Príde hypotékarna kríza na Slovensko?

Pred rokom som hovoril, že silná koruna nie je najlepšia. Súčasné zmeny v ekonomike ukazujú, že na tom niečo je. V tejto chvíli si každý čitateľ pomyslí, že teraz robím múdreho, keď je jasné, že silný kurz ekonomike SR škodí. Domnievam sa, že silný kurz nám a hlavne mladým ľuďom ešte len komplikácie spôsobí, ktoré potencionálne môžu viesť k hypotékarnej kríze. Ako? Skúsim to vysvetliť na príklade.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Nech je koniec roku 2007 a máme mladého človeka, ktorý má skutočne dobrý príjem a to 30 tisíc SKK mesačne v čistom. Kúpil si byt v cene 2.2 milióna SKK. Mal usporených 200tisíc SKK a zobral v januári 2008 pôžičku na 2milióny SKK. Pri úroku 4.5% mal mesačnú splátku 10 134SKK.

Prišiel deň D a pan premier presadil kurz 30.126SKK/Euro. Ako bol na tom náš mladý človek v januári 2009? Mesačná splátka sa zmenila na 336Eur a jeho dlh banke je po roku splácania 65 317Eur. Pripomínam, že si požičal 2milióny = 66 388Eur, aby kúpil byt za 73 027Eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prišla kríza, SR ide do recesie a trh si hľadá rovnováhu. Mzdy nerastú, ako predpokladal náš mladý človek (aj ja :-) ), ale skôr naopak. Súčasne klesla aj hodnota bytu nášho mladého človeka. Ako to vyzerá v číslach? Cena bytu klesla 20% z pôvodných 73 027Eur na 58 421Eur. TRHOVÁ CENA jeho bytu bola pri kúpe vyššia, ako jeho záväzok banke, ale dnes, aj keď má už za sebou rok splácania dlhuje banke viac ako je hodnota jeho zábezpeky. (Ešte dlhuje 65 317Eur.) Ak pokles jeho platu a súčasne zvýšenie jeho výdavkov napríklad preto, že sa mu narodí dieťa, dosiahne úrovne, že neostane na mesačnú splátku banke, tak tu máme hypotékarnu krízu lebo aj keď ho banka vyhodí z bytu, svoje peniaze naspäť nedostane. Mimochodom takto podobne sa to stalo v USA.

SkryťVypnúť reklamu

Ako s tým súvisí kurz SKK/EUR? To je jednoduché. Napríklad pri kurze 34SKK by jeho záväzok banke bol výrazne nižší. Ceny bytov a mzdy by neboli v takom tlaku na zníženie ako teraz. A mimochodom viete si zrátať o koľko by náš mladý človek zaplatil menej na pôžičke ak by kurz bol 34SKK/EUR? Je to zhruba 14tisíc Eur. Za to sa dá kúpiť auto. Neveríte, tak si to zrátajte. V exceli je to celkom jednoduchá úloha, ak využijete funkciu PMT na výpočet splátok.

A prosím Vás, radšej sa naučte používať Excel a jeho základné finančné nástroje, ako si dávať radiť od našich finančných poradcov lebo tí Vám poradia tak, aby oni zvýšili svoje príjmy, ale nie aby znížili Vaše výdavky!!!

Jaromír Tvarůžek

Jaromír Tvarůžek

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moravák, Pražák, Iowan a domov mám v najkrajšom mieste na svete - Tŕstie - dedinka v Strážovských vrchoch. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu