
Tu archeológovia odkryli zvyšky opevnenia ešte spred izraelského jebuzejského obdobia z 12. stor. a potom aj z obdobia izraelskej monarchie (fotka dolu) aj so zvyškami zničenia babylonskými vojskami v roku 586 pred Kr.

V súčasnosti je najväčšou atrakciou prechod Ezechiášovým tunelom. Dal ho vyhĺbiť okolo roku 701 pred Kr. kráľ Ezechiáš a z bezpečnosti pred vojskami asýrskeho kráľa Sennacheriba odviedol vodu z prameňa Gihon do vnútra mesta, ako prezrádza text Druhej knihy kráľov 20,20: „Ostatok Ezechiášových dejín, celá jeho chrabrosť a ako urobil rybník a vodovod a priviedol vodu do mesta, je opísané v Knihe letopisov judských kráľov.“ Má dĺžku 533 metrov. Na vstup do neho potrebuje krátke nohavice, baterku a sandále, keďže celý čas kráčate vo vode, ktorá miestami siaha až po kolená.

Pod nohami Vám preteka voda z prameňa Gihon

Bez baterky Vás do tunela ani nepustia. A samozrejme nemôžu ísť ani tí, ktorí trpia klaustrofóbiou.

Ak nemáte vlastnú baterku, môžete si zakúpiť mini-svietielko. V tej tme sice postačí, ale odporúčam riadnu baterku.

V tuneli sa našiel nápis v hebrejčine, ktorý hovorí o hĺbení tohto tunela. Dve skupiny robotníkov pracovali na opačnom konci, aby sa presne stretli. Odborníci predpokladajú, že pravdepodobne sledovali prasklinu v skale. Inak nevedia vysvetliť, akým spôsobom sa v tom čase mohli robotníci stretnúť s takou presnosťou. Dnes na mieste nápisu je jeho replika. Text upozorňuje na miesto, kde sa našiel nápis a pod ním je replika hebrejského textu


Voda z prameňa Gihon preteká týmto tunelom až do rybníka Siloe, ktoré sa spomína v Novom zákone v Evanjeliu podľa Jána: "Choď, umy sa v rybníku Siloe," čo v preklade znamená: Poslaný. On šiel, umyl sa a vrátil sa vidiaci." (Jn 9,7)
