Voľby za nami, voľby pred nami

Každé voľby sú pre spoločnosť a angažovaného občana dôležité. Tie, ktorým sa chcem venovať, majú však v mnohom prelomový charakter.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Za nami sú prezidentské voľby, pred nami rozhodovanie o Európskom parlamente. Som kandidátom KDH pre voľby do EP a tak by sa dalo čakať, že sa sústredím najmä na ne. Nedá mi však, aby som sa krátko nevrátil k súboju o kreslo v prezidentskom paláci.

Som aktivistom Združenia kresťanských seniorov Slovenska, ktoré jednoznačne podporilo Františka Mikloška. A hoci v prvom kole neuspel, právom sme mu vyjadrili poďakovanie za dôstojné zastupovanie hodnôt, ktoré po celý život stelesňuje. Vyhlásil, že to bolo jeho posledné vzopätie v politike – bolo by však na škodu, keby osobnosť jeho rozmerov, symboliky a morálky celkom odišla z verejného priestoru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozoruhodná bola debata medzi nami, bratislavskými aktivistami Zduženia kresťanských seniorov o tom, ako za zachovať v druhom kole volieb. V istom zmysle bola esenciou toho, čo sa odohrávalo v hlavách a pri rozhodovaní kresťansky orientovaných voličov. V živej diskusii zaznievalo na jednej strane jednoznačné odmietanie Čaputovej liberalizmu, váhavé postoje, ale často tiež presvedčenie, že ku kľúčovým kresťanským hodnotám patrí aj Nepokradneš a práve táto žena nesie posolstvo boja proti korupcii, rozkrádaniu, za slušnú spoločnosť. Je podľa mňa dobre, že viacerí z nás ju podporili a ukázali, že kresťansky a konzervatívne zameraní ľudia nemusia byť zaslepení spiatočníci. To najdôležitejšie nás však ešte len čaká...

SkryťVypnúť reklamu

Prvým z významných momentov budú práve voľby do Europskeho parlamentu v poslednú májovú sobotu. Ako jeden z kandidátov za KDH som mal možnosť stretnúť sa s Manfredom Weberom, spitzenkadidátom Európskej ľudovej strany. Kresťanskí demokrati sú najsilnejšou frakciou v europarlamente a sú výrazne motivovaní a pripravení túto pozíciu si udržať. Nielen preto, aby mohli opäť postaviť predsedu Európskej komisie, nielen kvôli prvoplánovým politickým ambíciám. Manfred Weber i ďalší zdôrazňujú, že ide o prelomové hlasovanie, v ktorých až na druhom mieste je súboj medzi osvedčenými politickými stranami a frakciami a kľúčový je zápas s narastajúcimi chuťami nesystémových a protieurópskych strán a hnutí.

SkryťVypnúť reklamu

O nebezpečenstvách ich demagógie by sa dalo veľa hovoriť. Priam školským príkladom hrozby je však to, čo sa odohráva okolo brexitu. Jeho apologéti manipuláciami aj klamstvami dosiahli v referende tesnú väčšinu za vystúpenie Veľkej Británii – a potom si škodoradostne umývajú ruky nad bezradnosťou a chaosom, ktorý spôsobili. Vedia rozbíjať, ale neponúkajú žiadne a už vôbec nie lepšie riešenia. Táto skúsenosť by mala byť veľkým varovaním pred trikmi a lákaním antieurópskych kaukliarov.

Za kandidáta do eurovolieb ma navrhlo práve Združenia kresťanských seniorov Slovenska a tak je celkom zákonité, že chcem presadzovať predovšetkým oprávnené záujmy starších, vyplývajúce z koncepcie aktívneho starnutia a spolupráce generácií. Je to naša generácia, ktorá sa musela v polovici svojho produktívneho života vysporiadať s prechodom na iné spoločenské zriadenie, vyrovnávať sa a znášať všetky dopady s tým spojené. Mám 67 rokov a väčšinu profesného života som strávil ako IT expert v zodpovedných pozíciách významných medzinárodných technologických spoločností. To ma naučilo spájať tradície s progresom i to, že k úspechu vedie predovšetkým spolupráca, teraz v aktuálnom prípade na poprednom mieste súčinnosť medzi generáciami. Budem rád, keď o tom budem môcť na budúce povedať niečo viac...

SkryťVypnúť reklamu

Ondrej Tunega

IT špecialista, 67 rokov, kandidát číslo 11 pre voľby do Európskeho parlamentu za KDH

Ondrej Tunega

Ondrej Tunega

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som aktuálne členom Združenia kresťanských seniorov. Združenie zastupujem v Európskej únii seniorov so sídlom v Bruseli.Ako kandidát Združenia kresťanských seniorov Slovenska kandidujem do EP 2019 pod číslom 11 na kandidátke KDH Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu