Písmenková bonboniéra plná šťavnatého mo.š.o.e.

Písmo: A- | A+

..6 x o Slobodnej Vôli,  Prečo (ne)veríme, Hľadanie Pravdy, Chyba v A.i., Gény vs Výchova, EQ vs iQ , Game of Thrones  - hra ktorej záver sklamal, Ako vytiahnuť kliešťa niťou..


(: možno šialene, ale zato originálne eseje :) 

maminka
maminka (zdroj: ja)

Desatoro dôvodov,
alebo keď je vrahom evolúcia.
(2. 3. 2018 / 1157 slov)
Rozpíšem sa tu o 10 dôvodov* prečo naša myseľ čas od času koľabuje a začne myslieť na samovraždu, ktoré nie sú poruchou nášho mozgu, ale dôsledkom tejto doby:
Tu je moje zdôvodnenie: LiNK.
 

ryba evoluce
ryba evoluce (zdroj: mix)

6 x iNstantná šálka Slobodnej Vôle
(9. 3. 2017 / 939 slov)
V dnešnej dobe infoBoja proti konšpiráciám - sa títo bojovníci pýtajú: “Prečo ľudom hrabe?” Odpoveď možno nájdeme v samotných základoch našej existencie. 
Tu je moje vtipné zdôvodnenie: LiNK.
 

Kliešť
Kliešť (zdroj: Tomas Trnik)

Ako vytiahnuť kliešťa pomocou nite... 
(4. 4. 2017 / 1474 slov) článoček obsahuje:
+ návod na použitie,
+ 5 mýtov o kliešťakoch,
+ nejaké mapy výskytu :)
Tu je môj vlastnoručný návod: LiNK.
 

Pasazieri
Pasazieri (zdroj: csfd.cz)

Chyba v A.i. (počítači), alebo... 
(15. 01. 2017 / 1212 slov)
Zamyslenie nad filmom PASAŽIERI, či A.i.
budúcnosti môže nechtiac narobiť takú paseku?
Tu je moje skromné vysvetlenie: LiNK or facebook.

Star Wars
Star Wars (zdroj: Disney/LucasFilm)

Hľadanie PRAVDY, alebo... 
(3. 12. 2016 / 676 slov)
Stručný návod ako nájsť pravdu, alebo presadiť tu svoju:)
Tu je moje skromné vysvetlenie: LiNK or facebook.

 

ORiN
ORiN (zdroj: z filmu Nekonecny príbeh)


GÉNY vs VÝCHOVA 
(17.07.2016 /696 slov)
Konflikt medzi štúdiami, alebo ako vplýva učenie na mozog? 
Tu je moje skromné vysvetlenie: LiNK or facebook.
 

eQ vs iQ
eQ vs iQ (zdroj: Tomas Trnik)

EQ vs iQ? 
(4.11.2015 /333 slov)
iQ rozhoduje o tom ako rýchlo sa rozhodneme, EQ zas o tom ako budeme (ne)obľúbený v kolektíve. Väčšinou veľké iQ nerovná sa veľké EQ. Prečo je to tak? 
Tu je moje skromné vysvetlenie: LiNK

dotaznik
dotaznik (zdroj: Tomas Trnik)

Dá sa definovať pojem Slobodná Vôľa?
(3.1.2017 /337 slov)
DOTAZNíK II.  LiNK - slobodná vôľa,
DOTAZNíK III LiNK - zodpovednosť/svojprávnosť.
Pôvodný článok - LiNK. Diskusia - LiNK.

Game of Thrones -ako to mohlo,alebo malo skončiť?


Tu je môj mierne prerobený záver poslednej série: LiNK.


nasleduje pôvodný a celá esej: 

Prečo neveríme?

Obrázok blogu
(zdroj: Tomas Trnik)

Prečo veríme?
(7.1.2015 / 2042 slov)
Prečo niekto verí napríklad v BOHA, OSUD, UFO, KARMU, HOMEOPATiU či SMER a iný zas nie? Napriek tomu, že na oboch stranách barikády nájdeme rovnako chytrých a vzdelaných ľudí.

Cieľom tejto eseje nie je zmeniť (ne)veriaceho na (ne)veriaceho, ale:  

 • vysvetliť obom radikálnym táborom, že spolupráca je perspektívnejšia pre obe strany,

 • ukázať neveriacim, že viera v BOHA je evolučná výhoda

 • veriacim zvestovať, že ateizmus nie je rúhanie, ale "boží" dôkaz slobodnej vôle,   

a ukázať prečo keď už niečomu veríme, nevieme zmeniť názor.
 

Čo bolo skorej? Veľký tresk, alebo Boh?
Čo bolo skorej? Veľký tresk, alebo Boh? (zdroj: TRNíK)


To v aké hlúposti či pravdy VERíME je do nás takmer "NAPEVNO" zafixované našim podvedomím, bez ohľadu na to aký máme "nadupaný“ mozog či vedomosti. Toto tvrdenie sa pokúsim obhájiť ~ vysvetliť v tomto článku. 

Veriť v detstve čomukoľvek je nám dané geneticky (evolučne), ale sme v dospelosti už imúnny voči manipulácii? Odpoveď, podľa mňa, treba hľadať: 

 •  v božom zámere

 •  v tom ako nás formovala evolúcia

 •  v nedostatku, alebo nepravdivosti informácii

 •  v nedokonalosti nášho mozgu 

 •  vo výchove

boží zámer: Bože, ak budeš mať čas napíš sem, prosím, svoj zámer...  

Stvoril Boh ľudí, alebo ľudia Boha?
Stvoril Boh ľudí, alebo ľudia Boha?  (zdroj: TRNíK)

(e)volúcia: Dieťa je evolučne naprogramované, aby robilo a verilo všetkému čomu veria a robia jeho rodičia*. Ak viete pracovať s polopravdami, nič vám nezabráni vytvoriť jedinca skalopevne presvedčeného v existenciu ružovej korytnačky, ktorá stvorila vesmír, za účelom sledovania tragikomickej telenovely odohrávajúcej sa na celej Zemi:)

 • * rodičia (vychovávatelia) mi určite dajú za pravdu, že 3-9 ročné dieťa uverí čomukoľvek čo mu poviete. Od existencie čertov, anjelov, škriatkov až po všemohúceho. EXTRÉMNE správanie v PUBERTE môže byť dôsledkom zistenia, že bolo sústavne či často klamané svojimi rodičmi.

Pokiaľ vašim cieľom je vychovať „slobodne mysliaceho“ človeka, potom záleží na jeho chytrosti ~ logike* v jeho DNA. 

 • * logika = schopnosť vytvárať myšlienkové konštrukcie (rovnice) akcie a reakcie, príčiny a následku)

Evolúcia tieto vlastnosti (ne)viery a (ne)chytrosti u ľudí mieša v rôznych pomeroch. Napríklad, môžeme veriť viacej matke ohľadom varenia, ale už nie lovenia, veriť v duchov, ale nie v boha. Zároveň väčšina populácie bude mať tieto gény (ne)viery nastavené niekde v strede. Pretože extrémne veriace deti nikdy nič neurobia čo ich rodičia nenaučili. To ich znevýhodní v dospelosti, keď sa životné podmienky zmenia. Na druhej strane extrémne neveriaci jedinec vyskúša pri prvej príležitosti ako chutí muchotrávka. 

Samozrejme tam, kde sa nič nemení (kde sa potláča zmena či slobodná vôľa) sa darí najviac "génom viery" a opačne, tam kde je neustála zmena sa darí viacej ľuďom s veľkou kreativitou, slobodou myslenia. Pripomeniem len, že "gén viery" môže veriť v akýkoľvek kultúrny, náboženský, lovecký či hygienický rituál.

Darwinova teória Evolúcie. Realita, alebo fikcia podvrhnutá Bohom?
Darwinova teória Evolúcie. Realita, alebo fikcia podvrhnutá Bohom? (zdroj: Wiki, grafická úprava Trnik)

(i)nformácie: Spracovanie informácii pravdepodobne prebieha u každého jedinca „rovnako“. Na začiatku získané informácie roztriedime na (ne)pravdivé a (ne)overiteľné, to sa deje podvedome na základe nášho „génu/výchovy“ (ne)viery. Neoveriteľné informácie podrobíme skúške pomocou našej logiky. Mohli by sme si myslieť, že „absolútna“ logika nás môže ochrániť pred slepou (ne)vierou. Bohužiaľ tu platí, že nedostatok informácií, či ich nepravdivosť, vedie k chybným záverom bez ohľadu na to aké vysoké máme IQ*

 • * myslím si, že čím máte vyššie IQ, tým sa len rýchlejšie dopracujete k (ne)správnemu výsledku, ak by táto moja myšlienka neplatila, tak by mali byť všetci Mensania úspešný:)

Uvediem jeden príklad: malé dieťa vidí (je poučené matkou), že keď vytiahne neuvarené slepačie vajíčka z obalu (chladničky, hniezda), tak ich vždy najprv umyje, aj keď následne vaječné škrupinky hodí do koša. 

Menej "logické" dieťa verí matke a robí bezmyšlienkovo tento úkon, aj keď vidí, že umýva niečo, čo potom hodí do koša. „Logickejšie“ dieťa (nemýliť si s big IQ) krok umytia vajíčok a tým aj rúk vypustí, následne môže ochorieť.

Skôr, ako si pomyslíte čo je to za hlúposť, čítajte tu: Ignác FülöpSemmelweis lekár pracujúci v pôrodníctve vo Viedni, či tu: Hydinu by ste nemali umývať.

Predtým, ako veda našla odpoveď na otázku: "PREČO umierajú ľudia bez viditeľnej/logickej príčiny?, ktorá spôsobovala všade vo svete veľkú úmrtnosť, bola v minulosti častejšie preferovaná viera v boha/bohov, pranostiky a iné ľudové múdrosti, pretože viacej zvedavé deti umierali na nedostatok informácii v ich „logickej rovnici. Dnes to človek vďaka liekom/vede (v minulosti pri troche šťastia) prežije a môže začne skúmať, kde v logickej rovnici nastala chyba. Nakoniec vďaka experimentom a mikroskopu zistí, že za to môže voľným okom neviditeľná vec - baktéria či vírus. ​

Schrödingerova kočka je (ne)živá, alebo hrá Boh kocky?
Schrödingerova kočka je (ne)živá, alebo hrá Boh kocky? (zdroj: foto: Wiki, grafická úprava Trnik)

mozog v svetle nedokonalosti: Ľudský mozog je síce tá najúžasnejšia vec v nám známom vesmíre, ale kto nežije v zlatej klietke pozná okolo seba kopec hlupákov. Respektíve každý z nás sa sem-tam správa ako idiot*. A za to môže nedokonalosť ľudského mozgu. Napríklad:  

* (kto si myslí, že je za každých okolností dokonalosť sama, pre toho žiadny protiargument nebude dosť dobrý na zmenu názoru, ale zas kam to dotiahol STALiN:(

Zamotal Albert čas do priestoru natrvalo?
Zamotal Albert čas do priestoru natrvalo? (zdroj: Wiki, grafická úprava Trnik)

výchova kameňom úrazu: O výchove bolo a bude popísané ešte mnoho, tak len zhrniem pár postrehov, ktorým (o nej) verím ja*. Malé deti uveria čomukoľvek, nielen preto, že (e)volučne veria svojim rodičom, ale svet je AJ PRE NÁS "dospelých" veľmi zložitý, tak ako by dieťa malo šancu zvládnuť to obrovské množstvo informácií s ktorými prichádza do styku.

 • * výchova detí je „softvérové“ doprogramovanie génov, ktoré tak vytvárajú špecifické algoritmy správania. Tie, ak sú úspešné, v každej ďalšej várke (generácii) vylepšujú svoje postavenie na „trhu práce“ (v DNA). Preto sa môže tak dlho dariť diktátorským režimom, lebo prežitie v takejto spoločnosti vyžaduje iné gény. Gény "slepej viery".

Život je komplikovaný a aby naše mozgy mohli efektívne fungovať, potrebujú tieto informácie filtrovať. Je ďaleko ľahšie a možno i efektívnejšie uveriť v boha/bohov, pretože tak už máte na všetko „komplikované“ jednoduchú odpoveď: „Boh to tak vo svojej neomylnosti a všemohúcnosti chcel/urobil a basta“. Šetrí to čas, ktorý môžeme venovať napr. ďalšiemu plodeniu potomkov.

V každom prípade sa zdá, že do našich génov je evolučne implementované nejaké rebelstvo. Ten inštinkt, keď sme proti všetkému, čo nám kto povie. Možno niekedy už len preto, lebo diskusiu rozprúdi opačný názor ako má väčšina. Každý kto zažil súťaže v DEBATOVANÍ, vie že len keď uverí v obhajobu, alebo obžalobu nejakej tézy, tak len vtedy má šancu podať ten najlepší výkon. A keď ste v DEBATE dosť dobrý, tak zistíte, že na nič nemáte jednoznačný názor, pretože na všetko sa dajú nájsť protiargumenty.

Pravda je síce vo hviezdach, ale bohužiaľ je veľmi, veľmi ďaleko.
Pravda je síce vo hviezdach, ale bohužiaľ je veľmi, veľmi ďaleko. (zdroj: TRNíK)

záver: Sme tým - čomu veríme. Naše "JA" naša osobnosť (duša) nie je len taká "neuchopiteľná" vec (podľa veriacich), ale podľa mňa, je to "len" súhrn našich spomienok* zachytených v architektúre mozgu.

 • * inteligencie, schopností a skúseností,

Súhrn spomienok prefiltrovaných tým, čomu a komu veríme (začarovaný kruh). A toto nás definuje (našu dušu/ego). Nerodíme sa ako nepopísaná kniha, ale máme v génoch zakódované to čomu budeme veriť*, tak ako je zakódované to, na čo budeme mať napr. talent.

Preto som názoru, že sa každý rodíme s istým, možno jedinečným, spôsobom myslenia. Ktoré sa ľahšie stotožní napr. s tým, že oko nemohlo vzniknúť náhodne, že všetko musí mať svojho konštruktéra. Pre iného je zas prijateľnejšie si myslieť (veriť), že evolúcia to dostatočne vysvetľuje, bez toho aby musel roky študovať a analyzovať všetky pozbierané vzorky skamenelín. 

 • nie, nemám na mysli konkrétne náboženstvá či myšlienky, ale tak ako má napríklad niekto nadanie na extrémne rýchle skladanie Rubikovej kocky, tak iný na maľovanie. Rozdiel nebude len vo výchove (tréningu), ale hlavne v génoch, ktoré určujú ako rýchlo sa daná časť mozgu zodpovedná za tú či onú činnosť vie rýchlo "naštartovať / prekonfigurovať / zapiecť". Respektíve v génoch je zakódovaná rýchlosť akou dokážeme informácie vstrebať a ako s nimi budeme vedieť pracovať. To nás následne odradí od učenia sa (fyzického, duševného) toho čo nám ide pomaly, a naopak, čo nám ide (akoby od ruky) začneme preferovať.

Newton bol Prometeus vedy.
Newton bol Prometeus vedy.  (zdroj: Wiki, grafická úprava TRNíK)

To čomu (u)veríme, čo si pamätáme, je dané naším podvedomím. To je tá čierna skrinka, ktorá spôsobí, že (ne)viera v čokoľvek sa stáva súčasťou našej osobnosti, našej duše. 

Áno, verím tomu, že to čo všetci úž tisíce rokov hľadajú, sú len spomienky v čo (ne)veríme. Naše ja, naše EGO, to sú vlastne len informácie. A preto je také absurdné sa snažiť otvoriť oči (ne)veriacemu. 

Podvedomie je časť mozgu, ktorá nepracuje s informáciami („Ježíš ťa miluje“), ale týmto informáciám priraďuje +/- emócie (zjednodušené vysvetlenie). Keďže naše podvedomie tieto informácie spracuje oveľa rýchlejšie ako naše vedomie, tak pociťujeme +/- emócie skôr ako vedome spracujeme (pochopíme) túto informáciu. 

To spôsobí domino efekt, keď už skôr, ako spracujeme danú informáciu, sme buď +/- naladený a to následne ovplyvní ako s danou informáciou naložíme. Na tomto základe pri pohľade na vášnivého politika, vám podvedomie (podvedome) uvoľní do tela látky, ktoré vám navodia pocit istoty (alebo nevraživosti). Následkom čoho sa stáva daná osoba už "navždy" vo vašom mozgu (ne)dôveryhodná a ktorej (ne)budete veriť, napriek predkladaným dôkazom*. 

 • * u niektorých ľudí je táto vlastnosť podvedomia tak evolučne NADRADENÁ nad vedomím (LOGiKOU), že aj po tom čo ich partner zmlátil do bezvedomia, tak na druhý deň po ospravedlnení mu znova uveria, že sa to už nestane. ZAS a ZNOVA sa tento psychopat stáva tou úžasnou osobou bez ktorej ten druhý človek nedokáže žiť.

Otázka neznie či boli na zemi Mimozemšťania, ale kto nieje očipovaný:)
Otázka neznie či boli na zemi Mimozemšťania, ale kto nieje očipovaný:) (zdroj: TRNíK)

Post SkriptumVraví sa: „Myslím teda som“, ale podľa mňa „Pamätám si, teda to som ja - to čo si pamätám, určuje to ako myslím, a teda aj to kto som."

Naša osobnosť, je to, čomu veríme / pamätáme si, preto, každý, kto sa snaží zmeniť našu vieru (spomienky), sa "de facto" snaží zmeniť našu osobnosť. Kto sa snaží zmeniť našu osobnosť, ten sa vlastne pokúša nás duševne zmrzačiť*.

 • *preto sa všetky diskusie, kde proti sebe stoja opačné viery (čo sú skoro všetky) končia veľmi často hádkami. Preto cieľom tohto textu nie je ľudí meniť, ale naučiť ich, že diskutovať sa oplatí iba vtedy, pokiaľ samy budú chcieť sa niečomu novému naučiť ~ veriť. 

ďalšie články o PRAVDE:
Prečo PRAVDA nevíťazí (27.08.2018)
Pretože PRAVDA, je minulosť, a minulosť nieje film ani kniha v ktorej sa dá listovať.
Hľadanie PRAVDY, alebo...  (3. 12. 2016 / 676 slov)
Stručný návod ako nájsť pravdu, alebo presadiť tu svoju:)
Tu je moje skromné vysvetlenie: LiNK or facebook.
 

Skryť Zatvoriť reklamu