Primátor Žiliny v patovej situácii obetoval občanov Strážova

Nie je ľahké pre Igora Chomu priznať chybu vlastného úradníka, ak hrozí mestu súdny spor s hrozbou finančnej škody. Rozhodol sa preto obhajovať konflikt so zákonom, obetovať osud obyvateľov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

Stavebný úrad Žiílina vydal územné rozhodnutie, následkom ktorého prídu o pokojný spánok desiatky obyvateľov Strážova. 

Predstavme si autoumývarku so 4-mi boxami, s kapacitou 360 vozidiel denne, v 24 hodinovej prevádzke, NON-STOP k dispozícii, v noci vysvietenej ako kasíno v Las Vegas a to všetko s minimálnym odstupom od rodinných domov,10 metrov od bránky najbližšieho suseda, s obmedzujúcim dopravným prístupom komplikujúcim situáciu pre okolie. 

Hluk, prašnosť, svetelný smog, nepokoj, zhoršenie kvality životného prostredia, rapídny pokles kvality bývania miestnych. Do takejto situácie sa dostali obyvatelia Strážova na periférii Žiliny vďaka rozhodnutiu Stavebného úradu Žilina. V roku 2011 vydal najskôr územné, následne stavebné rozhodnutie pre výstavbu samoobslužnej autoumyvárky. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prevádzka dnes už stojí a čaká na svoje spustenie. Bráni jej v tom len podpis primátora na kolaudačnom rozhodnutí.

Patová situácia 

Primátor Igor Choma sa dostal do ťažkej pozície, ktorú mu naozaj niet čo závidieť. Úradníčka na stavebnom úrade spracovala,vydala a následne posunula primátorovi na podpis územné rozhodnutie, na základe ktorého začalo stavebné konanie výstavby autoumyvárky.

Stavebný úrad nepovolal na pripomienkovanie okolitých obyvateľov. Zo zákona nemusel,iba mohol. Stavbu delí totiž od rodinných domov cesta. Obyvatelia Strážova teda neboli zo zákona priamymi účastníkmi konania. A tak sa stalo, že bez vedomia miestnych im vyrástla pred očami autoumývarka.

SkryťVypnúť reklamu

Znásilňovanie územného plánu 

Kým sa Strážovčania začali vo veci angažovať, bolo neskoro. Územné a stavebné rozhodnutie nadobudlo dávno právoplatnosť. A to napriek tomu, že zdravý rozum našepkával konflikt. Konflikt s územným plánom. Začali sa o vec hlbšie zaujímať, oslovovať žilinských architektov, študovať územné rozhodnutie, v ktorom nenašli vetu o súlade stavby s územným dokumentom.

Časť z územného rozhodnutia
Časť z územného rozhodnutia 

Architekti krútili hlavou, potvrdzujúc rozpor s územnou mapou. Obyvatelia hľadali pomoc ďalej a rozhodli sa obrátiť na primátora. V priebehu niekoľkých rokov ale žiadna neprišla. Situácia si totiž vyžadovala vážny krok štatutára - priznať chybu stavebnného úradu. Primátor podpísal územné a stavebné rozhodnutie (pravdepodobne v dôvere k úradníčke ) ktoré naráža na územný plán mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Igor Choma vôľu a odvahu priznať prešlap nenašiel. Zoči-voči hrozbe súdnemu sporu s podnikateľom, ktorý do umyvárky investoval tisíce Eur. A tak štatutár mesta opakovane "znásilňuje" verejný dokument, keď spolu s vedúcim stavebného úradu naďalej dokola tvrdí, že tu je súlad stavby s územným plánom mesta.

Autoumyvárka vraj ako základná služba pre obyvateľov

Strážov je periférna časť Žiliny, ktorá je v rámci územnej mapy označená oranžovou farbou, teda na ploche s prevahou individuálneho bývania. Doplnkovou funkciou v mestskej časti je jestvujúce základné občianske vybavenie. 

I učeň architektúry vie, chápe a rozumie tomu, že základná občianska vybavenosť, (podľa vyhlášky č. 55/ 2001 Z.z. o územnoplánovacích dokladoch) musí svojou skladbou a kapacitou zodpovedať veľkosti a funkcii obce i potrebám daného územia a teda, že fundament občianskej vybavenosti spočíva v službe miestnym obyvateľom v rámci ich základných potrieb. 

SkryťVypnúť reklamu

Vysvietená NON-STOP autoumyvárka,10 metrov od rodinných domov - základnou potrebou a obsluhou pre miestnych obyvateľov nie je. Tvrdia to nielen samotní obyvatelia, napovedá tomu tradícia, skúsenosť a zdravý rozum.

Šéf stavebného úradu a primátor Žiliny žiaľ zavádzajú verejnosť, ak tvrdia opak. V mene snahy zakryť veľký problém - na ktorý doplatia obyvatelia Strážova.

Záver 

Úradníčka, ktorá územný a stavebný proces autoumyvárky pripravovala a posunula na podpis, už na stavebnom úrade v Žiline nepracuje. Podľa dostupných informácii musela nedobrovoľne odísť. Aký mala záujem takýto projekt za zvláštnych okolností podporiť - nevieme. Primátora dostala do ťažkej situácie.

Ani jedno z rozhodnutí by totiž neskončilo bez bolesti. Či pre mesto, alebo pre obyvateľov Strážova. Ponechať bremeno ťažkostí na Strážovčanov je však fatálne - dôsledky pre ich život sú reálne a živé. Kým v meste by sa bolesť z možnej finančnej straty rozložila, Strážovčanov bude takéto rozhodnutie bolieť celú večnosť. 

Priznať chybu si ale vyžaduje odvahu štátnika, ktorý by bezpochyby čelil nemilostivej žilinskej opozícii - politickej kritike. 

www.protikorupcii.sk

Blog vznikol na základe podpory projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov. Projekt bol podporený sumou 74.677,80 € z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Strážca transparentnosti a demokracie v oblasti správy verejných zdrojov je rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít.

Obrázok blogu
Vanda Tuchyňová

Vanda Tuchyňová

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  48x

Novinárka, aktivistka v oblasti boja proti korupcii: (www.protikorupcii.sk). Verím, že sloboda človeka spočíva v pravde a v jeho odovzdaní sa do Božej prozreteľnosti. Zoznam autorových rubrík:  Verejná kontrolaVeci Božie

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu