Vážený pán premiér, vážený pán minister zdravotníctva,
viem, že dostávate v poslednom období veľa listov, ale musím Vám napísať aj ja. Neposielam Vám ho priamo. Som však presvedčený, že niekto na Úrade vlády, ministerstve zdravotníctva alebo v centrále strany Smer, Vám ho dá do pozornosti.
Včera parlament posunul do ďalšieho života zákon, ktorý obmedzuje zisk zdravotným poisťovniam. Osobne s týmto návrhom nesúhlasím, ale vzhľadom na to, že nie som členom parlamentu, nezmením to. Chápem však, že to zapadá do série krokov, ktorými ste sa postarali o úpravu finančných tokov v zdravotníctve - zrušenie "zajacových" 20-korunáčok, zníženie DPH na lieky a teraz obmedzenie generovania zisku zdravotným poisťovniam. Nie je toho málo od júla 2006, ale chýba tomu ešte niečo.
Nie sú to len vrabce, ktoré si čvirikajú o "nadštandardných vzťahoch" medzi lekármi a farmaceutickými spoločnosťami. Zhodou okolností v českých Hospářskych novinách v uplynulých dňoch vyšla séria článkov, ktoré sa venovali tomuto problému za riekou Moravou. Farmaceutické spoločnosti tam platia lekárom výlety, o akých slovenské DSSky a novinári len môžu snívať. Konkrétne poukázali na organizovanie safari do Kene pre českých urológov. Ale to nie je všetko. Nemenovaná spoločnosť si zas pýta od lekárov číslo účtu, na ktorý im pošlú tučnú províziu za sprostredkovanie každého pacienta. Pritom český minister zdravotníctva Tomáš Julínek hovorí, že "Odborná společnost dokonce zjistila, že staří lidé mají asi v polovině případů léky předepisované nadbytečně."
Samozrejme, české Hospodářske noviny hovoria o situácii v cudzej krajine. S Čechmi máme veľa spoločného a neverím, že ani v tomto nie sme iní. Asi tušíte, kam tým mierim. Vďaka podobným aktivitám lekári predpisujú medikamenty aj vtedy, keď to netreba a stačí len dobré slovo (na ktoré mnohí lekári z mojej skúsenosti sú stále skúpejší, česť výnimkám) alebo "sprostý" aspirín. Okrem toho, že takýmto postupom trpí čoraz viac pečeň každého z pacientov, má to aj dopad na výdavky v systéme zdravotníctva. Prostriedky z nášho, to jest z mojich aj Vašich odvodov do zdravotného poistenia, sa tak doslova strácajú na liečivá, ktoré nemuseli byť predpísané, a na "výlety" úplatných lekárov. A možno vďaka očisteniu finančných tokov zrazu zistíte, že bude možné znížiť aj výšku odvodov do zdravotných poisťovní.
Sú krajiny, v ktorých s týmto problémom spravili poriadok, sú krajiny, kde by lekár, o ktorom by sa vedenie nemocnice dozvedelo, že prijal podobné pozvanie, skončil na dlažbe pre porušenie etického kódexu. Na Slovensku mám pocit, že o tom každý vie, ale problém je len tolerovaný.
Pán premiér, pán minister zdravotníctva, plánujete s tým niečo spraviť? Ak budete chcieť, na tomto mieste uverejním Vaše vyjadrenie bez akýchkoľvek zásahov. To Vám sľubujem.
S pozdravom,
V Bratislave 26. októbra 2007 Ľubomír Tuchscher