Pár dní pred vianočnými sviatkami sa s takýmto obsahom obrátili na prezidenta republiky Andrea Kisku zástupcovia veriteľov firmy Váhostav. Hlavu štátu prosia o pomoc, pričom dodávajú, že ako jednému z mála politikov v tejto krajine dôverujú.
Dodávatelia Váhostavu sa dostali do problémov potom, čo odviedli prácu v niekoľko miliónoch Eur a za svoje zákazky nedostali peniaze. Zaplatili DPH, vyplatili svojich zamestancov a dostali sa do dlhu, z ktorého sa mnohí nedokážu do dnes vyhrabať.
Vďaka nezodpovednému prístupu veľkej stavebnej firmy sa mnohi dostali na hranicu svojich možností, psychickej a fyzickej kondície, stratili dôveru v korektné vzťahy a istotu, že na Slovensku sa oplatí podnikať.
Firma Váhostav reštrukturalizuje. Znamená to, že zákon spoločnosť chráni pred konkurzom a veriteľmi, z ktorých väčšina má minimálny vplyv na svoje peniaze.
Skúsenosti z podobných reštrukturallizácií hovoria, že firmy dostanú zo svojich pohľadávok maximálne 10%. Približne 90% peňazí, ktoré mali inkasovať za odvedený výkon, zahučí v čiernej diere a to navyše v súlade so zákonom.
Váhostav (ako miliónový dlžník) pritom naďalej podniká a dostáva zákazky od štátu. Na úkor nevyplatených stoviek živnostníkov, firiem, tisícky zamestancov, desaťtisíce rodín.
Hrôza !
Váhostav nie je jediný, ktorý za posledné roky vstúpil do reštrukturalizácie. Predbehla ho i konkurenčná stavebná firma - Doprastav ale i dalšie spoločnosti - tu je ich zoznam : (http://dlznik.zoznam.sk/restrukturalizacie).
Pri Váhostave ale došli veriteľom sily a trpezlivosť. Hovoria, že na Slovensku sa systematicky ničí dôvera v zdravé podnikateľské prostredie. Firmy sa boja ísť do väčších zákaziek. Mnohí už s podnikaním nedobrovolne skončili.
Veritelia Váhostavu sa formujú a spoločne chcú "udrieť na politikov." Pod list prezidentovi sa ich podpísalo zatiaľ niekoľko desiatok, prevažne podnikatelia z banskobystrického regiónu. Stovky dodávateľov je v žilinskom kraji, kde sa podpisy ešte len zbierajú.
Žiadajú zrušiť zákon o reštrukturalizácii alebo zmeniť jeho podobu tak, aby nelikvidoval ich pohľadávky, naopak garantoval ich splatnosť na úrovni aspoň 70% .
Občianske združenie Proti korupcii so sídlom v Žiline (www.protikorupcii.sk) ponúklo organizátorom akcie podporu a pomoc. V našej kancelárii by mala byť od nového roka možnosť podpísať vyhlásenie.
Podnikatelia sú tí, ktorí ľuďom garantujú zárobok, prinášajú istoty a tvoria ekonomické hodnoty štátu. Je dobré, ak počuť ich hlas. Je dobré, že berú svoj osud do vlastných rúk a hája svoje práva. Bojujú tak i za nás, za čisté vzťahy a čistotu podnikateľkého prostredia.
Podarí sa im vytvoriť tlak a zmeniť Slovensko na krajinu, kde sa oplatí žiť a podnikať?
www.protikorupcii.sk
Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je Rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.
