Za nami sú prezidentské voľby, pred nami rozhodovanie o Európskom parlamente. Som kandidátom KDH pre voľby do EP a tak by sa dalo čakať, že sa sústredím najmä na ne. Nedá mi však, aby som sa krátko nevrátil k súboju o kreslo v prezidentskom paláci.
Som aktivistom Združenia kresťanských seniorov Slovenska, ktoré jednoznačne podporilo Františka Mikloška. A hoci v prvom kole neuspel, právom sme mu vyjadrili poďakovanie za dôstojné zastupovanie hodnôt, ktoré po celý život stelesňuje. Vyhlásil, že to bolo jeho posledné vzopätie v politike – bolo by však na škodu, keby osobnosť jeho rozmerov, symboliky a morálky celkom odišla z verejného priestoru.
Pozoruhodná bola debata medzi nami, bratislavskými aktivistami Zduženia kresťanských seniorov o tom, ako za zachovať v druhom kole volieb. V istom zmysle bola esenciou toho, čo sa odohrávalo v hlavách a pri rozhodovaní kresťansky orientovaných voličov. V živej diskusii zaznievalo na jednej strane jednoznačné odmietanie Čaputovej liberalizmu, váhavé postoje, ale často tiež presvedčenie, že ku kľúčovým kresťanským hodnotám patrí aj Nepokradneš a práve táto žena nesie posolstvo boja proti korupcii, rozkrádaniu, za slušnú spoločnosť. Je podľa mňa dobre, že viacerí z nás ju podporili a ukázali, že kresťansky a konzervatívne zameraní ľudia nemusia byť zaslepení spiatočníci. To najdôležitejšie nás však ešte len čaká...
Prvým z významných momentov budú práve voľby do Europskeho parlamentu v poslednú májovú sobotu. Ako jeden z kandidátov za KDH som mal možnosť stretnúť sa s Manfredom Weberom, spitzenkadidátom Európskej ľudovej strany. Kresťanskí demokrati sú najsilnejšou frakciou v europarlamente a sú výrazne motivovaní a pripravení túto pozíciu si udržať. Nielen preto, aby mohli opäť postaviť predsedu Európskej komisie, nielen kvôli prvoplánovým politickým ambíciám. Manfred Weber i ďalší zdôrazňujú, že ide o prelomové hlasovanie, v ktorých až na druhom mieste je súboj medzi osvedčenými politickými stranami a frakciami a kľúčový je zápas s narastajúcimi chuťami nesystémových a protieurópskych strán a hnutí.
O nebezpečenstvách ich demagógie by sa dalo veľa hovoriť. Priam školským príkladom hrozby je však to, čo sa odohráva okolo brexitu. Jeho apologéti manipuláciami aj klamstvami dosiahli v referende tesnú väčšinu za vystúpenie Veľkej Británii – a potom si škodoradostne umývajú ruky nad bezradnosťou a chaosom, ktorý spôsobili. Vedia rozbíjať, ale neponúkajú žiadne a už vôbec nie lepšie riešenia. Táto skúsenosť by mala byť veľkým varovaním pred trikmi a lákaním antieurópskych kaukliarov.
Za kandidáta do eurovolieb ma navrhlo práve Združenia kresťanských seniorov Slovenska a tak je celkom zákonité, že chcem presadzovať predovšetkým oprávnené záujmy starších, vyplývajúce z koncepcie aktívneho starnutia a spolupráce generácií. Je to naša generácia, ktorá sa musela v polovici svojho produktívneho života vysporiadať s prechodom na iné spoločenské zriadenie, vyrovnávať sa a znášať všetky dopady s tým spojené. Mám 67 rokov a väčšinu profesného života som strávil ako IT expert v zodpovedných pozíciách významných medzinárodných technologických spoločností. To ma naučilo spájať tradície s progresom i to, že k úspechu vedie predovšetkým spolupráca, teraz v aktuálnom prípade na poprednom mieste súčinnosť medzi generáciami. Budem rád, keď o tom budem môcť na budúce povedať niečo viac...
Ondrej Tunega
IT špecialista, 67 rokov, kandidát číslo 11 pre voľby do Európskeho parlamentu za KDH