Doteraz bolo možné "vyhodiť" lenivého Kubánca zo zamestnania len na kratší čas, no podľa nových pravidiel sa zo šéfa stáva tvrdý kapitalista, ktorý môže rozhodnúť o celom budúcom živote podriadeného. O tejto prekvapivej novinke písali tento týždeň české Hospodárske noviny. Uznávam, otázka ľudských práv, ktoré dostávajú na Kube na frak, nie je sranda, a malo by sa s tým niečo robiť. Rovnako ako aj s právom slobodne podnikať a právom na súkromné vlastníctvo.
Na druhej strane a možno napriek tomu, tá veľká pohoda, ktorá srší z týchto ľudí s krvou zmiešanou od pôvodného obyvateľstva, Európanov a Afričanov, je neopakovateľná. Španieli či Taliani sú "easy", ale ak by pohoda bola olympijskou disciplínou, Kubánci by mali isté zlato. Každý vie, že keď niekto (a to nielen Kubánci) pracuje pod tlakom, trpí tým kvalita vecí, ktoré produkuje. Som presvedčený, že vďaka pohode, akou pristupujú Kubánci k práci, sú ich rum či cigary také výnimočné.
Kubánci sú jednoducho obdarení z neba krásnym morom, plodinami, z ktorých môžu spraviť cigary či rum, ale aj hudbou, ktorá pomáha zabúdať na problémy, alebo zbytočnosti každodennosti. Foto: www.bubo.sk
Na Ostrove slobody som bol minulý rok a vďaka našej milej sprievodkyni Zuzke Hermanovej "sme sa dostali Kube pod kožu". Nebola to len turistická rezervácia Varadero, ale celá Kuba od Západu až po Divoký východ. Chýbali možno len priľahlé ostrovy. A musím povedať, že to stálo za to. Moje tri obľúbené miesta popri Havane (ktorá je však už zkomercionalizovaná) sú červené údolie Vinales, Trinidad s Casa de la Musica na schodoch za kostolom a Marquezovská Baracoa.
Kto na Kube bol, dá mi za pravdu. Kto na Kube ešte nebol, mal by to stihnúť ešte pred definitívnym koncom (klasického kubánskeho) sveta. Už dnes tam nájdete aj značkové obchody Adidas či Nike (dá sa v nich platiť konvertibilnými peniazmi, nie miestnymi, ale napriek tomu, plno domorodcov má možnosť dostať sa k týmto "turistickým peniazom" a nakupovať v luxusných obchodoch, vďaka čomu sme pred predajňou Adidas videli dlhý rad ako u nás za socializmu pred Tuzexom). No keď "otcovia národa" rozhodnú o definitívnom prehodení výhybky (trebárs aj na spôsob Číny), z Kuby sa opäť stane víkendová destinácia pre Američanov. A to potom definitívne zabije čaro Ostrova slobody.
PS: Pamätá si ešte niekto na výborné Havana keksy - celomáčané oplátky s vanilkovou náplňou, ktoré mali svojim tvarom a farbou pravdepodobne pripomínať cigary? Ja som ich mal veľmi rád, ale nikto z môjho okolia si na ne nespomína.