rebríček

Existujú viaceré rebríčky univerzít a vysokých škôl. Každý z nich je postavený na určitých kritériach. Napríklad na: www.webometrics.info zistíme údaje, ktoré by možno stáli za zváženie, pri výbere vysokej školy. Pozrime si pozície škôl v celosvetovom merítku. Zaujímavé je porovnanie aj medzi jednotlivými vysokými školami v rámci Slovenska. Pán minister sa viackrát vyjadril o vysokej úrovni jeho Alma Mater v Žiline. Tak ako je to podľa webometrics?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

 V Českej republike je prvá samozrejme Karlova Univerzita - 144. miesto na svete, České vysoké učení technické - 293. miesto, Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne 2003. miesto.

Do Viedne to nemáme ďaleko. Viedeňská univerzita 90. a Technická univerzita Viedeň 136. Do Mníchova je to ďalej - Technická univerzita Mníchov 108.

Z našich je nepochybne najlepšia Komenského univerzita na čestnom 504. mieste vo svete. Mohlo by to byť lepšie, ale nie je to zlé. Naša údajne najlepšia technika STU Bratislava získala 995. priečku, ale podľa tohto rebríčku je Technická Univerzita Košice na 900. pozícii. Poľnohospodárska v Nitre je 1410. a Univerzita Prešov je 1995.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sú na tom naše dve, Slovensku veľmi známe vzdelávacie inštitúcie? Žilinská Univerzita získala 2386. miesto. Nie som východniar, ale nemali by sme napríklad podporiť našu Technickú univerzitu v Košiciach, nech má príležitosť vypracovať sa na lepšie miesto, ako vychvalovať Univerzitu v Žiline, ktorá je až za Hochschule Darmstadt?

A škola, o ktorú sa naši študenti bijú, Ekonomická Univerzita Bratislava, je až na 3233. mieste. Zaujímavé je, že v závese za našou najlepšou ekonomickou školou skončila Chandler-Gilbert Community College, ktorá je len trojročná s titulom associate bachelor - to znamená menej ako bakalár. Tú by pán minister školstva asi ani nezaradil medzi vysoké školy. Kam radí našu bratislavskú ekonomickú univerzitu, neviem. V každom prípade je zaujímavé, že v celosvetovom porovnaní je naša ekonomická univerzita poskytujúca dokonca doktorandské štúdium porovnateľná so školou, ktorá neposkytuje ani len titul bakalára.

Jaromír Tvarůžek

Jaromír Tvarůžek

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moravák, Pražák, Iowan a domov mám v najkrajšom mieste na svete - Tŕstie - dedinka v Strážovských vrchoch. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu