?“. A on nato: „ Ne. Len kedz ligam!“.
Nakoniec sa ešte raz vrátim k mojej mamke. Do ambulancie jej raz priniesli malé cigánčatko, ktoré už niekoľko dní neprestávalo bolieť bruško. Mamka ho starostlivo vyšetrila a opýtala sa rodičov:
„Kedy malo dieťa naposledy stolicu?“ .
Obaja rodičia sa na seba nechápavo pozreli: „Že co ci malo?“.
Mamka vývoj situácie rýchlo odhadla a nestratila duchaprítomnosť:
„Ta kedy posledne sralo?“
„Jáj, ta včera večer!“