Ako ďalej?

V tieni našich prezidentských volieb sme si nevšimli volieb okolo. Volilo sa v Turecku, Thajsku a vo Francúzsku. Pred nami sú voľby v Maďarsku. Voľby v krajinách Európy dostávajú nový rozmer, lebo predo dverami sú voľby do Európskeho parlamentu. Podľa ich výsledku sa má prihliadať pri výbere komisára do EÚ, čo je veľmi dôležitá funkcia. Pre Slovensko o to dôležitejšia, že v 2016 bude predsedať EÚ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Voľby v Turecku skončili rozdrvujúcim víťazstvom tureckého premiéra Recepa Tayyip Erdogana. Posledné dni potvrdili, že nastúpil na cestu konfrontácie. Čistky vo vojsku, medzi vládnymi úradníkmi, zákaz sociálnych sietí, prítomnosť geríl vo volebných miestnostiach. Korupcia nikoho nesmie zaujímať. Premiér ani nečakal na oficiálny výsledok a už sa vyhlásil za víťaza. Zároveň vyhlásil pokračovanie tvrdého kurzu voči tým, čo s ním nesúhlasia. Premiérovi je jedno, že Turecko sa postupne dostáva do izolácie, stráca priateľov a Európska únia sa mu vzďaľuje. V podstate ani vážne o EÚ nestojí, lebo Turecko by muselo revidovať svoje postoje na Cypre, ktorý čiastočne obsadilo pred niekoľkými desaťročiami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Turecko nebude voliť do európskeho parlamentu, ale jeho orientácia vedúca k diktatúre islamistov môže vážne ovplyvniť voličov v EÚ, najmä v západnej časti, kde žije veľa Turkov.

Francúzsko volilo tiež. Pred dvomi týždňami komunálnych poslancov, teraz v druhom kole starostov. Skončilo porážkou Hollanda, veľkého priateľa nášho opäť premiéra. Socialisti stratili vyše 150 starostov. Hlavnými víťazmi boli modrí, konzervatívci, ale aj Národný front nacionalistov.

Čo z toho vyplýva pre nás, tu na Slovensku? Po prezidentských voľbách je Slovensko už iné. Zvolili sme prvého prezidenta s nekomunistickou minulosťou. Naznačuje to odklon od socialistickej tézy, že solidárne budeme rozdávať istoty k téze, že sme zodpovední za svoj blahobyt? A to väčšina tých, ktorí opustili Slovensko a odišli za prácou von, nemohla voliť. Je ich pol milióna.

SkryťVypnúť reklamu

Zodpovednosť za ďalší osud Slovenska máme v rukách. Opäť stojíme pred voľbami. Do Európskeho parlamentu, voliť budeme 24.mája. Dlho poukazujem na silnejúce tlaky zasahovania EÚ do národných kompetencií. Oblasť rodinnej politiky patrí do národnej kompetencie. EÚ nemá právo oberať nás o právo rozhodovať si vo veciach našich tradícií, kultúry. K tomu sme sa nezaviazali. Preto si dobre pozrime, ako hlasovali naši poslanci v Európskom parlamente. Kto bol za stratu národnej suverenity. Predsedu tejto strany sme v sobotu odmietli.

Stanislav Trnovec

Stanislav Trnovec

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som slobodný človek. Sloboda je okrem života najfantastickejší dar, ktorý som dostal. Denne stojím v nemom úžase pred zázrakom života, tohto tajomstva sa neviem nabažiť. Každý deň je DAR, za ktorý nestíham ďakovať. Predseda Klubu mnohodetných rodín, viceprezident FEFAF, člen administratívneho výboru COFACE. Teda písať budem o rodine. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

320 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu