Úprrimná oslava MDŽ

V našej rodine sa radi stretneme pri každej oslave narodenín. O to viac ak ide o gulaté výročie. Babkinu devädesiatku sme oslávili v hojnom počte. Priznám sa, že sté výročie som ešte neoslavoval. Myslím tým sté narodeniny. A viete koľkaté výročie práve oslavilo MDŽ? Odpoveď je v histórii. Roku 1908 pochodovalo ulicami New Yorku 15000 žien a bojovali za svoje právo voliť, kratšiu pracovnú dobu a lepšie platenú prácu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V roku 1909 sa oslavoval prvý Národný deň žien v USA. Rok na to 1910 na druhej konferencii pracujúcich žien, konanej v Kodani, žena Klára Zetkin predložila myšlienku Medzinárodného dňa žien. A tak v krajinách ako Rakúsko, Dánsko, Nemecko a Švajčiarsko sa oslavovalo MDŽ 19 marca a nasledujúci rok to bolo presunuté na 8. marec.

Sviatok bol vyhlásený 1910 a prvé oslavy sa konali 1911. Potom to znamená, že sme práve oslavili STO ROKOV MDŽ. Pekné výročie. Pevne verím, že keď ja sa dožijem stovky, že si toho niekto všimne. MDŽ sme si pripomenuli predvolebnými stretnutiami, na blogoch sa objavilo aj zopár diskuzií na túto tému, ale koľkí si všimli výročia to neviem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže aj keď dnes je už deviateho, želám ti MDŽ všetko najlepšie k tvojej stovke.

Jaromír Tvarůžek

Jaromír Tvarůžek

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moravák, Pražák, Iowan a domov mám v najkrajšom mieste na svete - Tŕstie - dedinka v Strážovských vrchoch. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu